Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 30 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #71
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Аз не си играя да търся майка,много често е загуба на време и излишен тормоз на семейството.Рзделям пилото на 2 и пчелата на 2.След няколко дена преглеждам къде има маточници и къде има снесени яйца.Кошера който оставям на старото място прибира летящата пчела,в зависимост от това къде е попаднала майката(в стария или в новия кошер)ако е в стария всичко е ок,ако е в новия разменям местата на кошерите и на този в който е отводката прибавям една пита с люпещо пило няколко дни преди да се излюпи майката,след като се оплоди и започне да снася добавям още една пита с пило.задължително е продължително подхранване през 3–4 дена.
    Това е единия начин,който пректикувам когато семействата са силни,обикновенно от средата на май до средата на юни.Системата е ДБ.
    За по ранните отводки използвам най–силното семейство което осиротявам за да направи маточници,които после предавам на отводките.Ранните отводки ги правя сборни.
    Когато има налични оплодени майки стават най добре и не се губи време.Правил съм отводки и само с една пита пило и пак е ставало силно семейство.

  2. #72
    Така си и знаех за 2 години имам 6 поста това за устата ми ,като има много теми дай линк за една две ,за това моля.

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Трябва да решиш дали да вадиш мед или да правиш отводки. По книгите пише, отводки да се правят след акацията, иначе сега ще е за сметка на медодобива.
    Аз ти предлагам следното. Вземи кошерите и щом са за магазин, значи са силни.
    Вземи от трите кошера по една рамка с пило и пчели , като внимаваш да не вземеш майката. Гледай на някоя от рамките да има открито пило или най добре яйца. И ето ти една отводка преди акацията. Вземането на една рамка с пчели от семейство, няма изобщо да се отрази на медодобива. След акацията правиш още една сборна отводка и си готов за зазимяване с 5 семейства.
    Другия вариянт е да оставиш две семейства за медосбор, а от третото си направи отводки. Отделяш майката с две рамки с пило и една с мед и прашец и оставяш силното семейство да си произведе маточници и като ги запечатат, разделяш и него на две. Начини има много.
    Ако решиш да правиш сборна отводка, приготвяш един сандък и слагаш едната рамка с пчели и пило в единия край на корпуса, втората рамка от второто семейство - в средата и третата рамка - в другия край и изчакваш известно време иги събираш в единия край. Практиката е показала, че когато се прави сборна отводка от повече от две семейства, няма бой между пчелите.
    И трябва да храниш отводките задължително.
    А иначе имаш врече до края на септември да развиваш отводките и на два корпуса да ги направиш, но иска знания и грижи най вече.

  4. #74
    Мерси Гена поне има хора които искат да помогнат на младите пчелари хареса ми съвета ти ще го направя

  5. #75
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Здравейте,
    Евгени, написал си нещо, което не го знаех и те моля да опишеш по- подробно за метода при който правиш сборна отводка от повече от две семейства и това, че не се бият? Разбрах за начина на поставяне на питите, но не ми стана ясно колко време да се държи тази подредба? И ако има още нещо по въпроса...? Аз винаги мажа кошера и т.н. за да уеднаквя миризмата и да не се бият и ми хареса това, че може и без...
    Предварително благодаря

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от Alex77
    Здравейте,
    Евгени, написал си нещо, което не го знаех и те моля да опишеш по- подробно за метода при който правиш сборна отводка от повече от две семейства и това, че не се бият? Разбрах за начина на поставяне на питите, но не ми стана ясно колко време да се държи тази подредба? И ако има още нещо по въпроса...? Аз винаги мажа кошера и т.н. за да уеднаквя миризмата и да не се бият и ми хареса това, че може и без...
    Предварително благодаря
    Здравей колега!Аз правя почти винаги сборни отводки по следния начин: Първо да уточня че работя със система Фарар и рамките ми са по 16 см.От 3 семейства създавам отводка,като им вземам по две рамки предимно люпещо пило.Отводката става с шест рамки пило и от още някой кошер вземем две рамки с прашец и нектар.Оставям ги раздалечени за 2-3-4 часа примерно.После отварям и те се държат една за друга.Отначало пръсках със сладък сироп,триех с лук и т.н....Дано съм ти бил полезен!?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  7. #77
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Колега chombe,абсолютно 1 към 1 съм с отговора на Евгени.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  8. #78
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Разбира се, че е полезна информация. Ще опитам без да мажа и пръскам .
    Наследих стари ДБ 12, но сега си направих 12 броя Фарар и смятам да премина основно на тази система, така че инфото е полезно и от тази гледна точка.

    Поздрави!

  9. #79
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колеги , ако кошера е чужд за всички пчели - несе маже с нищо и няма значение от колко семейства са пчелите - просто никакъв проблем ! Направил съм само тази пролет 5 сборни отводки , без мазане подреждане , затваряне и др. ! Успех на всички !
    Невсичко с две бузи е лице !

  10. #80
    Наблюдател
    Регистриран
    19.10.2011
    Мнения
    10
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Другия вариянт е да оставиш две семейства за медосбор, а от третото си направи отводки. Отделяш майката с две рамки с пило и една с мед и прашец и оставяш силното семейство да си произведе маточници и като ги запечатат, разделяш и него на две. Начини има много.
    Здравейте.Въпроса ми е след като отделя майката в отделен кошер с 2-рамки трябва ли да слагам восъчни основи, защото не разполагам със изградени пити.

 

 
Страница 8 от 30 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •