Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 43 от 239 ПърваПърва ... 3341424344455393143 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 421 до 430 от общо 2387
  1. #421
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,гледам и не вярвам на ушите си, в Царево досега са паднали 65 л/кв.м..Така ли е и при това положение,такова ли й се мамата на маната?

  2. #422
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Те на едни други работи първо им се такова мамата,а тя маната е продукт на тия работи дето им се е таковала мамата,ха- ха- ха , и аз като Габровеца почнах.Това е картината Павка,утре на лекцията-по подробно ха-ха.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #423
    И на мен ще ми е интересна лекцията на гост Лектора :D
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #424
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ха,ха,ма,ха,ама положението е АХ,АХ,АХ.

  5. #425
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    ...Обаче сега ме чакат много тьртовки...
    Как точно процедираш с тях?

  6. #426
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Как точно процедираш с тях?
    Ами по най-старомодния начин, чрез стръскване и убиване на купчинките пчели и налитане на нова майка. Гледам че колегите дискутират и други начини. За 10-15 търтовки за ден не е проблем да се оправят, но ако има и по-мързелив начин бих го опитал. Всъщност тази седмица ми предстои точно такава дейност и ще поразровя из чуждата преса дали има по-хитър начин за търтовките.

    П.С.

    Сега на прима виста попаднах на 3 интересни начина които може да се пробват:
    1) През 4-5 дена се слага рамка с отворено пило при търтовката. Феромоните от отвореното пило подтискат снасящите работнички и пчелите започват за залагат маточници на отвореното пило. Тогава може да се придаде майка (или затворен маточник) и шанса да я приемат е голям.
    2) Слага се рамка с пчели и майка, като майката е затворена с голяма клетка забучена в рамката (примерно направена от мрежа за дъно). Колкото по-голяма е клетката толкова по-добре. Майката снася пило и разнася феромони а пчелите от търтовката не могат да я убият. Феромоните от пилото подтискат снасящите работнички. След известно време се маха клетката.
    3) Търтовката се събира на няколко рамки в едната страна на кошера а в другата страна се слага рамка с много пчели и майка. Като майката се слага от страната към стената на кошера. Добре е търтовката да е по-слаба. Може да се напръскат и рамките с разтвор на лимонена трева и мента.
    Този пост е редактиран от m_pchelari; 20.07.2014 в 22:24.

  7. #427
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    Благоевград
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ами по най-старомодния начин, чрез стръскване и убиване на купчинките пчели и налитане на нова майка. Гледам че колегите дискутират и други начини. За 10-15 търтовки за ден не е проблем да се оправят, но ако има и по-мързелив начин бих го опитал. Всъщност тази седмица ми предстои точно такава дейност и ще поразровя из чуждата преса дали има по-хитър начин за търтовките.

    П.С.

    Сега на прима виста попаднах на 3 интересни начина които може да се пробват:
    1) През 4-5 дена се слага рамка с отворено пило при търтовката. Феромоните от отвореното пило подтискат снасящите работнички и пчелите започват за залагат маточници на отвореното пило. Тогава може да се придаде майка (или затворен маточник) и шанса да я приемат е голям.
    2) Слага се рамка с пчели и майка, като майката е затворена с голяма клетка забучена в рамката (примерно направена от мрежа за дъно). Колкото по-голяма е клетката толкова по-добре. Майката снася пило и разнася феромони а пчелите от търтовката не могат да я убият. Феромоните от пилото подтискат снасящите работнички. След известно време се маха клетката.
    3) Търтовката се събира на няколко рамки в едната страна на кошера а в другата страна се слага рамка с много пчели и майка. Като майката се слага от страната към стената на кошера. Добре е търтовката да е по-слаба. Може да се напръскат и рамките с разтвор на лимонена трева и мента.
    Не си създавай излишна работа. При мен търтовките ги оправям като им пускам не плодна майка. Директно я хвърлям в кошера някъде отстрани и процента на приемане е доста висок, рядко се налага да се пуска втора майка

  8. #428
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Вчера отивам към 17:00 да вадя мед и неможах да и извадя повече от 12 магазина. Има вече нападения. Останаха ми още 30-на кошера за вадене. За сега съм доволен от слънчогледа. Яд ме е че кориандър неможаха да съберат, че повече го харесвам като мед.

  9. #429
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Да и това е вариант, макар че казват че е с по-мальк процент успеваемост. Нямам толкова налични неоплодени майки, но за поне една ще пробвам.

  10. #430
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Вчера отивам към 17:00 да вадя мед и неможах да и извадя повече от 12 магазина. Има вече нападения. Останаха ми още 30-на кошера за вадене. За сега съм доволен от слънчогледа. Яд ме е че кориандър неможаха да съберат, че повече го харесвам като мед.

    Аз закьснях малко с последните кошери и меда масово го обрьщат в пило. Нападения още нямам, има бодилец тук таме и летят още.

 

 
Страница 43 от 239 ПърваПърва ... 3341424344455393143 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •