Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 111
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    :D Явно колегите от Русе са впечатлени от монолога и не смеят да "замърсят" темата.
    От мен- успех колега!Все ще се намери някой, който да не издържи и ще се обади (като мен )

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Още преди 10 дни поставих по 2 от сръбските лентички на всички семейства.
    Би ли уточнил от кои лентички си сложил, да не са ония, към които акарът вече е резистентен.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan
    :D Явно колегите от Русе са впечатлени от монолога и не смеят да "замърсят" темата.
    От мен- успех колега!Все ще се намери някой, който да не издържи и ще се обади (като мен )
    Абе започвам да се притеснявам... аз похвали не искам, разчитах на критики, щото от тях повече се учи (който знае как) wink;
    Ама все пак, ако хората не ме критикуват,а не съм прав, пчеличките със сигурност няма да ми простят tongueout;

    Относно лентичките, казват се Апихелт. Похвали ми ги един колега, а като му погледнах и семействата, нямаха признаци на болни... Те и моите (да чукна на дърво) досега не съм ги видял с паразит...

    Имам и един въпрос, па дано да се поразвържат езиците. От всичките16-18 кошера, само в 2-3 забелязах търтеево пило. По 20-30 килийки. Та питам - това нормално ли е като време, количество и какво друго може да ми говори това. Силни-слаби семейства или майки, какво да очаквам от развитието на тези семейства, да го махам ли това пило или да го оставям да се излюпи?
    Ще съм благодарен не само на мнения от Русенски пчелари

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    За пролетта лентите АПИХЕЛТ са супер -за есента СУПЕРСТРИПС - супер доволен съм от тази комбинация

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Няма какво да те притеснява търтеевото пило, те си знаят работата :D.Ако те сърбят ръцете да унищожаваш търтеево пило, слагай строителна рамка и тогава ще имаш такава възможност а и ще се бориш с акара "биологично".
    Търтеи трябва да има, въпреки, че само консумират.Правени са експерименти с унищожаването им, но се е отразява отрицателно на семейството.
    Рамките с прекалено много търтееви килийки, са за претопяване.Нормално е да има някоя и друга рамка с килийки на търтеи по краищата.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Доста време мина, без да се отчитам.
    Та ето накратко.

    Средата на април сложих магазини на най-силните 5-6 кошера, а към края на месеца и на останалите семейства (с изключение на две съвсем слаби).
    На 06.05 по-силните бяха напълнили по 50 до 80% и на 13.05 от тях и някоя друга пита от останалите извадих първия мед за годината и изобщо за мен. Общо взето от 6 магазина изцедихме 3 тенекии мед. Основно рапица, накрая примесена с малко акация.

    Всичко беше "по-план" и тогава почнаха дъждовете. След цяла седмица (по 2-3 часа слънце на ден) магазините едва бяха "оцапани" с нектар.
    Долу в плодниците направих проверка на 22.05, положението е в рамките на нормалното. Само в едно семейство забелязах маточник, който заедно с пчелите и още една рамка с пило от друго семейство, пренесох в един нуклеус, в който имаше малко пчели без майка (опит с един свищеви маточник - неуспешен).

    Най-странното нещо което ми се случи обаче, все още не мога да си го обясня. Края на април, едно от слабите семейства беше останало само със запечатано пило. На 06.05 и то свърши. В интерес на истината, майка не съм търсил по питите. Пробвах да дам рамки с различно по възраст пило - нищо. На следващата седмица питите бяха пълни с търтеево пило. Докато се начудя какво да правя, мина една седмица. на 13.05 пак само търтеево пило, но от ваденето на меда не остана време да се занимавам с търтовката. И хоп изненада онзи ден отварям и какво да видя - малко търтеево пило и 3-4 рамки със различно по възраст нормално, равномерно разположено пило. При всичките прегледи маточници не съм забелязал, как стана тая работа... хич не ми е ясно. Може ли някоя мама да е объркала кошера на връщане или пък някоя търтовка да се е оплодила? Това един месец майката да не е снасяла и да пронесе пак? Много глупости написах ама ако някой има идея да каже.
    Искаше ми се да отворя днес или утре, ама пчеличките са си в кошерите и не искам да ги безпокоя, а го дават да вали. Дано не ме изненадат в първите слънчеви дни другата седмица и да ми махат от дърветата...

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Въпросното "семейство" продължава да върви слабичко. Има пило, но е разпръснато из целия кошер. Вероятно майката е имала проблем и не е снасяла известно време и затова е нямало пило. Остава си мистерията, ако съм прав, защо при наличие на макар и слаба майка имаше търтовка. Да не би пък да е снасяла само търтеи известно време?
    Както и да е.
    Дайте съвет, подходящ ли е момента за подмяна на майки?
    Както писах в друга тема наоколо в радиус от 3-4км има липова гора и вече цъфнал слънчоглед. Надявам се на два месеца силна паша.

    И накрая да се похваля:



    Дойдоха новите "къщи". Започва се филма "с импрегнатор и боички ще намажа всички"
    :D

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Казват, че периодът на силна паша не е най-добрият за правене на майки. Затова ако сменяш, те съветвам да си купиш готови, оплодени майки.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    И аз така мисля да направя. Ама нещо още се колебая от къде да ги поръчам.

    За сметка на това, обогатяването на пчеларския ми опит, прогресивно се развива в посоки, които изобщо не съм планувал по начина по който се случват. :D

    Вчера към 18ч. тъщата се обажда и вика Жоро, ябълката е цялата в пчели... След 20 минути бях под ябълката, екипиран със сандъче с празни пити и основи и един спрей за рояци. Напръсках отвътре, по прелката и по питите и го сложих под пчелите. Ето как изглежда операцията:



    Със шепи взех по-големите "гроздове" пчели и ги сложих върху рамките. После с едно перо от патка, започнах да смитам пчелите в кофичка и да ги изсипвам в сандъчето. Така около 30-40% от пчелите ги прибрах. Постепенно останалите тръгнаха по стъблото и налазиха в новия си дом. След два часа, слънцето се скри и захода на пчели спря - около 40% от това което заварих беше още на дървото. Отначало пчелите не бяха агресивни, но като захладня а и понамаляха, почнаха да атакуват. Зазтова хванах здраво дървото и изтръсках колкото можах пред прелката на сандъчето, като обилно я напръсках със спрея преди това. Бегом на далече и ги оставих - каквото съм направил, това ще е.
    Сега трябва ли да ги местя надалече или мога да ги мръдна на 100-200 метра? Ако на обяд не са пак на дървото де...

    Не изключено пак да провеждам такива акции защото на 2 от кошерите ми се наблюдава това:


    ама сега нямам нито време нито ресурс да направя каквото и да било (през деня съм на работа).

    Междувременно направих няколко снимкии на светло на новите придобивки:



    Много се кефя, че вече има взаимозаменяемост на системите:



  10. #20
    Сега е момента да ги сложиш на постоянното място.

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •