Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 33 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 327
  1. #141
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho
    обиколих района и не видях нито един поставен магазин.

    Здрасти! Ела да видиш поставени магазини! Сложих рамки с пластмасови основи в тях, за да премина от ДБ към Фарар, да видим дали ще стане.
    0899946746 Поздрави, Емо.

  2. #142
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    При мен цъфнаха ябълките, череши, круши, сливи, глухарчета, но пчели по трасето много рядко се забелязват. Тези дни духаше силен студен вятър, температурите нощем са под 14 градуса. Не виждам пчелари от района, които да са поставили магазини. Аз най-вероятно ще изчакам още седмица за по-силните семейства и две и повече за останалите, преди да надграждам. Има много прашец, градят здраво основите, мед за сега няма.
    Христо Йорданов

  3. #143
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Меда в магазините ще дойде с акацията. Ти обаче проверявай за нектар и мед в плодника, защото пчелите могат да задръстят майката и така семейството ще отслабне. Освен в крайните пити и венеца отгоре при ДБ, мед и нектар не трябва да има никъде другаде. Ако има в централните пити, трябва да ги вадиш и да ги сменяш с ВО. През сегашния период от време майките снасят бясно, и пчеларя трябва да се грижи винаги да има минимум по 1-2 пити със свободни килийки или с ВО.

    Поне при мене сега само това правим - непрекъснато изземваме пити с мед от плодниците, който си нямам представа откъде го носят, и слагаме ВО. Даже утре мислим да оцапаме центрофугата.

    Ха-ха .... Преди 2-3 седмици заредих със строителни рамки (горната половина е с ВО, после летвичка и в долната половина - за търтееви килийки). Идеята беше да се сдобия с много търтеи за оплождане, а през юли и август да ги ползвам като строителни рамки. Глупавите пчели изградиха всичко както си му е реда (отгоре работнически, а отдолу - търтееви килийки), но след това веднага напълниха с мед както горните (работнически), така и долните (търтееви) килийки. Ха сега де ....... как да ги накарам да гледат търтеево пило?

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Сложи ги в средата щом искаш търтеи.

  5. #145
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Освен в крайните пити и венеца отгоре при ДБ, мед и нектар не трябва да има никъде другаде.
    По принцип и в дадановата рамка също не е много хубаво да има венец (напролет).


    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ха сега де ....... как да ги накарам да гледат търтеево пило?
    Най-трудния за отговор въпрос в пчеларството (без да преувеличавам).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #146
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Ха-ха .... Преди 2-3 седмици заредих със строителни рамки (горната половина е с ВО, после летвичка и в долната половина - за търтееви килийки). Идеята беше да се сдобия с много търтеи за оплождане, а през юли и август да ги ползвам като строителни рамки. Глупавите пчели изградиха всичко както си му е реда (отгоре работнически, а отдолу - търтееви килийки), но след това веднага напълниха с мед както горните (работнически), така и долните (търтееви) килийки. Ха сега де ....... как да ги накарам да гледат търтеево пило?[/QUOTE]

    Матеев защо не каза по рано щях да ти ги подаря ! А и са расови Старопланински

  7. #147
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Никой не се обажда в югозападния...
    При мен мед почти няма, събраха малко от акацията и това беше. Трябва им над месец да запечатат питите. Сега са по бялата детелина, ливада и малко липа - изкарват колкото за тях. Ниски са температурите, особено сутрин и няма нектар. Ако не вали, е студ. Налага се да увеличавам семействата и подхранвам отводки.
    Христо Йорданов

  8. #148
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Здрасти! Не знам аз в югозападния ли се водя. Вчера извадихме от 9 кошера средно по 5 рамки и ги изпръскахме - около 50кг мед. Днес ще довършим останалите 5 кошера.
    0899946746 Поздрави, Емо.

  9. #149
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Никой не се обажда в югозападния...
    При мен мед почти няма, събраха малко от акацията и това беше. Трябва им над месец да запечатат питите. Сега са по бялата детелина, ливада и малко липа - изкарват колкото за тях. Ниски са температурите, особено сутрин и няма нектар. Ако не вали, е студ. Налага се да увеличавам семействата и подхранвам отводки.
    Пролетта беше студена и все още нощите са студени - 12-14 градуса. Акацита прецъфтя, но не хванах нищо поради застудяванията, а и вятърът не спира в моя район. Вчера отварях, да видя каква е ситуацията в ДБ12 - един магазин вече изграден и залят с нектар, добавих втори магазин с основи под първия и качих 3 рамки със запечатано пило. Долу сложих основи и празна рамка. Ливадите са в цъфтеж, а липата тепърва започва. Температурите са не-повече от 26-28 градуса, но вятърът не спира. Имах и самосмяна в един кошер, та си направих и две отводчици. В общи линии съм обнадежден от видяното след месец отсъствие. Но толкова ветровито не помня да е било досега...

  10. #150
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Да, доста е ветровито, аз съм в долина на река и миналата седмица например духаше много силно. Дано сега в горещините успеят да хванат нещо от по-късните липи. Съседът пчелар тотално се отказа от меда за тази година и от две седмици разделя всичко наред. Микроклимата в региона е много важен, само на 10 тина километра от нас, други пчелари се хвалят с пълни магазини.

    judas, при мен количеството на меда е малко под кило от магазинна рамка.
    Христо Йорданов

 

 
Страница 15 от 33 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •