Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 24 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 236
  1. #101
    За това казвам гледам, да съм ги сложил до към 15-ти.
    всичко е според времето, ето примерно нощес валя.А не беше валяло от много време.Така че засега магазините остават, щото се предполага че може да има някаква паша, след дъжда.Ако не беше валяло, да съм свалил магазините на 1-ви, и на 15 да съм третирал.Затова ти казвам, че всичко е според зависи, гледаш на момента какво е положението и действаш.При пчелите човек трябва да е наясно, какво прави, и да го прави без да се притеснява.Иначе на отводките, и на тези семейства който са без магазини, спокойно може да слагаш ленти и от първи натам.Само че аз няма да третирам с варостоп, в магазина казаха че щяли да докарат някакви нови ленти.Та ще сложа от тях,но в случая не е важно с какво третираш, а важното е като третираш да е ефикасно.

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Дойде време за зазимяване и да попитам:
    Някой зазимава ли с "топло подреждане" и ако да ,с какъв кошер и как го прави?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #103
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Под топло подреждане,може би имаш в предвид да се остави основния запас към южната страна?!Това според мен може да се направи,ако са ориентирани точно на изток!Моите са на югоизток и всяка година има с-ва,които се удрят в която посока си искат.Оставям една половинеста рамка посредата,свивам ги на 7-8 рамки и няма къде да ми отидат.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  4. #104
    Под топло подреждане има предвид подредба на питите подобна на многократно цитираната от Лежаков - перлката не е срещу тясната страна на рамките (отстрани) а се явява "фронтално " - т.е. е само с/у едан пита.

    Не познавм някой който да го прави. При лежака ми е лесно защото имам прелка и отстрани и отпред и мога ако искам да отворя страничната и да затворя предната. Но не го практикувам, защото ме е страх че докато се ориентират по навик ще се мъчат да влизат отпед и ще налитат при другата майка. И без това добре си зимуват л лежаците.
    При дълбоките дъна не го правя защото не виждам смисъл - при тях дали е е отпред или отстрани прелката въздуха все си идва "отдолу на рамките" и ефекта "топла подредба" се губи.
    При ДБ не ми е минавало и през ум да го правя макар да е техника измислена специално за ДБ.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Топлото подреждане може да се направи на кошери, които имат квадратно сечение, примерно ДБ 12 рамков, така че рамките да могат да се слагат успоредно на входа. Или някои отводки, които зимуват над семейство със Снелгрова дъска и ползват страничния вход или, предполагам, със специално направено за целта дъно.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Извинявай ,колега Пламен Ганев,трябваше да уточня въпроса.
    Питите могат да бъдат подредени в гнездото перпендикулярно на входа – студено подреждане , и успоредно на входа – топло подреждане.
    Стандартно питите са студено подредени.
    Идеята на топлото подреждане е по-малка консумация да мед през зимата и по-ранно развитие на пролет.Книгите пишат за тези неща и ме интересува някой пробвал ли е истинността им?Някой от колегите с "лежаци" беше споменал нещо подобно.
    Как евентуално това завъртане под прав ъгъл на питите може да се получи при другите системи кошери?А как се връзва това подреждане с мрежестото дъно?
    Сигурно има и още въпроси да възникват.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #107
    Или на всеки ДБ на който пробиете дупка/прелка от едната страна ? Тази зима кълвач се беше погрижил да свърши таза работа вместо мене, доста успешно в 4 см дебелата стена, но нали е неразумно пиле, беше объркало и вместо отстрани пробил отпред една "горна прелка"

    Или на кошери с различн размер на рамките - имам предвид възможността да се ориентрат питите както север-юг, така и изток-запад (рамките не са енакъв размер!). Макар в този случай топлото "зимуване" си става перманентно разположение или ще наложи всяка пролет и есен да градаят пити от "другия вид".
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  8. #108
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    ...Някой от колегите с "лежаци" беше споменал нещо подобно.
    - Според мен там е най-използвано.

    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    ..Как евентуално това завъртане под прав ъгъл на питите може да се получи при другите системи кошери?
    - Ами положително за зимата при стандартен ДБ, личо мнение. Резултата е не само че ще вдигне температурата (минималко), колкото ще намали течението, от там ще повиши малкло CO2, т.е. по-рано и за по-дълго ще свият кълбо. Мен обаче ме бърка при зазимяването защото трябва да се съобразявам от коя страна да зазимявам. Досега винаги съм гледал да уважавам техния избор - т.е. да зазимявам ДБ откъдето те са си избрали да зимуват.

    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    А как се връзва това подреждане с мрежестото дъно?
    Сигурно има и още въпроси да възникват.
    Абсолютно се обезсмисля при дълбоко, камо ли на мрежа дъно според мен.


    В хралупите мисля няма порода кото да праив"топло подреждане". Освен тези дето строят пити на открито какъвто клип някой беше пускал преди време.


    Използвам случая че сме в "диалог" с колегата зуница да призная стари прегрешения и да спомена че незаслужено съм използвал обидни квалификации по негов адрес.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  9. #109
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    В хралупите мисля няма порода кото да праив"топло подреждане". Освен тези дето строят пити на открито какъвто клип някой беше пускал преди време.
    В пририродата /хралупите/,пчелите използват топло, студено и междинно разположение на питите спрямо входа. Най-голямо значение за техния избор има силата на семейството. Слабите семейства използват по-често топлото разположение на питите, а силните - студеното. Голямото семейство е в състояние да подържа необходимия микроклимат през студените месеци.

    Кошерите ми през зимата са на топло разположение на питите и с отворени странични прелки, поради доброто презимуване на семействата и особено заради бързото пролетно развитие.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  10. #110
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	SL373337.jpg
Прегледи:      494
Размер:	195.9 KB
ID:	2071 Имам останали от прадядо ми 4-ри кошера,само с долна прелка, които нямат горна табла,предполагам че тои е използвал бризент или някакъв друг плат.Тази възглавница я намерих на сейвана,от двете страни е заковано зебло а вътре е пълна с листа от царевица.Някои ползвал ли е такава възглавница?Или да разрежа един чувал от захар,над които в празиния магазин да сложа 3см.фибран.Във момента съм преградил магазина от плодника с подебел плат.

 

 
Страница 11 от 24 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •