Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 51
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Юрка сподели повече подробности моля те - звучи интересно,има логика старите пчели да приемат по-бързо и безпроблемно младата майка,но тогава как разпределяш пилото м/у двата плодника?

  2. #12
    Ами това е отговора. По-добър топлинен режим. Освен това така семейството следва естествения си ход на развитие. През есента и зимата се джижи на горе, към медените запаси, а пролетта и лятото обратно. От горе трупа запаси а надолу измества майката и пилото.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    уха Петрохан, че там си е още зима, за какъв корпус отгоре да се слага говориш. Като го сложиш отгоре, ти разширяваш обема на жилището двойно, топлината от гнездото ще отиде в горния корпус, пчелите ще се свият да топлят гнездото , защото температурния режим се е нарушил драстично. Те няма да се качат горе, защото няма да изоставят пилото. И така вместо да разширяват пилото, те ще се свият да го топлят и така ще забавят развитието си. Корпус се слага отгоре, когато се стабилизира времето, а при твоите условия може би ще е към 10-ти май.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    мда....явно ще трябва да ги оставя да се климатизират около една седмица и тогава ще им слагам каквото и да е било....ще послушам у Юри, който съветва да го сложа отдолу с восъчните основи корпуса....

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Юрка сподели повече подробности моля те - звучи интересно,има логика старите пчели да приемат по-бързо и безпроблемно младата майка,но тогава как разпределяш пилото м/у двата плодника?
    Стари пчели - без пило, или само със запечатано пило , приемат майка без проблеми!
    Млади, нелетящи пчели, особено ако има и пило прясно трудно приемат придадена майка. Не че не става , ама те все се мъчат да си отгледат собствена.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Юрка сподели повече подробности моля те - звучи интересно,има логика старите пчели да приемат по-бързо и безпроблемно младата майка,но тогава как разпределяш пилото м/у двата плодника?
    Изобщо не го разпределям. Само отмествам стария кошер, било настрани, било върху новия. А новия е зареден по възможност с 2-3 изградени пити (по-бързо започват работа) и основи. Така връщайки се в него старите пчели не намират нищо от собственото си гнездо и за 8 години, до сега майките са приемани на 100%, не зависимо от състоянието им. След като новата майка започне да осеменява и се появи първото запечатано пило, може да се подсили това семейство с запечатано пило от другите семейства.
    Това го правя след акацията и много често от такива семейства съм вадил и стоков мед от слънчогледа или по-късни паши.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Ееееее Юрка браво бе човек - като прочетох това ми щукна дивата идея,мерси огромно мерси

  8. #18
    Равносметката от това е, че за 13 години пчеларстване, няма нито едно роило се семейство. Не че някой ми вярва, но проблема не е мой wink; .

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Имам нужда от спешен съвет!
    Първо това на снимката млада майка ли е?
    Да обясня каква е ситуацията:
    Днес нямах намерение да отварям кошерите но се загледах в единия кошер ,на който на прелката имаше повечко пчели.Някой вентилираха но повечето се "шляеха".Прецених ,че нещо не е наред и отворих този кошер.Пчелите бяха агресивни(по принцип са по-агресивни са от другия ми кошер).Кошера е на два корпуса с ханеманова решетка между тях.Преди дъждовете използвах метода на Демари и оставих всичкото запечатано пило в горния корпус,като им поставих и две пити за градеж. Все ме беше страх да сложа трети корпус, като си мислех че не са готови за разширение.
    Днес восъчните основи не бяха изградени!
    Повдигам една средна пита да я видя и в празното пространство в корпуса върху ХР виждам кълбо от пчели колкото пинг-понг.Разбутах пчелите и видях майката от снимката(според мен е току що излюпена майка).Пчелите бяха агресивни към нея.Веднага я хванах леко и я прибрах в една кибритена кутийка.
    По долните крайща на питите на горния корпус имаше маточни чашки. По две от питите в задните части имаше 2-3 много добре изградени и големи маточника.Нито в чашките нито в маточниците имаше ларви.Разбиремо след като майката е в долния корпус.
    Почти съм сигурен ,че семейството е тръгнало да се рой, но все още не се е изроило защото в долния корпус на пита с прясно снесени яйца открих и майката.А също в долния корпус открих и много(учудих се)ама много пчели който лазеха и по стените на кошера.

    Веднага подготвих един корпус с восъчни основи и тотално наруших комфорта на пчелите.В долния корпус поставих питата с майката незапечатаното пило и восъчни основи.Във втори корпус оставих празни пити и восъчни основи.После ХР и отгоре корпуса с запечатаното пило и прясно събрания нектар.Не се усетих да стръсквам пчелите пред кошера преди да наредя кошера.Все пак поставих бяло платно и всичките пити от горния корпус ги сметох на платното отпред.
    Цялата тази процедура се случи тази вечер около18:30ч.
    В момента при мен все още цъфти акацията и ще е така още 5-6 дни.
    След около 20-25 дни ще цъфти липата.
    Майката от снимката най-вероятно няма да я бъде защото видях ,че поне една от пчелите я беше мушнала.

    Да питам правилно ли съм постъпил?
    Дали не трябваше да направя веднага отводка ?
    И какво съм пропуснал да направя?

    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Кошерите ти ЛР система ли са?
    Аха - сега ти видях подписа и я кажи кой е този умник, който те научи, че така се прави демари с ЛР?
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •