Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката

    ПРОЦЕДУРА ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА РАСТИТЕЛНО ЗАЩИТНИ МЕРОПРИЯТИЯ.

    Ще споделя опита който натрупахме в растително защитните мероприятия. През 2002 година имаше масово отравяне на пчелни семейства в няколко землища. Картината беше ужасна - чували с умрели пчели. Миризма на леш. До този момент при пръскане служител от кметството идваше с една хвърчаща бележка, че ще има пръскане, и най фрапиращото че пръскането ще бъде от 6 до 19 часа, и всичко се опираше на юнашко доверие, а е имало и пръскания и без уведомления. След фаталното пръскане на следващата година при стартирането на пръсканията тръгнаха със същия номер но пчеларите скочиха и съвместно с кметската управа ходиха до Растителна защита да съгласуват писмото за пръскане. И от тогава няма щети. Вече зърнопроизводителите почнаха да се съобразяват със пчеларите. В съобщенията за пръскане се описват местностите където ще се извърши пръскането. отстоянието от населено място, отстояние от съседно населено място, час на пръскане от - до, като вече не е целодневно, а от 6 до 10 часа. Съобщението вече се изпраща и на ловджии, и животновъди. Също така в писмото за пръскане се вписва и оператора който ще извърши пръскането, препарат - доза, противоотрова. За по добро стиковане се уточняват зоните за пръскане, като уговорката първо да се пръска там където има пчели, а след това на останалите места. Надявам се на всички пчелари да им е от полза тази информация.

  2. #2

    много зле

    Моят пчелин е в близост до вишневи масиви, където се пръска постоянно - преди, след и по време на цъвтеж. Измират ми пчелите, но не на веднъж, а постепенно, присто ужас.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2011
    Мнения
    25

    КАКВО ДА ПРАВЯ ПРИ ПРЪСКАНЕ ?

    Здравейте колеги
    Днес ми се обадиха и ми казаха,че от 26.05 до 31.05 трябва да си затворя кошерите защото щели да пръскат.
    Това ми се случва за първи път и не знам как точно трябва да го направя. Кошерите ми са стари ДБ и мисля ,че нямат отдолу капаци за проветрение.
    Колеги моля за съвети!

    Поздрави!!!

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    То за това хората са разпоредили часове, в които да се пръска - това да си "заключиш" семействата 5 цели дена е тъждествено на геноцид. Дали ще ги затвориш или ще ги опръскат, разликата в крайния резултат ще е трудно различима.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Аз не бих ги затворил за повече от половин ден, за цял ден бих помислил, но за 5 дена мое мнение е че нищо неможе да направиш, стойш и чакаш или ако искаш да си сигурен местиш някъде по надалече дето няма да пръскат.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2011
    Мнения
    25

    ОТВАРЯНЕ И ЗАТВАРЯНЕ КОШЕРИ ПРИ ПРЪСКАНЕ

    Здравейте колеги!
    Искам да ви попитам да ли правилно ще подходя към семействата ми като при сутрешното пръскане ,което е до около 10:00ч. ги държа затворени до 12:00ч.,а вечерта пръскането започва около 18:00ч. и в този случай да ги отворя към 22:00ч.
    И другият ми въпрос да ли напръсканите пчели могат да на тровят цялото семейство или само те ще измрат?
    Забравих да уточня ,че пръскат пшеницата.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Зависи с какво пръскат пшеницата. Иначе правилно им оставяш един час аванс да засъхне препарата и след като им мирише пчелите не ходят там. По принцип в пшеницата не би трябвало да имат работа, ако е гледана както трябва и няма плевели в нея. А вечер трудно можеш да затвориш пчелите в 18 часа. Много ще са пчелите, които ще са навън. При затварянето пред прелките ще стане лудница.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    По принцип в съобщението за пръскане,арендатора посочва няколко последователни дни и избира един от тях за да пръска.Дръж връзка с него и ще разбереш точно в кой ден ще пръска т.е ще се опита да ти отрови пчелите.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Трябва да настояваш пред арендатора да се спазват часовете по закон.Трябва да разбереш и дали ще е със самолет и къде ще го зареждат с препарати.Отиваш направо на т.нар летище и обясняваш на пилота първо да мине в най близката точка до пчелина и в никакъв случай,да не обръща в посоката на пчелите ти.Дано съм ти бил полезен!?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2011
    Мнения
    25
    Много Ви благодаря колеги за съветите!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •