Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 79

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

    СЪХРАНЕНИЕ НА ПИТИ

    Здравейте.Как най добре да съхраня медопрашецовите пити до пролетта.Благодаря.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Начините за съхранение на медопрашецови пити не са много,но всеки търси най-добрия и ефективен начин.И така,ако питите ти са извън кошера и имаш фризер то ги прекарай през него за 24 часа при минусова температура и просто си ги остави там.Няма как по-вече да ги завладее молецът.Ако нямаш фризер то само в кошера им е мястото.Не споменаваш каква с-ма ти са рамките.Ако са ЛР то е още по-лесно.Оставяш ги като крайни в к-са с меда т.е горния.Рано напролет само ги придърпаш навътре в гнездото за да бъдат в контакт с пчелите.Всеки друг начин-с орехова шума,репеленти и т.н си е риск и вероятността да се повредят е много голяма.Желая ти успех.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Аз ги съхранявам в шкафове на пчелина. От двете страни са с мрежа за комари. Слагам лавандула , но за да мирише приятно, а иначе от нея полза няма. Но течението е достатъчно за да не се развива молеца.А вероятно и студа- през зимата.

  4. #4
    Аз , си имам изработен сандък в който си складирам рамките , след като ги прибера, в бурканчета си наливам мравчена киселина , тънкостта при мен е , че бурканчетата с мравчена киселина са повдигнати по на високо от рамките в сандъка , понеже изпаренията на киселината са по тежки и падат надоло.До сега не съм имал проблем, трябва само по , често когато е топло да се постарая да поразклащам съдържанието на бурканчетата за да предизвикам по силното отделяне на миризмата на мравчената киселина.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Паднат ли температурите под 10гр.проблеми няма да има.Проблема е до тогава да успееш да ги опазиш.Затова казвам,че фризерът помага и то много.Желая ти успех.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Кошерите са дб.Зазимявах няколко нуклеуса в 10 и 12 дб.Останаха ми няколко рамки с мед и прашец.Половината от рамките са за бракуване,но имат доста мед и прашец.Сложил съм ги във фризера,но след две седмици се налага да ги изкарам.Как да ги съхраня след това.Чел съм за поръсване с пудра захар.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ако имаш място зад преградната дъска сложи ги там.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас

    Re: Съхранение на рамки.

    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Здравейте.Как най добре да съхраня медопрашецовите пити до пролетта.Благодаря.
    най добре се съхраняват "на комин " слагаш 1 празен магазин магазин след това мрежа нареждаш си корпусите пълни с пити и най отгоре пак мрежа, освен това е добре да се сортират питите по тъмните да не се слагат с по светлите

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Ако имаш място зад преградната дъска сложи ги там.
    При така оставена пита /зад преградната дъска/ имах случай на частично загинало семейство. Бяха се преместили част от пчелите на тази пита и там бяха загинали. Затова, ако все пак решите да оставите пита зад преградната дъска, тя трябва да е поставена към стената на кошера, а не към преградната дъска.

  10. #10
    За безпроблемно съхранение, най-важно е питите да не са плътно затворени, а на пробетриво място. Направи си един шкаф с 2 противоположни стени от мрежа и няма да имаш никакъв проблем. Аз ги съхранявам на открито, на комин, като дъното е от мрежа и е повдигнато на стойка, около 25 см от земята. Отгоре са затворени със стандартен капак.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •