Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 22
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2012
    Мнения
    6

    ВЪТРЕШЕН ПРАШЕЦОУЛОВИТЕЛ

    Здравейте колеги, какво мислите относно идеята за приспособяване на вътрешен прашецоуловител към ДБ кошер с обикновено дъно. Идеята ми е да изрежа отвор под вътрешния прашецоуловител, да замрежа отвора и от другата страна да приспособя чекмедже за събрания працец. Факта, че между прашецоуловителя и долната част на рамките остава малко разстояние /може би 5-6 мм/ ще представлява ли проблем. Някакви недостатъци на този метод според вас? Благодаря ви предварително!

  2. #12
    Няма никакъв проблем да преработиш такъв кошер за да събираш прашец. Само предвиди място от където да излизат търтеите.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2012
    Мнения
    6

    дълбоко дъна

    Колега, благодаря. Но мисля, че обикновените кошери с вътрешни прашецоуловители нямат специални отвори за търтеите, ако е така защо аз трябва да предвидя изходи за търтеите ?

  4. #14
    Имат. Иначе търтеите ти остават в кошера.

  5. #15
    metbet няма никъкъв проблем да преработиш дъната за вътрешен прашецоуловител и да работят добре.(аз така работя от доста време)
    Ако имаш отворен горен вход (както са повечето ДБ ) от там ще минават търтеите .

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    значи търсим компромисен вариянт 3.5/3,5мм
    wink;
    значи и 4/4 ще става но трябва да е заварена, или как се казва там, за да не се разнищва.
    А от какъв материял е наи добре?
    Алуминии, нераждавеика, потцинкована ?
    Младене я кажи направили прашецоуловителите ? С какви размери и материали? За София от къде ?

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    22.06.2013
    Мнения
    2
    Здравейте на всички колеги,
    от скоро реших да си напрвя дълбоки мрежести дъна за да мога да събирам и прашец. Тази сутрин ги монтирах и им сложих вътрешен прашецоуловител. Мрежестото дъно го направих с мрежа 4x4, защото в тази тема прочетох, че е по добре. След около 1 час реших да проверя всичко дали е наред и дали падат топчета прашец в долното чекмедже. Имаше около 10-15 зрънца прашец, но и 5-6 пчели в долното чекмедже. Затворих го като останах с впечетление, че всичко е нормално. Сега го отворх отново за да видя колко горе долу се събира за един ден и нямаше нито едно зрънце прашец, само няколко пчели. От къде идва проблема ? Пчелите ли си го взимат като успяват да слезат в чемеджето или ?

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    малко множко е 4/4. Пчелите спокойно си минават през нея и си прибират прашеца.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    22.06.2013
    Мнения
    2
    Ами в тази тема имаше хора които казаха, че 3/3 не е удачно, защото по големите зрънца не преминават и пчелите ги стъпкват по мрежата, а по добре е мрежата да е 4/4 и аз заради това такава сложих. Някой които използва мрежа със същите размери има ли подобен проблем и какво бихте ме посъветвали да направя сега (като изключваме варианта да сменя мрежата с 3/3)

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Единствения вариянт е да смениш мрежата с 3х3, моята е 3.3х3.3 , работи перфектно. А щом не искаш да я сменяш - махни прашецоуловителите. :D
    Това е от вчера.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •