Здравейте приятели, колеги
Следя форума от както започнах да се занимавам с пчели, тоест от съвсем скоро - края на май. Заради един рояк.
Увличащо е и сега имам 3 кошера 12 ДБ (стари) с пчели, без да се брои рояка, който скоро загина (изчезна, по питите имаше тук-таме пчели а на дъното не повече от 50-60).
Кошерите ги имам от края на август и имах възможност да им проследя само есенното развитие. Единият го изпуснахме при пренасянето и малко се рзвали сандъка, та на другия ден пренесохме животинките в нова (е, на поне 30 години, но ремонтирана) къщичка.
През септември сложих лентички ВАРОСТОП.
За зазимяването почти нищо не направих, въпреки всичко прочетено. Повиках пчеларя, от който ги взех. Прегледахме ги заедно и си имаха всичко - пчели, мед, прашец и пило. Това към края на октомври. Каза, че нищо не трябва да се прави. Посъветва ме, ако не свалям магазините, между плодника и магазина да поставя фазер с дупка за хранилката в "южната" част на гнездото.
Изрязах фазерите и все пак махнах няколко пити, колкото да сложа преградни дъски.
През ноември беше студено и накапах с оксалова киселина.
През толите дни излизаха и се облитаха.


Та, едва ли съм изчел всичко из форума и едва ли това е най-правилното място да си поставя въпроса, но доколкото говорим за коствени признаци, ето какво се случи:


Тези дни при температура на въздуха -5 през нощта до +5 през деня подслушах какво се чува от кошрите.
Единият е като по учебник. Жужат си и като почукаш чувашп дружен звук и пак си жужат. (този е с новата къщичка)
Другият едва се чува и то при почукване (този имаше и видимо много акари. Някои си лазеха по прилетната дъска).
Третият съвсем добре се чува, дори да не долепяш ухо до него - от страни.

Притесних се за третия, прочетох набързо през телефона и реших - глад. Хранилка върху фазера с легнал буркан мед (400мл.) и добре стречовано всичко, уж, за да не излизат из магазина.


(най-вероятно всичко е грешка)


На другия ден пчелите бяха се качили в хранилката, меда беше се разтопил от топлината и изтекъл, няколко удавени в мед, други си бяха проправили път и вече се разхождаха из магазина.
На третия ден все още пчелите са из хранилката, магазина и все още има мед (при около 1 градус през деня, а нощем -8)
Жуженето обаче не спря. Не са били гладни явно... Кошера продължава да се чува без да долепям ухо.


Жуженето е като цяло дружно, но дали е "тъжно" не знам. Чуват се отделни звуци, някои от тях почти постоянно, на фона на общото жужене. При почукване се усилва и после намалява, но най-важното е че се чува без да се прилепя ухото.


Та отговорите за мен са 2 или е влязла по някакъв начин малка мишка (1,5 см само беше отворено, заради осите) или са осиротели. Може и (3) да боледуват от нещо, разбира се.


Така или иначе ще трябва да надигна фазера и да надникна в гнездото.


А молбата ми за помощ от вас съфорумци, (приятели и колеги ) е да споделите въз основа на опита си мнение за този жужащ звук и ме посъветвате какво да очаквам и какво да гледам. Майка не мога да търся, ако са на кълбо. За следи от мишка мога. да огледам. За следи от боледуване? Какви?


Ако допусна, че са загубили майката, мога ли да ги сдружа със съседното семейство (според мен по-проблемно, щото много жилеха, но поне е с майка) по това време, при тези температури навън. А ако си имат майка и ги събера какво ще стане с двете в едно клбо???


Ако проблема е външен - мишка и си имат майка, този мед всичкия който почти вече изядоха дали няма да им навреди по някакъв начин - да почнат пролетно развитие например?

Ето го и звукът, записан с телефона от прелката. След 40-тата секунда е от горната прелка.
https://drive.google.com/file/d/0B4F...ew?usp=sharing
Дано да се чува нещо...


Поздрави на всички и късмет