Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 29
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Няма как да имат.... нямаше пило изобщо...нито маточници
    Пило от търтовки и нормално пило лесно се разпознава.А ако е търтовка майка се придава с пчели и пило + други пчели и пило от 3кошер, по лесно се приема.
    Така мисля де може и да бъркам

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Днес отворих кошера, на който поставих нова пчелна майка. Не можах да намеря новата (бързо се стъмни, утре пак ще гледам) майка, но най-вероятно са я убили, защото има 5- 6 пръснати малки чашки. Има в центъра на рамката има и в края на рамките. Интересното е , че има и малко пило на една рамка от двете страни.

    Сега какво следва? Дайте съвети някакви...

    Опитват се да създадат търтовка май...

    Да унищожа ли чашките,които са много по- малки от обикновените маточници и да им сложа нова майка?

    Все още има много пчели....
    Не отваряй кошер, щом няма време! Поне на този етап. Чашките, ако няма нищо в тях(и яйца!), не са от значение в момента. Огледай пилото. По-специално яйцата. Трябва да са снесени на дъното в центъра(с малки отклонения). Яйца снесени по ъгли, стени или по две, три и повече в килийка не са добър знак. Не каза, унищожи ли старата майка? Дистанционно има винаги няколко варианта. Виждал съм кошер с две майки. Стара, белязана, куца и не снася, а младата снася но неоплодени яйца и пчелите ги чистят след нея. Имам ги на снимки и видео. Младата изтърва едно яйце от зор)). Та, за теб, най-добре извади от читавия кошер рамка с открито пило и яйца и я постави в другия, без пчели..Ако няма майка, почти на 100% ще заложат маточници до два, три дни. Ако заложат, ще трябва да ги унищожиш(дори и съмнителни чашки) и да поставиш нова оплодена майка. Ако не заложат, значи има някаква майка в кошера. Трябва да я намериш и бракуваш, щом до сега не си е свършила работата ( не каза от коя дата няма пило в кошера). Тогава, пак нова оплодена. И в двата случая ти трябва майка в джоба. Това ново пило, може и да е на някаква плодна майка. Това пило в какъв стадий е? Докато върви теста с пилото , ще запечатат ли наличното? Ако да, то що си проличи каква е майката. Ако го изчистят, явно не работи. Сега, не знам какво виждат очите ти в кошера. Случва се работническа килийка с младо пило, вече да е захранена за майка, но още не е оформена в маточник. По-скоро са я започнали и прилича на търтеева килийка. Не знам как се справяш. Ако не си сигурен, вземи им рамката с пило. При това условие, можеш да оставиш майката в клетката без да махаш капачета за два дни и тогава да махнеш капачетата. Нека времето за приемане е малко по-дълго. Можеш и да не махаш пилото, но при отварянето на капачетата, задължително я почисти стриктно(тръскаш пчелите и си отваряш зорко очите). Не знам и свободното ти време. Това се прави бързо.. Ако вече е станал търговка кошера. Тези всички неща не са уместни. Трябва друг подход. Дай им открито пило. И две рамки да им дадеш, няма да сбъркаш. Нека хранят нормално пило, вместо да гълтат млечицето. Ако залагат, след 7-8 дни чисти всички маточници и пъхай майка между пилото. Избери и действай. Нова майка, при наличие на стара или търтовки, няма шанс или е неизгодно малък(при търговски)
    Надявам се и друг да сподели мнение! Нека съветите са, като към начинаещ.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Няма майка....преди слагането на новата майка , намерих старата и я сложих в буркан заедно с клетката с новата майка и изчаках 5-6 часа. Сега пилоти е в центъра на рамката, но е малко и е запечатано. Аз поне не правя разлика ...пилото изглежда като нормално пило

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Няма майка....преди слагането на новата майка , намерих старата и я сложих в буркан заедно с клетката с новата майка и изчаках 5-6 часа. Сега пилоти е в центъра на рамката, но е малко и е запечатано. Аз поне не правя разлика ...пилото изглежда като нормално пило
    Ако има нормално пило има нормална майка.Пилото на търтовка е гърбато тоест вижда се добре.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    А защо се появиха някакви малки чашки. Аз ги разгледах рамките, но под плодника поставих магазина , който центрофугирах и възможно ли е майката да е слезнала там?

    Утре всичко ще разгледам

    Пилото си изглежда нормално....може да снимам утре

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    А защо се появиха някакви малки чашки. Аз ги разгледах рамките, но под плодника поставих магазина , който центрофугирах и възможно ли е майката да е слезнала там?

    Утре всичко ще разгледам

    Пилото си изглежда нормално....може да снимам утре
    Не малък процент от новопридадени майки, дори и приети, след пронасянето им пчелите ги сменят.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    16.07.2023
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Кърджали
    Намерих я . Не са я унищожили. Дано всичко да е наред, че с тези чашки на места точно като маточниците си помислих, че са я махнали

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    Намерих я . Не са я унищожили. Дано всичко да е наред, че с тези чашки на места точно като маточниците си помислих, че са я махнали
    Не те си ги правят и без да залагат майка никой не знае защо

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от men79 Виж публикацията
    А защо се появиха някакви малки чашки. Аз ги разгледах рамките, но под плодника поставих магазина , който центрофугирах и възможно ли е майката да е слезнала там?

    Утре всичко ще разгледам

    Пилото си изглежда нормално....може да снимам утре
    Магазина под плодника с изцентрафугирани рамки?Трябва да е много силен, за да не се страхуваш от нападение.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Магазина под плодника с изцентрафугирани рамки?Трябва да е много силен, за да не се страхуваш от нападение.
    Може да затвори долната прелка при магазина да остане само на горен вход, а ако има паша няма смисъл.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •