Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 24 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 236
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Точно, ясно и изчерпателно с нагледни материали.Хубава въвеждаща тема за начинаещ като мен. Остава само да споделим кой как го е направил, разбира се има още време.Аз смятам да го направя по един от описаните по-горе начини в зависимост отсилата и състоянието на семействата и отводките. Когато го направя ще споделя веднага.Пожелавам на всички да зазимим силни семейства.

  2. #2
    ANIBAL
    Guest
    Споделям,коментара!
    А аз зазимявам в посочения пример със едно отваряне.Тогава наистина се правят промените наведнъж.Само слабите семейства ,а аз имам и такива, се Качват В/у основни и силни кошери.Това ,обаче се случва много по-Късно ,след свиване на кълбо.Разбира се тези кошери се подготвят предварително и аз само ги местя.Целта на това действие е да подсигуря достатъчна топлина на слабото за трудния период.Те се възползват от това и зимуват по-леко.М/у двете семейства ,аз поставям поне два пласта дебело платно.И така до пролетта.Но има и случаи в които поставям това слабо семейство по-рано от посочения период.Тогава, то продължава да се развива и пилото се губи доста по-късно.Особено, ако има млада майка.И сиропче се слага.Но вече медово.Затова е хубаво да са повече кошерите.За да има възможности пчеларя.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Единственото , което променям при подготовката за зимуване във кошера е броя на питите.Изваждам 1-2-3 по-маломедни.Преградна дъска естествено.Върху покривните дъски - 2-3 слоя по-дебел плат.Ремонтирам оградата, правя я по-плътна.Края на септември - миши предпазители.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Зимното отопление на кошерите има по-вече психологическо значение за пчеларя,отколкото реална полза за пчелното семейство,тъй като то дава на пчеларя чувство на удовлетвореност за доброто отношение към пчелите.Отоплението няма да засили семейства със слаби майки,с недостатъчно хранителни запаси,с малко пчели или да не дава Господ,болни семейства.Напротив-силните,продуктивни с-ва оцеляват в неотоплени кошери,ако хранителните им запаси са на точното място.Кошерите,завити с непромокаема хартия,се охлаждат по-бавно,но и по-бавно се нагряват при повишението на топлия въздух.Преимуществото на завиването е предпазване от ветровете.Затова не е толкова важно при какви условия зимуват пчелите,а доколко те са силни,здрави и обилно осигурени с храна,достъпна до зимното кълбо.
    Ако все пак,пчеларят ерешил на всяка цена да затопля,то единственното затопляне е желателно и добре да се направи над гнездото,където в празен к-с или магазин може да сложи затоплящи материали,като стари одеала,дрехи и др.такива.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Говериме за зазимяване ???
    Аз днес направих уж това зазимяване. Беше хубав слънчев следобед и реших да проверя семействата. Запалих пушилката, сложих булото и ръкавиците, така и не използвах никакъв дим. Беше 11 градуса. Отворих покривната дъска и какво да видя, пчелите се свили на кълбо и заемат доста по-малко рамки от колкото преди 10-на дни. Какво става, няма подмор по дъното и пред кошера, а пчелите намалели на половина. Наложи се да извадя по 2, по 3 рамки крайни незаети от пчелите, сложих преградна дъска и когато преброих извадените пити, пълни с мед - от 7 семейства - общо 17 пити с мед. Около 30 кг мед. И какво е заключението за мен, прегледа трябва да се прави при по-хладно време, за да е по-вярна сметката. И общо взето, да не се престараваме с храненията за допълване на запасите. А защо ли са толкова малко пчелите, говорите за 8-9 междурамия с пчели, а при мен 5-6 и някъде и по-малко, а лятото бяха силни. Значи бъркам някъде и така като чета из форума, това което ми идва на ум, е че повече гледаме да има запаси за зимата, от колкото да осигурим през август месец повече мястода има майката да снася повече зимни пчели. Другия сезон ще съм по-спокоен и ще се постарая повече за осигуряване на повече свободно място за снасяне на майката. Дано имам късмет всичките ми семейства да иззимят, пък има начини за ускоряване на развитието им. Аз не гоня ранни паши, така че ще имам достатъчно време за това. Успех на всички колеги.

  6. #6
    И аз вчера най-накрая махна лентите и завърших зазимяването.Времето беше слънчево с темп.около16-18 градуса.При мен пчелите заемат между 7 и 8р. и са с добри запаси но в две от семействата има големи участъци с незапечатан мед и само тънък венец под горната летва е запечатан дори и крайните пити са така.Не съм подхранвал за допълване на запасите -всико е каквото са си събрали през есента -но защо не са го запечатали?А мисля че на такъв мед няма да могат да зимуват добре.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако покриват добре незапечатания мед, не би трябвало да имат проблеми.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Ако покриват добре незапечатания мед, не би трябвало да имат проблеми.
    Стеснил съм ги максимално но имам няколко рамки пълни с мед прибрани в склада и смятам да ги сложа или ще го оставя така да видя как ще презимува.Но ми беше интересно как до сега пчелите са оставили толкова мед незапечатан.След 10-15 дена ако времето е хубаво ще го прегледам пак да видя как е положението.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Сигурно са имали пило до късно и след това са преподреждали гнездото и са прехвърляли мед от края към средата, но вече не произвеждат восък и така меда остава незапечатан. Иначе има приказка, да не се храни до късно, защото меда остава незапечатан и като не е покрит от пчелите, вкисва.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    13
    Аз от 10.г не стиснявам семействата, и нещо повече дори и зимуват със магазините , но разделям плодника от магазина с фазер или наилон.Много съм доволен от този метод на зазимяване, не ми се налага да търся място за магазините и не ми се налага да се боря с восъчния молец.

 

 
Страница 1 от 24 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •