Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 144 ПърваПърва ... 1422232425263474124 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 1434
  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Тук ме караш да правя разлика м/у кон и кокошка.
    Защо мислиш, че "коня" ти няма да се разболее от аспергилоза?

  2. #232
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ....
    8. След като се излюпи майката в отводките, тя веднага се лови и се маркира. Това е най-добре да стане в 3-тия ден след излюпването. По-късно има опасност по време на проверката тя да е излетяла на брачен полет.........
    .
    С всичко казано от Матеев съм съгласен, с изключение на точка 8.Според мен е много рано, маркирането на майката,да става преди брачния полет .Защо,защото става по уязвима ,защитната окраска изчезва, особено ако в района има много пчелояди и процента на завръщане пада.Всеки е забелязал че в този период майката е изпаднала в някаква възбуда,тича, направо лети по питите.След маркиране пчелите по трудно приемат майката.Имам случай при улавяне с пръсти с цел маркиране ,такава майка да ми умира буквално в ръцете ,отдавам го на големия стрес. Всички тези проблеми намаляват драстично след като майката се оплоди и пронесе и се успокои.

  3. #233
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И ще ти е млада до края на годината. На другата година какво ще я спре да се рои?

    Точно така превърта ЕГН-то,но майката въведена август до 01.01.още не си е почесала задника.

  4. #234
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Така е. По-силните отводки могат да компенсират раличните проблеми с развитието, като например недостатъчно млади пчели, в резултат на което те изяждат част от яйцата, защото не могат да ги отгледат. Другия проблем е липса на достатъчно прашец - това води до по-ниска яйценосна дейност. Ниските нощни температури също водят до ограничение на яйценосната дейност. Има и още, но всичко това вие си го знаете.

    Ако обаче пчеларя се опита да създаде идеалните условия, тогава развитието наистина е винаги за 63 дена. Какво трябва да направи пчеларя?

    1. Затопляне посредством обвиване на 2-те рамки с найлон - така се намалява отрицателното влияние на ниските температури.
    2. Хранене с питка с мед и прашец - така се компенсира липсата на прашец от малкото количество стари пчели.
    3. Изобилно хранене със сироп - така се компенсира липсата на нектар.
    4. Стръскване на пчелите от още една пита - така се компенсира недостига на млади пчели.
    5. Отводката не се пипа от пчеларя между 3-тия и 14-тия ден - така се осигурява спокойствие на пчелите.
    Ами както писа по горе - не трябва да се хранят илюзии, че отводката ще се развива по - бързо от тези 63 дни. Дори да се приложат тези няколко точки, които написа по - долу. Само ще се подобрят условията и няма да се чака с месеци, а оттам и слабо семейство, което през зимата я изкара, я не.

  5. #235
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Точно така превърта ЕГН-то,но майката въведена август до 01.01.още не си е почесала задника.
    В какъв смисъл? Аз мисля, че си го е почесала от която и страна да я погледнеш.

  6. #236
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    С всичко казано от Матеев съм съгласен, с изключение на точка 8.Според мен е много рано, маркирането на майката,да става преди брачния полет .Защо,защото става по уязвима ,защитната окраска изчезва, особено ако в района има много пчелояди и процента на завръщане пада.Всеки е забелязал че в този период майката е изпаднала в някаква възбуда,тича, направо лети по питите.След маркиране пчелите по трудно приемат майката.Имам случай при улавяне с пръсти с цел маркиране ,такава майка да ми умира буквално в ръцете ,отдавам го на големия стрес. Всички тези проблеми намаляват драстично след като майката се оплоди и пронесе и се успокои.
    Напълно си прав, но ако майката се маркира на 14-тия ден, то тогава вече ще трябва да я търсим измежду 5 рамки с пчели. Това ще отнеме много повече време спрямо търсенето на 3-тия ден, когато пчелите все още са само на 2 рамки. При много на брой кошери е редно пчеларя да си икономисва времето.

    Както и да е. Кога ще се маркира майката не е ключов момент в тази технология. Нека всеки сам да си реши кое е по-важно за него - надеждността или икономията на време. Ако тази майка ще се продава, наистина е по-добре да се маркира след оплождането. Ако си остава за тебе, по лесно и по-бързо ще е да се прави на 3-тия ден след излюпването.

  7. #237
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Ами както писа по горе - не трябва да се хранят илюзии, че отводката ще се развива по - бързо от тези 63 дни. Дори да се приложат тези няколко точки, които написа по - долу. Само ще се подобрят условията и няма да се чака с месеци, а оттам и слабо семейство, което през зимата я изкара, я не.
    За зимата имаме скрит коз в ръкава си - обилно хранене с инвертиран сироп през август-септември. Въпреки че миналата година ме критикувахте, тази концепция проработи и пчелите ми не умряха през зимата. Зазимих много на брой слаби семейства, като зимните им запаси ги осигурих с изобилие от инвертиран сироп. При това го давах много късно - края на септември и началото на октомври. Сега след като семействата ми са живи, вече смело мога да кажа, че имаме ДОКАЗАТЕЛСТВО изтествано на стотици семейства - инвертирания сироп не изтощава зимните пчели и може смело да се дава по всяко едно време между 1-ви август и 10-ти октомври. Дори някои мои семейства не успяха да го усвоят всичкия, в резултат на което той остана в хранилките и престоя цялата зима. Това не им попречи на тези семейства да оцелеят, въпреки че са го ползвали през топлите дни на декември, януари и февруари.

  8. #238
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    Колегите говорят за слагане на основи през една пита като противороево мероприятие преди настъпване на пашата.Аз като неопитен пчелар се чудя как семействата ще градят основи при липса на паша,или при слаба поддържаща такава.Може би трябва да се подхранват със сироп,но никой не спомена подхранване.
    Аз лично никога не съм подхранвал при тези условия , слагам пити през една и след една седмица са изградени на половина, така градят само рояците , явно наличието на много млади пчели отделящи восък е причината за бързия градеж . Точно на тези млади пчели трябва да се създаде работа за да не мислят за глупости

  9. #239
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За зимата имаме скрит коз в ръкава си - обилно хранене с инвертиран сироп през август-септември. Въпреки че миналата година ме критикувахте, тази концепция проработи и пчелите ми не умряха през зимата. Зазимих много на брой слаби семейства, като зимните им запаси ги осигурих с изобилие от инвертиран сироп. При това го давах много късно - края на септември и началото на октомври. Сега след като семействата ми са живи, вече смело мога да кажа, че имаме ДОКАЗАТЕЛСТВО изтествано на стотици семейства - инвертирания сироп не изтощава зимните пчели и може смело да се дава по всяко едно време между 1-ви август и 10-ти октомври.
    Критикувахте. То май критиката беше само от мен. Не помня. Радвай се ти. Добре, че зимата беше мека, ако имаше изобщо такава, а и кошерите ти са от друг материал, на който знаем топлоизолационните качества.

  10. #240
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Можете да правите и по-силни отводки, но тогава майката (маточника) няма да се приема на 100%.

    Тука има един тънък момент, който не знам дали всички пчелари го осъзнават. Независимо дали направите слаба отводка, силна отводка или дори отводка на половин семейство, времето за развитие до пълноценно 100%-ово семейство ВИНАГИ Е 63 ДЕНА броено от първия ден, през който майката започне да снася със 100% от капацитета си. Знам че сега ще започнете да ме оплювате и да твърдите че това не е така, но за съжаление когато фактите (математиката) говорят, дори и боговете мълчат. Произволна промяна (надолу или нагоре) в яйценосната дейност на майката дава окончателен ефект върху силата на семейството точно след 63 дена - ни повече, ни по-малко. Хубаво е това да го запомните като АКСИОМА В ПЧЕЛАРСТВОТО и да не храните излишни илюзии от типа "по-силната отводка се развива по-бързо". Дните за всяка една промяна ВИНАГИ СА 63 на брой.
    Не знам за какви отводки и какви 63 дни става на въпрос, но аз не правя такива, ако от тях по време на слънчогледа не дръпна по един корпус. Другите запланувани бройки ги правя в края на слъчогледа. Личната ми логика е такава, че нямам нужда от много и слаби отводки които да ги дондуркам цяла година, за да се отчетат евентуално през следващата.
    Keep Walking...

 

 
Страница 24 от 144 ПърваПърва ... 1422232425263474124 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •