Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 62
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    с.Братя Даскалови
    Колеги,в населено място не е ограничен броя на пчелните семейства ,а единственно отстоянието от съседа.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Закона за пчеларството не поставя ограничения за брой кошери, отглеждани в населено място. Поставя единствено изисквания за минимално отстояние от двора на съседа. Ограничения за брой кошери в двор в населено място могат да се налагат с решение на общината или кметството. Не знам, дали това е законно.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    След като в закона няма такъв текст.Подобно ограничаване си е незаконно.На базата на кой член от закона ще се направи?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #34
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    по принцип е така не пише изрично брой кошери но местната власт се хваща за това че се изскат минимум 10 семейства за да бъде издадено Удостоверение за ползване на общинска земя и горски фонд като изхождат че щом е определена минимална бройка от 10 семейства то значи е регламентирано....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Споменава се минимум и общински или горски имот.Това не е максимум и става дума за частен имот.Пчеларството се третира в закона за пчеларството и тълкованията на общинските власти си има начин да се оборят.Над общинските власти са съдебните власти.Поне за върховенството на закона отговарят те.Или най-малкото така трябва да е.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    След като в закона няма такъв текст.Подобно ограничаване си е незаконно.На базата на кой член от закона ще се направи?
    Няма такъв закон и не е редно да се прави, но за да се избегнат пренаселване на малка площ с много кошери в гъстонаселен район, то би трябвало кмета или група оторизирани хора(примерно) да поставят граници на наши самозабравили се колеги, да тероризират хората.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    В нормалните държави действията на служебни или овластени лица се извършват в рамките на закона.Тяхните действия могат да се основават само на законите на държавата.На някои дори им казват "държавни служители" , защото се предполага , че работят за законноста в държавата.Относно промените в Закона за пчеларството и броя кошери вече го дискутирахме някъде във форума.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    09.07.2016
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Горна Оряховица
    Здравейте, имам намерение да отглеждам пчели в рамките на населено място, четох в темата за ограничения в броя на семействата, но мой съсед отглежда от години около 50 семейства също в населено място, така че ако може някой да поясни за тези ограничения; другото което искам да попитам - едните ми съседи не са особено съгласни с намерението ми, защото имат малко дете - имат ли основоние да предприемат действия срещу мен и на какви изисквания трябва да отговарям, за да бъда изряден (като изключим регистрацията в кметството и габаритното разстояние от 5/3 метра, с които вече се запознах) ? Благодаря предварително.

  9. #39
    Цитат Първоначално публикувано от changov Виж публикацията
    Здравейте, имам намерение да отглеждам пчели в рамките на населено място, четох в темата за ограничения в броя на семействата, но мой съсед отглежда от години около 50 семейства също в населено място, така че ако може някой да поясни за тези ограничения; другото което искам да попитам - едните ми съседи не са особено съгласни с намерението ми, защото имат малко дете - имат ли основоние да предприемат действия срещу мен и на какви изисквания трябва да отговарям, за да бъда изряден (като изключим регистрацията в кметството и габаритното разстояние от 5/3 метра, с които вече се запознах) ? Благодаря предварително.
    Част от моите пчели зимуваха в двор, където в съседство живеят хора с малки деца, които имат и басейни през лятото. Едните от тях в края на зимата помолиха да преместя пчелите от там, защото се притесняваха за децата и аз се съобразих с тях. Преди няколко години пак имахме пчели в него двор, но тогава без никой съсед да е казвал каквото и да било, единия от тях ги беше натровил и измряха всичките. В последствие човека беше казал тук таме и това стигна и до нас, и разбрахме кой е. Така че сега ако някой не е съгласен и се притеснява да има пчели наблизо до него, аз се съобразявам с хората.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    09.07.2016
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    Горна Оряховица
    Опасявам се именно да не ми ги натровят с нещо, ситуацията е същата - деца + басейни... Е когато имаш друг свободен парцел е лесно да ги преместиш, но при мен го няма този вариант, но има и друго - съседът от долу гледа пчели от както се помня ама неговите кошери не им пречат

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •