Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 89
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    Определяне състоянието на кошера по косвени признаци

    В подкрепа на горното.Ето още някои констатации.

    Състояние на кошера без отваряне

    1. Ако на преградната дъска има лазене, стрелкане една към друга лутане без летеж - липса на майка
    2. Ако има подути измрели пчели - нозематоза и др.
    3. Ако има каменни, варово пило - аскосфероза или аспергилоза
    4. Ако на дъската има ларви изхвърлени - глад, няма храна
    5. Ако има много пчели с главата към отвора и крилата им трептят горещо им е
    6. Ако има изтеглени живи търтеи - суша , няма нектар - подготовка за зимата
    7. Има борба между две пчели - има кражба
    8. Ако носят прашец - развива пило
    9. Ако бързо излитат, а тия които се връщат изчакват във въздуха, за да се приземят - има паша, нектар
    10. Ако еденично излитат, а масово се връщат - идва лошо време - дъжд
    11. Ако образуват , отпред "грозд"-"кълбо" - следва роене
    12. Ако масово излизат с лазене и после летеж в кръг със особенно бръмчене на търтеи - излиза рояк
    13. Ако има масово облитане със пчелен тон около мястото пред кошера - кошера е добре, след няколко дена идва лошо време
    14. Ако се приближите до кошера и се чува бучене, жужене вътре, масово - добро работно състояние
    15. Ако при хубаво време излизат само еденично, тук - там - няма паша
    16. Ако при хубаво време късно излиза на работа сутрин - студено им е и остават да топлят пилото
    17. Ако летят ниско напред… Ако се вдигат бързо на горе чрез кръгови движения и се връщат назад над пчелина….- пашата е пред тях - посока "юг" - пашата е на север
    18. Ако пред подпушване се сърдят спонтанно с повдигане на коремчето… Трябва да се провери за наличие или отсъствие на майка - липса на майка , липса на пило или неоплодена майка
    19. Ако почукаме по кошера и има ; тих , равномерен шум усилва се, но постепенно затихва - нормално зимува

    Състояние на кошера при отваряне

    1. Ако строителната рамка има пчелно пило – няма да рои.
    2. Ако строителната рамка е запълнена с търтиево пило и по питите пак – майката е стара,негодна.
    3. Ако няма попълнение на всички междурамия – слаб и не гради,трябва да се храни.
    4. Ако пчелите се сърдят,жилят,кражба – няма нектар.
    5. Ако им горе магазина пило – долу е замеден,лоши пити или много прашец.
    6. Ако майката издава звук ,Ква’-,Ква’ – ще рои.
    7. Ако има пчели и по преградната дъска,(пълна) може да се разширява,разкъсани парцали – тясно им е.
    8. Ако върху питата с търтиево пило има много пчели (не се вижда) – признак за роене.
    9. Ако по питите има много търтиево пило – трябва да се смени майката.
    10. Ако е слаб кошер,а долу има много мед – трябва да се смени майката.
    11. Ако майката е черна и дребна,или млада но неосеменявана – некачествена,трябва да се смени майката.
    12. Ако няма пило и не носят прашец – кошера е без майка.
    13. Ако през месец Август има търтеи-майката е неоплодена,има пчели-търтовки или майката е станала търтовка – трябва да се смени майката.
    14. Ако има 2-3 едри белезникави маточници близо един до друг – залага се самосмяна.
    15. Ако снесените яйца не са точно на дъното и то по 3-4по стените – търтовка.
    16. Ако върху нови основи изграждат маточници има роево настрение – ще се рои.
    17. Ако маточниците са много (10) и повече големи,с полу кръгло дъно,тъмно кафяви с шестостенни кулийки в долния край и по летвите често в групи (2-5) – те са роеви.
    18. Ако маточниците са жълто бели,от нов восък,разположени в средата на питата с гладка повърхност – резервни,спомагателни,само смяна (майка).
    19. Ако през есента в кошера няма прашец...а ако има прашец по питата – малда маика или стара маика,не снася.
    20. Ако кошера е до 4 пити – слаб:Ако кошера е до 6 пити – среден:Ако кошера е до 9 пити – силен.
    21. Ако има много прашец при заземяване – готви се за роене през следващият сезон.
    22. Ако меда в средата е на 2/3 от височината на питата е добре – за зазимяване.
    23. Ако през месец Февруари и Март в края на зимата пчелите са горе върху рамките – в средата няма мед,а само в страни.
    24. Ако яйцата на дъното са изправени – снесени са същият ден.
    25. Ако има голям приток на нектар – има роене.
    26. Ако на крайните пити има пило – следва разширяване.
    27. Ако в подрамъчното пространство висят ,,Гроздове”,далеч от пилото,често е на крайните пити – наложително е разширяване.
    28. Ако майката я пазят в кръг да не ходи по питата,цяла свита – има маточници,готви се да роява.
    29. Ако не се взема сиропа и не е болен кошера,усилен летеж на пчели,спокоен – има приток на нектар.
    30. Ако запечятаното пило е без пропуснати килийки по питата – има годна майка за сезона.
    31. Ако повдигнат коремчетата нагоре,трепкат с крилца,издават жаловит звук – може да се приеме,че няма майка.
    32. Ако под питите открием измрели пчели повече от една шепа – грози ги изчезване.
    33. Ако в края на зимата има влага при поява на пило в гнездото и t° е по-ниска от 15°C – следва стесняване на кошера (1-2 пити).
    34. Ако няма свободни килийки за снасяне - разпечатвате стар мед.
    35. Ако в кошера има много търтеево пило – подмяна на, питите,майката, търтеуловител,рязане

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Здравейте!Не знам дали тук е правилното място за питане,но все пак съм нов и неопитен си задавам въпроса тук.Днес си преглеждах няколкото кошера,и по горепосочените признаци нещо ме хвърли в размисъл. Значи при 12 рамков ДБ при 8-9 междурамия заети с пчели и много мед имаше една равка със запечатано пило.2 със подхранено и 1 със прясно. Обаче няма и грам прашец в кошера. Тук е и питането. Какво да направя?

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от Жоро$73
    Здравейте!Не знам дали тук е правилното място за питане,но все пак съм нов и неопитен си задавам въпроса тук.Днес си преглеждах няколкото кошера,и по горепосочените признаци нещо ме хвърли в размисъл. Значи при 12 рамков ДБ при 8-9 междурамия заети с пчели и много мед имаше една равка със запечатано пило.2 със подхранено и 1 със прясно. Обаче няма и грам прашец в кошера. Тук е и питането. Какво да направя?
    Има но не го виждаш понеже е залят вече с мед. Загледай се по добре! Успех!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Жоро$73
    . Обаче няма и грам прашец в кошера. Тук е и питането. Какво да направя?
    Вдигни медова пита срещу слънцето и ще разбереш.Там където питата прозира е мед,където не прозира има прашец.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Благодаря за бързите отговори!

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Зравейте.Аз пак с моите два кошера .Но какво да правя,като се зарибих.Та нормално ли е по това време в 11-12 междурамие,да има захранено и прясно пило.И оттам нататък,няма пропусната не оплодена рамка.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Спокойно,пчелите си знаят работата.И при мен има такова семейство,но има достатъчно мед(над 40кг) и прашец.И ако майката е таз годишна всичко е на ред.За всеки случай след месец провери медовите запаси.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    А ако взема една рамка с пило и подсиля един средняк,а на тоя му сложа рамка с мед?

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    И при мен има такова семейство,но има достатъчно мед(над 40кг) и прашец.
    Такова количество мед е напълно излишно,а и не ми е ясно,ако 1 пълна ДБ рамка тежи 3 кг,то значи,че имаш 12 пълни рамки с мед,че и остава.Тогава къде с-то ще си сформира кълбото?Надявам се неволно да си объркал цифрите.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Несъм объркал цифрите.Кошера е 12дб.с пълен магазин отдоло и отгоре има магазин с 5-6кг мед.Всичките ми медовици са с магазин отдоло.

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •