Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 53 от 239 ПърваПърва ... 343515253545563103153 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 521 до 530 от общо 2387
  1. #521
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Идея си нямам какви биха били ефектите от тази концентрация при зимни условия.
    Ето едно мнение на немски. Не казват нищо за концентрация.
    https://bienenkunde.uni-hohenheim.de...tent_c225212-1

  2. #522
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Идея си нямам какви биха били ефектите от тази концентрация при зимни условия. Лично аз препоръчвам пчелите, които са предназначени да преживеят зимата, да не са били опаразитени по време на какавидния стадий и да не са имали контакт с пестициди и/или акарициди (вкл. киселини) по време на ларвния и стадий имаго.
    Това значи ли , че с ОК трябва да се третира най късно до края на август и евентуално октомври или октомври не е желателно.

  3. #523
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    При мен ефектите когато пръсках ноември месец по добре късно,отколкото да ги оставя да зимуват с толкова акар.А и подмора беше 2-3 пчели на кашер.
    А каква е причината да има толкова акар върху зимните пчели?
    Вредния ефект на един препарат, патоген или паразит не се измерва само във количество пряка смъртност, а и във степеннта на поражения, които нанася върху останалата част от индивидите, останали живи.
    Тъй като никой препарат не засяга само пчелите върху които има акари, при всяко третиране всички индивиди в семейството са под влияние на негативен ефект ( температура, токсичност и/или подтискане на имунната система) за да се убият акарите намиращи се върху някаква пропорция от инддивидите в семейството. Затова всеки препарат си има праг след който вредния ефект от него е по-голям от полезния ( напр. ситуация в която си намалил живота на всички пчели в семейството с 15% за да убиеш общо 20 акара)

    Препоръчвам ти да прочетеш текста от този абзац до края на статията:
    There is though an interesting experience from Bornholm to tell, that have to give us something to think about further and more to investigate. Do chemical treatment increase the susceptibility to secondary infections like viruses? There are reports that indicate this. And if it is so, we have no great use of tolerant bees if we use chemical treatments, and we will have great difficulties discovering such bees if such treatments are used. Do all kind of chemical treatment have the same kind of bad influence in this respect? Probably not and hopefully not.
    http://www.pedigreeapis.org/biblio/a...princBAen.html
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #524
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Това значи ли , че с ОК трябва да се третира най късно до края на август и евентуално октомври или октомври не е желателно.
    Поне учените така твърдят.
    .... И това не важи само за Оксалната Киселина.....
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #525
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Поне учените така твърдят.
    .... И това не важи само за Оксалната Киселина.....
    А твоите лични наблюдения какви са.От колко години третираш с ОК.

  6. #526
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    А каква е причината да има толкова акар върху зимните пчели?
    Незнам.Третирал съм от средата на август до края на септември с тимол/мъглообразувател/.Тази година се получи някакъв бум в Странджа и затова има много голяма смъртност в момента.За първи път на пчелина си забелязвам,как силни семейства за два месеца останаха шепа пчели,буквално шепичка.И затова избрах по малкото зло.

  7. #527
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    А твоите лични наблюдения какви са.От колко години третираш с ОК.
    С ОК третирам от 2012г, като през 2011 - единствено есентта с тимол на кристали (което не дава добър ефект). Наблоденията ми са че е по-трудоемко от това да сложиш лентички, но дори и варостопа има вреден ефект върху майките (съответно маточниците) и търтеите (както и върху семейството като цяло), тъй че няма пълно щастие.

    Това за времето за третирането - не съм си го измислил аз. Дори и за лентичките в литературата ( вкл. по българските пчеларски вестници, което по вашите критерии му дава статут на аксиома), още преди години, се препоръчваше лентичките да се извадят преди да се отгледат зимните пчели.
    Ако искате пак мога да започна със посочването на купчина научни доказателства за вредния ефект на препаратите за контрол на вароатоза върху отделната пчела. Ако естествено се появят такива които го отричат това. Зимното третиране с ОК е по-скоро пролетно, отколкото зимно ( т.е. вече е прекалено късно за да се промени съдбата на едно семейство - дали ще живее или ще загине), но пак трябва да се вземе на предвид цената(т.е. негативите за семейството) с която се постигат ползите (т.е. намаляване на акарите) и дали в конкретния случай едното си заслужава другото.

    Tarty, може и да съм се заблудил, но по мои наблюдения третирането с тимол с мъглоубразовател не дава задоволителни резултати. Ти какво ще кажеш по въпроса?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #528
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Блазе ви. При мене (както цяла година) вали през ден, а последните 4-5 даже всеки ден. А температурите не минават и 7 градуса. А го дават така и месец напред...
    То тази година при нас се изваля количество като за петилетка, че даже и две...

  9. #529
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Tarty, може и да съм се заблудил, но по мои наблюдения третирането с тимол с мъглоубразовател не дава задоволителни резултати. Ти какво ще кажеш по въпроса?
    Това което наблюдавам на моя пчелин/между 220-250 бр/:
    Откакто ги направих над 140 бр/2012/ вече не е същото,започнах да виждам по често акар ,зачестиха кражбите между тях,направо те преследват когато храниш.
    Третирам с тимол/фогер/ от пролетта на 2013,кражбите се увеличиха,както и акара/виждах по често по пчелите/,но като тази година никога не е било.Виждах паднал акар/но явно е било малък процент/,и незнам дали не се е получило това което ти писа някаде/доколкото съм разбрал/,че с годините третирах само с ленти и сега след като смених препарата вътре в кошера да съм създал по добри условия за развитието им.
    Това са повърхностни наблюдения,но и годината при мен беше коренно различна от другите.До края на май ги засилих,но юни не текна маната така че почнаха да събират от една лавандула и да качват по магазините.Края на юни изцентрофогирах каквото имаше защото почнаха да го изяват и ги заредих с суха захар.В началото на август ги отворих да ги прегледам/да видя каде колко мед имат да ги зазимявам/и останах шокиран,имаха по 10-11 рамки с пило и по 1-2 рамки мед/за пръв път ми се случва по това време,по принцип семейството вече се е подготвило за зимуване..В последствие научих.че лавандулата не са я обрали и тя почнала да цъфти наново.
    Така и незнам какво да отговоря,може би при толкова пило/макар че третирах шест пъти през седем дена/да е останало доста акар в запечатаните килийки,а може да е по горното което писах.Знам само,че никога не съм имал семейства на по 6-7 -8 междурамия пчели и за два месеца да останат само шепа.

  10. #530
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Това което наблюдавам на моя пчелин/между 220-250 бр/:
    Откакто ги направих над 140 бр/2012/ вече не е същото,започнах да виждам по често акар ,зачестиха кражбите между тях,направо те преследват когато храниш.
    Третирам с тимол/фогер/ от пролетта на 2013,кражбите се увеличиха,както и акара/виждах по често по пчелите/,но като тази година никога не е било.Виждах паднал акар/но явно е било малък процент/,и незнам дали не се е получило това което ти писа някаде/доколкото съм разбрал/,че с годините третирах само с ленти и сега след като смених препарата вътре в кошера да съм създал по добри условия за развитието им.
    Това са повърхностни наблюдения,но и годината при мен беше коренно различна от другите.До края на май ги засилих,но юни не текна маната така че почнаха да събират от една лавандула и да качват по магазините.Края на юни изцентрофогирах каквото имаше защото почнаха да го изяват и ги заредих с суха захар.В началото на август ги отворих да ги прегледам/да видя каде колко мед имат да ги зазимявам/и останах шокиран,имаха по 10-11 рамки с пило и по 1-2 рамки мед/за пръв път ми се случва по това време,по принцип семейството вече се е подготвило за зимуване..В последствие научих.че лавандулата не са я обрали и тя почнала да цъфти наново.
    Така и незнам какво да отговоря,може би при толкова пило/макар че третирах шест пъти през седем дена/да е останало доста акар в запечатаните килийки,а може да е по горното което писах.Знам само,че никога не съм имал семейства на по 6-7 -8 междурамия пчели и за два месеца да останат само шепа.

    Имам колеги които са третирали с тимол чрез мъглообразувател и казват че резултатите не са добри не действа така както да кажем ако го направиш така в определена пропорция тимол и други етерични масла + вазелин да кажем директно върху рамките , тогава изпарението би било по продължително тва е цаката продължителното изпарение на тимолови пари.
    Само че и тва си има вредните въздействия върху семейството, като намаляване или напълно спиране на яйцеснасянето(тва вече зависи от семйството силно слабо а също и от външната температура). Тази година третирах директно върху рамките с тимол + ет. масла и имаше резултат но не бяха мн акарите , но се има и впредвид че лятото третирах с ОК през 2 седмици по рецептата на скутелатора , малко прекалих мисля защото също се получи отслабване на семействата в край на сметка всичко трябва да се прави в нормите. Както прти човека като почне да пие много кафета и почва да му бие сърцето

 

 
Страница 53 от 239 ПърваПърва ... 343515253545563103153 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •