Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 33 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 327
  1. #191
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ....
    Освен това кражба би предизвикала една капка сироп върху някой кошер, но една кофа далече от него няма как да насочи крадците в някаква друга посока.
    ....
    По време на паша може да омацваш колкото си искаш всичко с мед, НО въпреки това накапалия мед сигурно ще бъде там и на следвашия ден. ЗАЩО???? За да стигнат до източника на паша всяка пчела трябва да измине стотици метри, а в същото време тя игнорира мед/нектар от същия източник само на няколко метра от нея!?

    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    А има ли значение разстоянието между кошерите и ако го увелича, дали няма да намаля кражбите?
    ......
    Ти как мислиш? Кошерите са вече маркирани, а ограбваните семейства вече нямат охрана на входа. Без значение е къде точно в пчелина ще бъдат преместени - разузнавачките ще ги намерят. Все пак зависи на какво разтояние смяташ да поставяш кошерите един от друг, просто няколко метра няма да свършат работа.


    Друг проблем са хранилките - използвам милерови или табли с отвор в средата и отгоре обикновени пластмасови. И при двата вида, ако рамките не са под отворите на хранилката (за милеровата трябва да са поставени всички рамки в кошера), остава непокрит част от отвора на хранилката от другата страна на преградната дъска. Това допълнително улеснява натрапниците, които като преминат входа, имат директен достъп до сиропа...
    На първо място те не би трябвало да могат да преминават през входа. Ако охраната не си свърши работата, веднъж преодоляна, останалите пчели в кошера са беззащитни :
    https://www.youtube.com/watch?v=4CvyL2HEiWU
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #192
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Дъжда добре им дойдеIMG_20150826_233303_189.JPG

  3. #193
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Трета година мъча пчелите, и най-накрая мога да се похваля малко. За мен годината е успешна.
    В пролетта влезнах с две семейства, като бях решил тази година едното да е помощно, а не да вадя мед от всички. От помощното взимах пило на няколко пъти, после резнах майката да предизвикам самосмяна и го разцепих на 3 с прекрасни маточници. От подсиления кошер извадих над 40кг ливаден мед, последно въртях преди няколко дни, за да освободя място в плодника. Можеше и още, но прецених, че е по-добре да им го оставя.
    Все още има принос на нектар от ливадите и тук таме някой окъснял слънчоглед.

  4. #194
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ебраво!, както казва един гологлав дълъг шоумен. Държиш вярна посока
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #195
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Кръстоносните походи на крадците продължават и една от отводките ми даде фира, въпреки че и бях намалил отвора до минимум (колкото за 2-3 пчели).
    Направих една друга "цака" - съвет от местен пчелар, която за сега дава добър резултат и удържа положението на слабите ми кошери.
    Набих във входа една тръбичка от накрайник от туба за силикон, колкото да минава ЕДНА пчела. Крадците ги е страх - влизат няколко сантиметра, но не продължават и се връщат. Кошерите са с мрежесто дъно, тръбичките стоят вече близо две седмици и ми беше любопитно как се справят пчелите с преминаването през тях...:

    Христо Йорданов

  6. #196
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    03. ДЕКЕМВРИ. Цъфтят глухарчета, пчелички носят прашец и ...... гледат пило . Следва, януари магазините и за Трифон зарезан центрофугите, а на море... със ски. ”Измения са вримината.”

  7. #197
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И при мене в Габровските ми пчелини е нещо подобно. Вече е хладно и пчелите не летят, но кошерите са задръстени с мед. Това го установихме по време на прегледа преди 1 седмица. Има много повече мед, отколкото им оставих за зимата. Явно са намирали нектар и са мъкнели в кошера още и още и още. Ако не ме беше срам да го кажа, наистина мога сега да събера по 2 пити от семейство (над 5 тона мед) и да въртя центрофугата.

    Чудя се дали да не го направя това в ранна пролет. Пробвал ли е някой от вас пролетно време да изземва многото останал мед и да го подменя с изобилно подхранване със захарен сироп?

  8. #198
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    На пролет има голяма вероятност този мед вече да е кристализирал. Все пак кълбото няма да покрива точно излишния мед.

  9. #199
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако само кристализирането е проблема, лесно ще го разреша. Просто ще го декристализирам, преди да го изцентрофужа. Ще загрея някое помещение до 35 градуса и предполагам, че за 2 денонощия безопасно ще се декристализира.

  10. #200
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И при мене в Габровските ми пчелини е нещо подобно. Вече е хладно и пчелите не летят, но кошерите са задръстени с мед. Това го установихме по време на прегледа преди 1 седмица. Има много повече мед, отколкото им оставих за зимата. Явно са намирали нектар и са мъкнели в кошера още и още и още. Ако не ме беше срам да го кажа, наистина мога сега да събера по 2 пити от семейство (над 5 тона мед) и да въртя центрофугата.

    Чудя се дали да не го направя това в ранна пролет. Пробвал ли е някой от вас пролетно време да изземва многото останал мед и да го подменя с изобилно подхранване със захарен сироп?
    Според мен точно пролетта не е момента да изземваш меда, дори и 1 2 пити най добро пролетно развитие на семействата оказва именно меда и то постепенното им разпечатване до пилото, до първата паша всичкият мед трябва да е станал в пило. Аз така процедирам ранна пролет 1-ви март да кажем според зависи и от времето а може и по рано почвам с захаросан мед в хранилките , като го вдигнат пак и така няколко пъти , според зависи от времето по нататък почвам да разпечатвам пити с мед и до пилото , след което продължавам с сироп през ден , за да бъдат готови за рапицата която обикновено при
    мен цъфти края на април. Но по добро от меда за пролетно развитие на семействата няма

 

 
Страница 20 от 33 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •