Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 30 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #31
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Това което писах преди няколко поста съм уверен,че е истина.Наистина рядко се случва но най често става когато времето е много променливо и М не може да се оплоди пълноценно.Това се случва и когато района скоро е химизиран с някой хербицид.Тогава търтеевите сборища се изместват в по отдалечен район,а на старото място остават по ограничен брой търтеи.По тази причина М не бърза да снася и се бави от 3 до 10 дни със снасянето.Тя най добре чувства,че трябва да се оплоди с още търтеи.Много пъти започва снасяне и след това спира.Това ми се е случвало след като съм белязал М.В началото мислех, че това е от маркирането и затова спира да носи.Пчелите всячески търсят начин да отнемат част от боята за да стане по лека.Точно такава М излита за повторно съешаване. Това съм го виждал с очите си.Наистина рядко се случва.По тоя повод искам да споделя,че при изкуственното осеменяване НИКОГА не може да се прицизира количеството на спермата с която оплождат М.Точно такива М,по някога излизат на повторно оплождане.Мислите ли,че някой от производителите на М ще спомене за това.Много пъти когато съм купувал М отначало снасят Я от които се раждат едни пчели,а след време започвам да виждам,че се раждат съвсем различни от първите.Докато търтеите са абсолютно еднакви/все пак те не зависят от оплождането/Даже по това можете да познаете,че има вмешателство на друг ген.Не искам да правя реклама, но това не съм наблюдавал при Ловешките и Сливенските М.Сега се навъдиха много майкопроизводители и не искам да беседвам кой и как извършва оплождането.За експеримент съм оставял такава М само на пити с търтееви килийки и след като пронесе в тези кошери съм поставял след 3 до 4 дни пити с нормални раб. килийки.Ако търтеите и работничките имат еднакви белези, значи всичко за момента е ОК. Но казвам за момента.Всичко проличава след време,а то е различно за всяка М.Понякога пчелите стават шарени чак след 20 пита снесени Я. А в повечето случаи М/ако е чисто породна/ произвежда пчели до края на живота си с еднотипни окраски .Това до някъде е гаранция за това, че самата тя е чисто породна и е оплодена от търтеи от нейната порода.По много по различен начин е при пчелите за добив на пч.млечице. Там пчелите трябва да са от разнопородни търтеи и майки.И то от определени породи.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Да се включа по същество , дано съм полезен на някой колега В навечерието на рапицата един десетак имаше мераци за самосмяна, дръпнах му четири шарени пити от плодника с два-три маточника на тях , може и майката да е била там , ама аз не се заглеждам толкоз. Една основа по средата , две хубави магазинни пити пълни открая и преградна дъска - целия тоз гювеч в отремонтиран десетак. На стария видях че на една пита имаше маточник, допълних с основи, магазините отгоре и оттогава не съм го поглеждал вътре. След три седмици рекох да видя как вървят делата при отводката, като дръпнах едната магазинна - отдолу пуснали далак работнически и пълен с яйца. Брях , тъй ли ще я правим- нагласих им по една летва с ламаринки отстрани / един вид ограничител на далаци :D/ и още една основа - за една седмица ги изградиха. Имам доста ЛР пити , пък и от любов към спорта реших и от тях да ползвам- режа телта отдолу /обтелването ми е тип WW/ махам долна летва и с телбода и П образни планки от капачки слагам 7см удължител на страничните летви и пак летвата отдолу. Наведнъж сложих три такива а извадих една със запечатано пило и с нея ударих инжекция на едно леко умърлушено семейство след акацията. Не съм ги хранил, два пъти пълних хранилката с разпечатка от центрофужени пити. Миналата събота всичко беше пълно сложих още една основа , видях и майката- едра и пъргава като хлебарка и понеже и слънчогледа се беше ококорил хвърлих отгоре един ЛР корпус с основи и пити- да има къде да играят пък ако ми донесат и някое килце мед-берекет версин tongueout; Така обичам да правя отводки. А пък стария пусна двайсетина килца досега, предстартовата треска го беше натиснала яко, да видим ще напълни ли магазините тия дни.

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    [quote="jonny"]Вчера си дойдох от морето - 10 дни ме нямаше и днес направих основен преглед на отводките да се види какво е положението. На единия кошер сложихме втори корпус с основи за градене - той е добре изъплнен с пчели, но има и много запечатано и люпещо се пило добре е работила майката. На другия му сложихме още една основа за градене в първия корпус за да станат до 10 рамки, тази отводка е малко по слабичка. Но очаквам до 10 юли да почне липата при мен която е основната паша по това време. Сега продължавам да подхранвам със захарен сироп през ден.

    Колеги, аз пак да споделя с вас какво е състоянието до момента на моите отводки. А пък вие си кажете мнението.
    Вчера 17.07. ги отворих за преглед, след като в понеделник 11.07. сложих и втория корпус с восъчни основи на кошера дето поизоставаше.
    Да уточня че от 08.07. до момента и все още продължава цъфтежа на липата в моя район /извън града/, който е с много големи масиви от липа.
    Като отворих кошера на който по рано му бях поставил втори корпус с 10 восъчни основи, напълно изградени са 6 бр. а други 2 само от едната страна.
    Но ми прави впечатление че само в средната рамка която изградиха първа и беше осеменена от майката /установено при бърз междинен преглед/има разновъстрастово пило. Всички други изградени пити са пълни с нектар плътно, някой за започнали да ги запечатват. Като погледна през пролуките на втория корпус всички междурамия са пълни плътно с пчели.
    При втория кошер от 11.07. до сега са изградени 3 пълни пити и 2 непълни като в средната изградена основа има голям венец от нектар и в долната половина има снесени яйца, на другите изградени също са започнали да ги пълнят с нектар цялостно. Няма пило или яйца.
    И при двата кошера поразместих крайните основи по към питите с пило и яйца.
    Моля кажете си мнението - добре ли се развиват до сега отводките ми и дали е правилно. Какво ще следва да правя, ако изградят и горния корпус и го понапълнят с нектар.
    Може би до 2-3 дни ще премине липата, но пък започват да цъфтят малините около мен и ливадите.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Здрасти Джони,добре се развиват даже много добре, малко форсиране имаш на градежа но добре че ПОДХРАНВАШ явно искаш да зазимиш на 2 напално изградени плодника.Направи следното-на посилния кошер вав втория корпос му настани 10-те пити само сас нектар и запечатан такъв,ако са по малко от 10 допълни и сас ЗАПЕЧАТАНО пило+нектар останалите 10 пити доло в първия корпос като чета написаното по горе можеш да си ги наредиш,по слабия за момента не пипай ,не спирай сас сиропа - да не секне градежа,а и как е тена?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов
    Здрасти Джони,добре се развиват даже много добре, малко форсиране имаш на градежа но добре че ПОДХРАНВАШ явно искаш да зазимиш на 2 напално изградени плодника.Направи следното-на посилния кошер вав втория корпос му настани 10-те пити само сас нектар и запечатан такъв,ако са по малко от 10 допълни и сас ЗАПЕЧАТАНО пило+нектар останалите 10 пити доло в първия корпос като чета написаното по горе можеш да си ги наредиш,по слабия за момента не пипай ,не спирай сас сиропа - да не секне градежа,а и как е тена?
    Благодаря за отговора. Да точно това ми е целта за тази година. Искам да изградя и на двата кошера на два плодника да зимуват, защото аз започвам от началото без никакви изградени пити. А догодина живот и здраве ако са силни кошерите ще им сложа да градят и магазинните пити. С тена съм добре. Гледам че си от Бургас, а аз там бях. Нали съм Бургаски зет.
    Ето кошерчетата от днес вечерта към 20.00часа
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Какво ще следва да правя, ако изградят и горния корпус и го понапълнят с нектар.
    Ами ще копуваш центрофуга ако нямаш такава :D
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #37
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колеги да ви се нерят семеиствата преди да слойите магазина се вадят 3 пити със запечатано пило и пчелите по тях и се прави отводка,а на тяхно мято се поставят восъчни основи,така летящите пчели се връщат в основния кошер и си събират мед от акацията,но след това в кошера няма млади бездеистваши пчели които да мислят за роене.Кошер тръгне ли да се рои спасение няма ,целта е да имаш силни кошери но да им непозволяваш да помислат за роене.Аз така практикувам и от 150 кошери само 2 ми се роха,но воина без жертви няма.
    Здравеи колега, понеже тоси сезон ще е 1-ят в които ще имам надявам се силни семеиства и даи боже да центрофужим няколко магазина. Въпроса с роенето за мен е малко неясен понеже не съм го виждал. Това което разбрах от твоята практика за да се избегне: Когато семеиството е на 10 рамки и идва врееме за магазин отнемаш 3 рамки с запечатано пило с които правиш отводка а на тяхно място слагаш 3 рамки с восъчни уснови за градеж и слагаш магазините? Така ли?
    А на отводката придаваш маика или ?? как се протцедира" Понеже досегашните отводки които ми правеха с мое присъствие (не че разбирам много и знам как се прави) ми даваха рамки + маиката.

    Колкото и книги да чета за някои неща си иска практика или някои да ти покадскаже как да стане.
    Радвам се че има форум и хора които наистина искат да помагат.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Правилно си ме разбрал колега, когато кошера се е развил на 10 рамки и обикновено 7-8 от тях са с пило, аз вадя 3 рамки със запечатено пило с пчели , на тяхно място поставям основи за градеж и поставям магазина.
    За отвотката, ти предценяваш колко силна да я направиш,колкото повече пити с пчели и пило сложиш толкова по-силна ще бъде, аз обикновено ги правя между 3 и 5 пити, като поставям една сръбска питка с прашец върху рамките и допънително подхранвам със захарен сироп два пъти седмично докато пронесе новоизлюпената майка.
    За майка не се притеснявай отводката сама ще си произведе.
    Макар да не са съгласни с този метод на производство на майки много колеги от форума, аз те уверявам, че ще си направиш рани отвотки с млади майки, основните ти кошери няма да се роят и ще извадиш същото количество мед от тях.

  9. #39
    Nic 59
    Guest
    Lazrov, Как си произвежда М отводката от 3 рамки запечатано пило?

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Еееее, има и малко незапечатено!

 

 
Страница 4 от 30 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •