Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 63 от 239 ПърваПърва ... 1353616263646573113163 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 621 до 630 от общо 2387
  1. #621
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да ,ще се молим да са малко жертвите тази година.Моите с търтовката станаха три.Още обаче е много рано за окончателно броене.През 2012 към края на февруари бяха всички живи ,но през март имах към 20 жертви.

  2. #622
    Така е ... Аз за това и не се радвам, най много семейства отпадат рано на пролет. Радващото е поне че зимуват чудесно долната част на рамките, направо си мислех че няма пчели в междурамията докато не ги осветих или не почуках и започнаха да се катерят нагоре
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #623
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да не ви дигам дертовете ,ама който може да си види пчелина.При мен намерих три капака на земята.Добре ,че таванките са залепени и са останали по местата си.Толкова вода в двора си за 18г.не бях виждал.

  4. #624
    Минах през пчелина и нямах проблем вчера сложих на всички по някой друга тухла отгоре, днес като видях че вятъра се засилва сложих по още някоя. Може би е чист късмет че нямах паднали кошери, комшията му бяха литнали доста капаци и няколко кошера бяха паднали...
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  5. #625
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Да не ви дигам дертовете ,ама който може да си види пчелина.При мен намерих три капака на земята.Добре ,че таванките са залепени и са останали по местата си.Толкова вода в двора си за 18г.не бях виждал.
    същата работа едвам смогнах днес да слагам тухли върху капаците ужасен вятър имаше чак керемидите вдигаше и едно стъкло чупи абе луда работа

  6. #626
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Привет на югоизтока.Положението е същото ,като при вас.Ха,ха ,излъгах ви.Положението не е розово ,но още не е трагично.Сега се връщам от пчелина.Топъл ден 14-15градуса ,почти тихо.Пчеличките си летят ,все едно зимата е минала.Прегледа го започнах от семейства ,където имаше по-слабо или никакво движение.Веднага излезе и резултата.Едно семейство аут ,другото две шепи пчели без майка.Имам 2-3 доста слаби ,които не е сигурно дали ще оживеят.Крайният резултат -другия месец.За сега ,ако не бъркам жертвите станаха 5.Хвърлих по едно око тук -там.Семействата изглеждат добре и са си взели питките.Прегледах кошерите на две от предните жертви.Подмор липсва ,мед -бол.Вероятно са изчезнали още на есен.Ами това е.

  7. #627
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Една болна пчела когато се усети, че е болна, доброволно напуска кошера и отива да умре някъде по полето. Това според мене е обяснението на всички тайствени отслабвания и умирания на семействата с минимален подмор по дъното. Дали ще е акар или нозема церане или дълъг списък от други болести - всичките те водят до един и същи резултат - синдрома на празния кошер или на семейство, останало само с една шепичка пчели.

    Ако беше някакъв мор или отравяне или умиране от глад, то тогава в кошера или пред прелката трябваше да има камара от умрели пчели, голяма поне колкото хандбална топка. Щом такава камара няма, значи липсващите пчели ДОБРОВОЛНО са напуснали кошера, което пък значи, че са се почуствували БОЛНИ и са отишли на доброволна смърт с цел да спасят семейството.

    Умрелите от глад пчели си стоят в килийките с дупетата навън. Ако такова не се намери, и ако няма голям подмор на дъното, при всички останали случаи говорим за БОЛЕСТ и според мене трябва да се направят изследвания каква е тази болест и дали болеста не е заразна, с цел да се предпазят от заразяване останалите живи семейства.

  8. #628
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Нещата се случват точно така.При мен се случва от 2012г.Нямам идея какво да се изследва ,като пчелите ги няма.Аз все си мисля ,че трябва да се дава нещо профилактично.При човека и при животните има признаци при заболяване.Например едно животно ,не се храни ,изглежда умърлушено и т. н.Човек може да предприеме спешни мерки и да го излекува.При пчелите обикновенно виждаме края или ,когато не може да да се направи нищо.

  9. #629
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Матеев много правилно си обяснил ,и малко добавяне от мен- може и да не са болни пчелите за да им даде зор да напускат кошера,а да ги е натиснала голямата нужда вследствие на подхранване през декември,януари и февруари !През тези месеци пчелите в никакъв случай не бива да се подхранват !

  10. #630
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Според мен бягството не опира до храната.Болест и акар.Тази година ми замина първото семейство досега и беше от глад,причинен от късно пило,причинено от инвазията на акара.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

 

 
Страница 63 от 239 ПърваПърва ... 1353616263646573113163 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •