Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 65 от 144 ПърваПърва ... 1555636465666775115 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 641 до 650 от общо 1434
  1. #641
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Имам едно питане към smsi-h!
    За какво се отварят кошерите по това време на годината? За мен това е крайно необяснимо, аз бих отворил 1 за си направя кефа но не виждам смилъл да се ровят всички.
    Ако без да искаш убиеш майка съсипваш кошера а и за какво да се разкъртва гнездото без причина.
    Не искам да се заяждам или критикувам, просто питам защото не виждам логика.

  2. #642
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    И аз не виждам смисъл да се отварят всички кошери по това време. Аз правя контроли на 2 кошера, това е достатъчно. Преди 2 дни използвах хубавото слънчево време, при 10 градуса и без вятър и прегледах 2 отводки. Нямат пило , готови са да изкарат 90 дни зима. Снимките са на една и съща пита от двете страни.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20171212_14_22_23_Pro.jpg‎   WP_20171212_14_22_37_Pro.jpg‎  

  3. #643
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    И то това го правят хора с 15-20г. занимаващи се с пчели.
    Да си кажа: и аз днес отворих 2 ЛР ама като видях що пчела е отгоре на рамките, се отказах. И двата имаха конденз на хранилките. На единия упорствах и разгледах 4 средни пити в горния корпус. Пило Няма. Има малко отворен мед и Много перга. Предполагам, че след месец на мястото на пергата ще започне пилото.Пчелите обхващаха и надолу...в долния корпус... И за мен конденз по табли, хранилки и т.н. не е признак за наличие на пило. По-вероятно е да е от климатичните условия.


    Така че, от къде го взимате това пило сега бе хора.

  4. #644
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    И аз не виждам смисъл да се отварят всички кошери по това време. Аз правя контроли на 2 кошера, това е достатъчно. Преди 2 дни използвах хубавото слънчево време, при 10 градуса и без вятър и прегледах 2 отводки. Нямат пило , готови са да изкарат 90 дни зима. Снимките са на една и съща пита от двете страни.
    Куров, чудесна пита, за еталон. Видях как монтираш, би ли споделил производителя на основите.

  5. #645
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Куров, чудесна пита, за еталон. Видях как монтираш, би ли споделил производителя на основите.
    Основите ми са от собствен восък, правих при Матеев и в Бийуокс -Тополите. Тези от клипа са на Бийуокс. А тази на снимката не знам на кого е.

  6. #646
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Имам едно питане към smsi-h!
    За какво се отварят кошерите по това време на годината? За мен това е крайно необяснимо, аз бих отворил 1 за си направя кефа но не виждам смилъл да се ровят всички.
    Ако без да искаш убиеш майка съсипваш кошера а и за какво да се разкъртва гнездото без причина.
    Не искам да се заяждам или критикувам, просто питам защото не виждам логика.
    Ми нали има кошери, в които някои рамки са останали маломедни, особено крайните в корпусните. Просто махам от гнездото маломедната рамка, когато е възможно, при условието, че майката е на друга пита и няма пило, и на нейното място слагам такава с повечко мед. Разбира се внимавам къде е майката, а рамката която дърпам извън гнездото стръсквам върху останалите от гнездото и пчелите налитат на гнездото. Разбира се, това го правя при температура поне 12-13 градуса и наличието на летящи пчели. Това го правя заради опита от студените зими, които ги има при нас. Когато стане минус 15-20, меда го ядат екстремно и често кълбото остава на "сухо". Предпочитам да се застраховам, когато позволява времето. До момента, при зимно отваряне не съм губил майка.

    Георги Куров,
    В 80% от семействата рамките ми бяха такива през октомври, както на снимката, която постваш, но вече такива рамки има само там, където няма пило или е символично, колкото кибритена кутийка. И като се има предвид, че тази есен пчелите станаха доста силни, а в момента имам доста пило, е ясно защо пчелите са поизяли медеца.

  7. #647
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Ми нали има кошери, в които някои рамки са останали маломедни, особено крайните в корпусните. Просто махам от гнездото маломедната рамка, когато е възможно, при условието, че майката е на друга пита и няма пило, и на нейното място слагам такава с повечко мед. Разбира се внимавам къде е майката, а рамката която дърпам извън гнездото стръсквам върху останалите от гнездото и пчелите налитат на гнездото. Разбира се, това го правя при температура поне 12-13 градуса и наличието на летящи пчели. Това го правя заради опита от студените зими, които ги има при нас. Когато стане минус 15-20, меда го ядат екстремно и често кълбото остава на "сухо". Предпочитам да се застраховам, когато позволява времето. До момента, при зимно отваряне не съм губил майка.
    Аз това го правя на 15ти август не на 15ти декември. Всеки си работи според неговите разбирания!

  8. #648
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз на 15 октомври.

  9. #649
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз въобще не практикувам по този начин. Губене на време е за мен.

  10. #650
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Защото зазимяваш с много мед

 

 
Страница 65 от 144 ПърваПърва ... 1555636465666775115 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •