Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 9 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 89
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Здравейте приятели, колеги
    Следя форума от както започнах да се занимавам с пчели, тоест от съвсем скоро - края на май. Заради един рояк.
    Увличащо е и сега имам 3 кошера 12 ДБ (стари) с пчели, без да се брои рояка, който скоро загина (изчезна, по питите имаше тук-таме пчели а на дъното не повече от 50-60).
    Кошерите ги имам от края на август и имах възможност да им проследя само есенното развитие. Единият го изпуснахме при пренасянето и малко се рзвали сандъка, та на другия ден пренесохме животинките в нова (е, на поне 30 години, но ремонтирана) къщичка.
    През септември сложих лентички ВАРОСТОП.
    За зазимяването почти нищо не направих, въпреки всичко прочетено. Повиках пчеларя, от който ги взех. Прегледахме ги заедно и си имаха всичко - пчели, мед, прашец и пило. Това към края на октомври. Каза, че нищо не трябва да се прави. Посъветва ме, ако не свалям магазините, между плодника и магазина да поставя фазер с дупка за хранилката в "южната" част на гнездото.
    Изрязах фазерите и все пак махнах няколко пити, колкото да сложа преградни дъски.
    През ноември беше студено и накапах с оксалова киселина.
    През толите дни излизаха и се облитаха.


    Та, едва ли съм изчел всичко из форума и едва ли това е най-правилното място да си поставя въпроса, но доколкото говорим за коствени признаци, ето какво се случи:


    Тези дни при температура на въздуха -5 през нощта до +5 през деня подслушах какво се чува от кошрите.
    Единият е като по учебник. Жужат си и като почукаш чувашп дружен звук и пак си жужат. (този е с новата къщичка)
    Другият едва се чува и то при почукване (този имаше и видимо много акари. Някои си лазеха по прилетната дъска).
    Третият съвсем добре се чува, дори да не долепяш ухо до него - от страни.

    Притесних се за третия, прочетох набързо през телефона и реших - глад. Хранилка върху фазера с легнал буркан мед (400мл.) и добре стречовано всичко, уж, за да не излизат из магазина.


    (най-вероятно всичко е грешка)


    На другия ден пчелите бяха се качили в хранилката, меда беше се разтопил от топлината и изтекъл, няколко удавени в мед, други си бяха проправили път и вече се разхождаха из магазина.
    На третия ден все още пчелите са из хранилката, магазина и все още има мед (при около 1 градус през деня, а нощем -8)
    Жуженето обаче не спря. Не са били гладни явно... Кошера продължава да се чува без да долепям ухо.


    Жуженето е като цяло дружно, но дали е "тъжно" не знам. Чуват се отделни звуци, някои от тях почти постоянно, на фона на общото жужене. При почукване се усилва и после намалява, но най-важното е че се чува без да се прилепя ухото.


    Та отговорите за мен са 2 или е влязла по някакъв начин малка мишка (1,5 см само беше отворено, заради осите) или са осиротели. Може и (3) да боледуват от нещо, разбира се.


    Така или иначе ще трябва да надигна фазера и да надникна в гнездото.


    А молбата ми за помощ от вас съфорумци, (приятели и колеги ) е да споделите въз основа на опита си мнение за този жужащ звук и ме посъветвате какво да очаквам и какво да гледам. Майка не мога да търся, ако са на кълбо. За следи от мишка мога. да огледам. За следи от боледуване? Какви?


    Ако допусна, че са загубили майката, мога ли да ги сдружа със съседното семейство (според мен по-проблемно, щото много жилеха, но поне е с майка) по това време, при тези температури навън. А ако си имат майка и ги събера какво ще стане с двете в едно клбо???


    Ако проблема е външен - мишка и си имат майка, този мед всичкия който почти вече изядоха дали няма да им навреди по някакъв начин - да почнат пролетно развитие например?

    Ето го и звукът, записан с телефона от прелката. След 40-тата секунда е от горната прелка.
    https://drive.google.com/file/d/0B4F...ew?usp=sharing
    Дано да се чува нещо...


    Поздрави на всички и късмет

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Колега това което си намислил да правиш при тези ниски температури ще се окаже пагубно за този кошер,проблем този кошер няма,затова че пииси виното с дебело мезе и не се занимавай с глупости!

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    с.Новград
    Звуците, които издават наподобяват тия при вентилиране.Отвори добре горна и долна прелка и на другия ден прослушай отново.Успех.

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Отварянето на кошера при студено време е погубно за него.Гнездото изстива , пчелите започват да се стремят да го затоплят наново , увеличава се дневният разход на запасите от мед.Моят съвет е да не го закачаш.Както каза колегата преди малко , наблегни на червено винце и тънко нарязани суджуци!

  5. #45
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    То в това е другия проблем, че не успях да направя вино тази година

    Благодаря ви, няма да пипам нищо, докато не му дойде времето.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от reopru Виж публикацията
    докато не му дойде времето.
    Подскажи и на нас,кога е това?

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Колега това което си намислил да правиш при тези ниски температури ще се окаже пагубно за този кошер,проблем този кошер няма,затова че пииси виното с дебело мезе и не се занимавай с глупости!
    Човек се учи докато е жив !

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Като приключат с меда от хранилката (който им дадох с буркана онзи ден) и се приберат всички пчели в кошера, при по-хубаво време и разбира се преди залез (че сега денят е къс и след работа вече е полумрак).
    Ще надникна дали няма следи от мишле, дали са на кълбо, пърхат ли странно с криле с надигнати нагоре дупета... и такива работи...
    Така си го представям аз. Ако има нещо подозрително, трябва да се намеся. Този кошер ми е 30 % от пчелина все пак.

    Днеска пак си жужаха, без да долепям ухо до кошера и без да вдигам излишен шум около тях. Сигурно имат някакви неприятности все пак. Тази година осите си влизаха в кошерите като вкъщи, може да има оси останали вътре на топло и да притесняват пчелите. Но срещу тях не мога да се боря. При 4-5 градуса вече са активни и почват да крадат.

    Та колега, ще послушам колегите относно виното, и като "млад" пчелар, ще надавам по едно ухо вечер след работа, при хубаво време ще надникна в кошера и така. Ще внимавам, разбира се, да не направя още някоя глупост за което никога не е късно

    Пожелавам на всички да са здрави, влюбени и да имат лесен достъп до сочни мръвки и тежко вино

  9. #49
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Точно при температури около нулата и +2 +3 градуса, като им повдигнеш таблата ще пърхат с крила и ще си вдигат дупетата. Даже ще пускат отрова във въздуха. Като свикнеш на миризмата на пчелната отрова ще я познаеш. Аз бих посъветвал до началото на март да не се “оперира“ по тоя кошер. Освен подхранване с някоя питка ако е нужно. За звука- всеки кошер си издава “специфичен“ звук. Рядко ще има 2 кошера с абсолютно еднакви звуци. За осите-дори да има влезли в кошера, пчелите досега са ги убили. Сега живи оси в кошера няма да видиш. За мишките- има мишепредпазители. Ако си сигурен в мишепредпазителите, няма кякво да се притесняваш.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Какво заключение трябва да направя за кошер,чиито пчели всяка 2-а носи прашец в сравнение с други,където завръщащите се с прашец са 10 пъти по-малко?Например:Че майката снася усилено?

 

 
Страница 5 от 9 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •