Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 111
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Първи порции сироп със стартовит.



    Започна и "мисия новодомци":



    Днес ходих да проверя съседния блок с рапица (на 2.5 -3км по права линия). Съцветията са готови. Предполагам до седмица блокът ще е пожълтял. Ако по това време слънцето пробие облаците, купонът започва wink;

    Подготвих дъната за събиране на прашец по схемата на Ж. Мурзов. Остава ми да скова ситата и съм готов.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Купонът започва още преди да пожълтее блока wink;. Ако пък слънцето не пробие облаците, пази Боже , тогаз купонът е истински cool;

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Купонът започва още преди да пожълтее блока wink;. Ако пък слънцето не пробие облаците, пази Боже , тогаз купонът е истински cool;


    Аз доколкото знам, рапицата дава нектар 3-4 дни след разцъфването. А за това ако завали какво става, мога само да предполагам.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Добре знаеш за 3-4те дни. До тогаз яките семейства са ей тъй . Внимавай с живите твари наоколо. Мойте слабаци не са като миналата година, ама в съботата ме накараха да си сложа ръкавичките

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ейййй пустото му време не миряса най сетне... един ден жега 3 дена облаци...

    Та във вчерашния припек бая работа отметнах.
    Петте най-силни, които настаних в нови сандъци предната седмица, вече имат 8-9 рамки с пчели. Останалите са на по 4-5-6 и постепенно ги разширявам с пити с разпечатан мед, които слагам между рамки с пило. В едно от семействата, миналата седмица не намерих пило и яйца и добавих рамка с прясно осеменени килийки. Тази седмица пак успяха да ме изненадат. Че са изградили маточник - изградили са, но на съседните пити има вече пило и яица. Питата която придадох беше без пчели по нея. реших да не махам маточника - да се оправят както си знаят!
    Почти във всеки кошер видях търтеи и реших да направя една отводка. Имам едно семейство, което в момента е вече на 11 рамки (в стар кошер 12рамков). Просто са невероятни! Мога да работя по тях без пушалка и без ръкавици. Та реших от това семейство да направя тази година колкото се може повече отводки. Е първата е вече факт. Майката много ми хареса - малки крила, дълго тяло, тъмно оранжеви ивици, много подвижна. Дано всичко бъде наред и времето да е с мен wink;

    Блока с рапица е започнал лееекичко да жълтее и понеже се очертава идната седмица да не мога да ходя на пчелина, сложих "магазини" на най-силните. Нещо повече, сложих им ЛР корпуси с по 1/3 основи. Така че ще имат работа, каквото и да става в следващите 7-8 дена.

    Сковах и ситата за прашеца. Даже ги пробвах. ето първите резултати за 7-8 часа, без да ограничавам входовете само през прашецоуловителите:




    Сега на ред идва сушилнята.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Аааа, това е друга работа вече. Пак прескочихме пролетта, ама добре, че зимата не беше страшна и успяхме да се подготвим - аз и пчеличките ми. Та сега с нескрита гордост, мога да кажа, че съм на 90% готов за медосбор

    За изминалите две седмици и половина, успях да отида на разходка до Гърция и в същото време да управлявам развитието на семействата на пчелина. Реално, осигурявах достатъчно място на майките да снасят, а от най-силните семейства направих отводки или ги подготвих за развитие на двумайчини семейства.

    Оказа се, че рапицата е на ръба на "ефективното разстояние". Само най-силните семейства са напълнили (и то за последните 4-5 дни) почти по един магазин и съответно получиха втори. Може би съм налучкал с подреждането на питите, но нямам "блокирани майки".

    Междувременно, едно от семействата остана без майка. Придадох маточник от първата си отводка. Днес ги погледнах и двете. Въпросното семейство, не само че имаше млада майка, но и имаше и прясно снесени яйца. В отводката намерих Мама, но пило не видях. Дано не съм и попречил на "медения месец". Ако всичко върви добре, след акацията и трите семейства ще ги "разцепя" още веднъж.
    Същото ще се случи и със силните семейства, които в момента са с по два магазина.
    "Трите кули" наричам бъдещите двумайчини семейства. Маточниците са заложени. 3-4 дни преди "рождеството", ще извъртя пълните с мед пити, да има място за снасяне. Горе при "старите династии", пилото се увеличава, за сметка на меда.

    Преди три дни, при един кратък преглед успях да извадя общо 10 рамки с пило, яйца, мед и прашец. От тях направих още две отводки в нуклеуси. Днес вече имаха готови незапечатани маточници. Големи и пълни с млечице.

    На последно мястопо време и по важност, успях да врътна няколко пити със смесен миналогодишен мед и пресен незапечатан мед. Излезе почти тенекия, която пчеличките ще хапнат ако завали.

    След малко ще кача 3-4 снимки за онагледяване на историята.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Квартала с "трите кули" най-отпред:



    Някои от силните и още по-силните ученици (къщичка за сега е склад за основи и празни пити, но скоро ще приюти новодомци...



    Последните новобранци:



    А това на хоризонта (400-500м) са покълналите слънчогледови ниви. Зад гърба ми е същото...



    Едно приспособление, корто много ми помага (откакто се учих върху него да заварявам )



    И накрая, квартала с "кварталния"

    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Браво,много позитивни мнения и готини нуклеусчета ,те най-много ми харесаха

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Те са наследство и са порядъчно стари. Вероятно колкото пчели са минали през тях, аз още не съм виждал
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    от лявата страна на кошер номер 3 да не би да пробваш Венер ?
    1 вата жълта надставка ми се струва по ниска от нормален магазин
    ако е така някакви отзиви?

 

 
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •