Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 239 ПърваПърва ... 1321222324253373123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 2387
  1. #221
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    51
    Цитат Първоначално публикувано от Костов
    Ми братле то какво няма да чезнат ако пчелина ти е до българово.Ти правил ли си проби на меда си.Извини ме,но си на един .... от нефтозавода sadsmile; Смени района.
    Още един разбирач..............

  2. #222
    Колега dachkov тази майска болест е изключена. Говорим за обширен район с интензивно третиране на нивите. Началото на май още хранех пчелите с по рядък сироп. В него винаги слагам стартовит, лимонтузу и едра сол. Така че е изключено и вече нямам търпение да свърши тази пчеларска година. Нищо хубаво до момента не сме видели като гледам ще сме вътрешно от всякъде. За добив не смея и да си представя за момента въпреки сироп който съм излял пчелите не са това което трябва да са. Хванали сме се като удавник за сламка за слънчогледа и ако не вземем поне по 1 магазин мед работата е ..... Колега Костов това с нефтозавода ми хареса :D .
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #223
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    До сега не пишех,защото Петко Станчев много добре обясняваше положението.С него сме приятели от деца,пчелините ни са в един район,дори виждаме автомобилите си,когато сме там.И аз ви казвам,няма мъртви пчели в кошерите,пред тях също,има но нормално,няма подути,пълзящи,усрани и т.н.Пилото(да чукна на дърво),също е добре,НО ,,летящите,,пчели липсват.Люпят се,излитат и голяма част не се връщат.Нефтозавода е добро предположение,но аз основно съм на подвижно пчеларство,и трябва да ви кажа,че преди години когато всички производства работеха,ремъркетата ми са били до оградата,такова нещо е нямало.Аз работех в този завод,и ако ви кажа,че вътре има рояци за един пчелин,няма да повярвате.Относно пробите,винаги са били добри,правеха ги в Германия,Австрия някъде там.Ще стискаме палци да оцелеят,пък дано догодина да е добре.Сега сме на слънчоглед,но ще видим,тази година всичко е с главата надолу.

  4. #224
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Здравейте колеги.Макар да съм от Шуменско,реших да споделя че и при мен и при колеги от селото ми се наблюдава едно осезаемо отслабване на семействата.Имах засята рапица около 600 дка ,но от нея почти нищо не събраха.Основно събраха по 7-8 кг мед от бяла акация и гледичия.Пчеличките бяха блокирали майките,но след десетина дни голяма част от меда в плодниците беше изконсумиран и обърнат в голямо количество пило.Всичко се движеше добре до около 10-15 юни.Имах кошери на които се наложи да слагам и по трети магазин,понеже пчелите бяха доста и се притеснявах да не изпаднат в роево състояние.След десетина дни,когато слънчогледът цъфна,и когато започнах да проверявам какво става в магазините,се оказа че някой от тях са полупразни на пчели.Забелязах че около кошерите пълзяха доста търтей,не знам по каква причина.Може би акара е виновен,както и за отслабването на семействата.Може би и самите промени в климата си казват думата,и тепърва ни предстоят всякакви катаклизми.
    Миналата година при мен,като климат беше почти сходна с тази,с тази разлика че нямах рапица.От слънчогледа извадих по 32 кг средно от кошер,докато тази година се случва нещо странно.Само можем да се надяваме нещата да се оправят,не толкова за добива,колкото да можем да си зазимим пчеличките що годе силни и добре запасени.

  5. #225
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    в нашият район около шабла е същото положение.слънчогледа цъфна -а магазините се изпразниха от пчели.а така добре тръгна тая година.от година на година става все по лошо -май ще приключваме с този занаят.европейски съюз- държава докато се намадруват то пчелите ще свършат.никой от тия които усвояват многото пари по програми за лечение и стабилизиране на пчеларството не казва нищо.но покрай пчелите ще им свършат и парите да текат.все си мислех че баба ванга няма да познае.но уви -всичко има край

  6. #226
    Потребител
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    Раднево
    Слънчогледа при мен е във силата си,но отделя прекалено малко нектар,много отслабнаха пчелните семейства,направо съм се видял в ужас...
    На какво се дължи това ???
    Утре дано да вали,че да промени поне малко нещата...

  7. #227
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    Колеги,аз съм от другия край ма България-Лом-Същия проблем и при мен,големи площи с слънчогледа в магазините нищо.Другото е интересно,вчера и на мен ми направи голямо впечетление многото агонизиращи и пълзящи търтей около пчелина.Незная какво да правя,вече купих за препарат да ги третирам за кърлежи,защото поне по учебници пише че първо напада търтеиовото пило.Утре ще третирам и дано помогне!

  8. #228
    Потребител
    Регистриран
    29.08.2011
    Мнения
    64
    [/quote] Знам за какво говориш но не е това.Слънчогледа сега започва,а пчелите чезнат от месец и половина.[/quote]

    И аз съм в Българово и забелязвам същото нещо. Пчелата намаля
    Преди седмица ми казаха, че хеликоптера отново е летял.
    Money never sleeps.

  9. #229
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    И при нас слънчогледа на места вече е цъфнал градеж има, но само до там.

  10. #230
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    dimi_01 не бързай да третираш за акар.Болшинството от препаратите за акар не са подходящи за поставяне по време на медосбора.Ако семействата ти са отслабнали от силно опаразитяване,то трябва да търсиш признаци:при преглед на семейството обезателно ще се виждат акари върху пчелите,разпечатвайки търтеево пило ще видиш има ли много акари вътре,по прилетната дъска се виждат пчели и търтей без крила и преглеждайки дъното ще има доста акари.Обикновенно отслабване от опаразитяване се наблюдава през август и септември,особено ако пролетното третиране не е било ефективно.А относно пълзящите търтей,липста на мед може да е подтикнало пчелите да ги гонят от семействата.Провери на дъната ако има блокирани търтей,картината е точно такава.Случвало ми се е по това време търтеите да са аут.Това са само варианти,причината можа да е съвсем друга,изчакай-не бързай.
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

 

 
Страница 23 от 239 ПърваПърва ... 1321222324253373123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •