Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 76 от 239 ПърваПърва ... 2666747576777886126176 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 751 до 760 от общо 2387
  1. #751
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Керчев , от колко години ползваш О.К.? Като цяло как са семействата при теб?
    За първа година третирам изцяло с ОК. Предните 2 години третирах с ОК късно есента , като добавка към основното третиране, което бе с тимол. Отварям една скоба по отношение на ефекта от тимола и ОК. ОК превъзхожда неколкократно по ефективност тимола.
    По отношение на третирането с ОК. Предните две години не съм имал зимни загуби на майки за разлика от тази. Като казвам загуби процентно около 6%. Констатирах, че това са майки на повече от 1 години. От миналогодишните отводки нямам загуба на майки. Извода е подмяна на майките на 2 години и от тази година започвам да работя по въпроса По отношение на силата на семействата нямам разлика от предни години. В заключение мисля че ОК е добро средство за борба с акара по пчелите, но трябва да се избягва третирането на зимните пчели.

  2. #752
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    За първа година третирам изцяло с ОК. Предните 2 години третирах с ОК късно есента , като добавка към основното третиране, което бе с тимол. Отварям една скоба по отношение на ефекта от тимола и ОК. ОК превъзхожда неколкократно по ефективност тимола.
    По отношение на третирането с ОК. Предните две години не съм имал зимни загуби на майки за разлика от тази. Като казвам загуби процентно около 6%. Констатирах, че това са майки на повече от 1 години. От миналогодишните отводки нямам загуба на майки. Извода е подмяна на майките на 2 години и от тази година започвам да работя по въпроса По отношение на силата на семействата нямам разлика от предни години. В заключение мисля че ОК е добро средство за борба с акара по пчелите, но трябва да се избягва третирането на зимните пчели.
    Как мислиш да си подменяш майките колега“

  3. #753
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    За първи път есента ползвах О.К.Много се чудих ,даже и пушалка правих.Накрая третирах два пъти чрез напръскване по рецепта Скутелатор,края на август.Нищо не искам да внушвам за О.К.Ако не се лъжа Ник е третирал така и при него заявява бавно развитие.Пак ще пиша : ако повече хора споделят -ще намерим верния път.
    Аз третирах август с напръскване и ноември с накапване. Имам 1 майка фира зимата, но тя беше дефектна и я бях оставил за проба. А забавеното развитид отдавам на голямото опаразитяване есента (моя грешка) и хладното време.

  4. #754
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Нещото ,което уж ми е ясно е ,че една от задачите наесен ще бъде -третиране за нозематоза.Отдава се всичко на акара ,но как да си обясня ,че използвайки уж неефективен Варостоп ,две години нямах "зимна" смъртност.

  5. #755
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Как мислиш да си подменяш майките колега“
    Като си ги произвеждам.

  6. #756
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Нещото ,което уж ми е ясно е ,че една от задачите наесен ще бъде -третиране за нозематоза.Отдава се всичко на акара ,но как да си обясня ,че използвайки уж неефективен Варостоп ,две години нямах "зимна" смъртност.
    Миналата година имаше бум по отношение числеността на акара, този факт трябва да се отчете и да не се правят погрешни изводи за третирането с различни препарати и съответно зимната смъртност. Но такава една година трябва да ни подскаже, че компромис с третирането против акар не трябва да се прави.

  7. #757
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Миналата година имаше бум по отношение числеността на акара, този факт трябва да се отчете и да не се правят погрешни изводи за третирането с различни препарати и съответно зимната смъртност. Но такава една година трябва да ни подскаже, че компромис с третирането против акар не трябва да се прави.
    Прав си .Аз няма как да правя изводи за третирането с различни препарати.Опита ми с О.К. е само една година.При положение ,че съм третирал с нов препарат /имаше видим ефект/ тези слаби семейства ги отдавам най-вероятно на цераната.

  8. #758
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    За първи път есента ползвах О.К.Много се чудих ,даже и пушалка правих.Накрая третирах два пъти чрез напръскване по рецепта Скутелатор,края на август.Нищо не искам да внушвам за О.К.Ако не се лъжа Ник е третирал така и при него заявява бавно развитие.Пак ще пиша : ако повече хора споделят -ще намерим верния път.
    Имам само един въпрос храни ли и до кога през август,септември и ако не си това ти е проблема ,а не третирането с ОК просто акара засегна пилото за зимните пчели и там, където е имало късна паша /естествена/ или е подхранвано, както трябва положението е по добре.При мен от три пчелина третирани с ОК само на единия, където нямаше късна паша е зле положението като аз съм виновен ,че не се намесих но проблема си е мой впрочем това е мнението ми за смъртността в Странджа не третирането ,а не подхранването е причината и малкото или никакви запаси от мед го доказват.Бавното развитие се дължи на по малкото пчели ,по малкото перга и променливото време, което прекъсва неколкократно тази зима развитието като ако първите две причини са премахнати при третата влиянието е слабо.До главната паша от слънчоглед все пак има многооо време.

  9. #759
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега , имаш само един въпрос ,но при мен вдигаш един куп дертове.Сигурно ,както обикновенно не се изразявам правилно.Не обвинявам О.К. .Помъчих се да бъда умерен.Хвърляш ме в нов смут ,защото за всичкият ми стаж не съм подхранвал есенно време.Не твърдя че моята практика е правилна.По твоите думи излиза ,че проблема би трябвало да е ежегоден.На практика не е така.Не може положението при мен да се сравнява с това в Странджа.Най -малко за запасите.Моите семейста имат мед за още една зима.Ако това е в противовес на твоя пост ,то за малкото пчели ,малкото перга и бавното развитие съм съгласен.

  10. #760
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колега , имаш само един въпрос ,но при мен вдигаш един куп дертове.Сигурно ,както обикновенно не се изразявам правилно.Не обвинявам О.К. .Помъчих се да бъда умерен.Хвърляш ме в нов смут ,защото за всичкият ми стаж не съм подхранвал есенно време.Не твърдя че моята практика е правилна.По твоите думи излиза ,че проблема би трябвало да е ежегоден.На практика не е така.Не може положението при мен да се сравнява с това в Странджа.Най -малко за запасите.Моите семейста имат мед за още една зима.Ако това е в противовес на твоя пост ,то за малкото пчели ,малкото перга и бавното развитие съм съгласен.
    Година с година не може да се сравнява и ако медът е от слънчоглед ще се радвам да споделиш, когато започнеш да разпечатваш дали не е на едри кристали и дали смяташ ,че е подходящ за зимуване.За миналата година поради хладното и влажно време подпомогна развитието на акара и есенното подхранване според мен бе жизнено важно и на есен освен за третиране помисли и за подхранване.Аз третирах с ОК чрез накапване през декември и още тогава видях ,че положението не е розово и този така наречен бегъл преглед посред зима ми помогна и още на коледа всички получиха по 1 кг. питка и от тогава до сега без прекъсване и това никога до сега не съм го правил.

 

 
Страница 76 от 239 ПърваПърва ... 2666747576777886126176 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •