Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 24 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 236
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз пък магазините ги слагам отдолу - на дъното и така става т.н. "дълбоко дъно". Така също се съхраняват много добре и няма проблеми с восъчния молец и мястото за съхраняване.
    Working....

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    25.10.2010
    Мнения
    14
    Приятели,нуждая се от съвет.Съвсем ,,пресен" съм занимавам се от4-5 месеца.Проблема ми е следния-при зазимяването открих,че най-силния ми кошер не дава признаци на живот.След като го отворих установих,че пчелите липсват,по дъното на кошера имаше 50-60 умрели пчели и толкова.Към 20 септември подмених майката,всичко беше нормално ,пчелите я приеха и сега......Най-чуднот е че меда в питите стоеше непокътнат-6 рамки пълни с мед,а останалите на 1/3 или наполовина с мед и прашец!Моля ви дайте ми съвет от какво може да е това и как евентуално да предотвратя други такива неблагополучия!

  3. #13
    Николай, кога и с какво си третирал срещу Вароатоза? Правил ли си го изобщо?

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    25.10.2010
    Мнения
    14
    Да, 3 пъти след пръскането на меда през август-септември през 1 седмица с ленти Варостоп

  5. #15
    Според описанието ти може би причината е Вароа. Ако лекарството е било неефективно, семейството е избягало заради голяма инвазия на акари или просто старите пчели са измрели, а младите са били силно увредени и те са измрели. Но може и причината да е съвсем друга. Така наречения колапс на пчелните семейства. През 2007 г имах над 10 такива случай и така и не съм сигурен каква е била причината.

  6. #16
    ANIBAL
    Guest
    Здравейте колеги!
    Това с Николай се случва не за пръв път и не само на него.Това е положението с много пчелни семейства.И аз имам едно такова.Но сега е пълно вече.Това за заетите междурамия с пчели си е точно така, както го описва Евгени.Искам да споделя един извод.Този сезон от вас някои знаят,че меда го вадих почти до онзи ден.Та това Закъснение позволи на семейство от пчелина да не се стесни по-рано.Заемаше си и корпуса и трите магазина.Като му извадих меда просто нямаше къде да се свре тази пчела.Оставих му празен магазин отгоре.Защото нямаше място за пчелите.Мисля,че Евгени е прав в мисленето.Големия обем да се запази до късно през есента.И да има достатъчно пити за майката.

  7. #17
    Николай, я кажи кога последно пръска с Пантера около кошерите, че я дават слабо токсична за пчелите .Не са се изтровили, но може и от това да са избягали.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    25.10.2010
    Мнения
    14
    Лекарството бе закупено от Примавет,с него третирахме и другите кошери, както и тези на ,,наставника" ми и тези на негов съсед-никакви проблеми.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Не пишеш нищо за рамките.Ако са много стари,дори черни е възможно да има зараза по тях и пчелите да са избягали.

  10. #20
    ANIBAL
    Guest
    Зазимяването!!!
    Много важен момент.Решаващ.Нека да обърнем внимание на конструкцията на кошера.Дебелината на стените му.И неговата вентилация.Не е мое мнението,че пчелите изяждат малко храна през зимния покой.След появата на пилото нещата се обръщат.Тогава има значение само течната храна.Това е ориентир по който трябва да се ориентират много пчелари.Прашецовите пити са номер едно в класацията по важност.Две ЛР и още толкова разхвърляно по участъци от гнездото.Те са задължителни да ги има при тях по това време.Поставят се при необходимост при хубаво време.Моите са вътре.
    Моля организаторите да покажат снимки на хралупи по възможност различни.Коментара по тях ще е интересен.И необходим.

 

 
Страница 2 от 24 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •