Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 35 ПърваПърва ... 202829303132 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 347
  1. #291
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз, като начинаещ пчелар с 30 семейства, не смея да споря със старите кучета във форума с по 130 и зайде кошера, но се мъча да разсъждавам все пак, как най-добре да се развиват/стимулират семействата напролет...бях чел пак някъде, че есенните пчели, могли да живеят от 6 до 9 месеца..та в този смисъл, според мен не е много правилно да се подхранва със захарен сироп напролет, особено в ранна пролет - април/май, защото тези, миналогодишните пчели, ще се изтощят преждевременно, и ще умрат по-рано....а точно тях трябва да запазим по-дълго време, и да им удължим живота с макар и с 10-ина дни, за да могат да отгледат повече пролетно пило....т.е. според мен напролет трябва да храним само с медни питки/разпечатани медни пити от склада, и с меден/инвертиран сироп, за да запазим максимално дълго живота на старите/миналогодишни пчели.

  2. #292
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ...Аз, като начинаещ пчелар с 30 семейства, не смея да споря със старите кучета във форума с по 130 и зайде кошера, но се мъча да разсъждавам все пак, как най-добре да се развиват/стимулират семействата напролет...
    Казано е : в спора се ражда истината. Хубаво е да се чете и разсъждава и трябва да се отбира най-полезното за дадения район. Пишеш : ранна пролет април /май, това никак не е рана пролет. По това време са сменени старите пчели и вървят първите паши. Когато се храни със захар се активират разни жлези на пчелите ( дано някой се включи да го обясни точно ), а меда -медения сироп, само го складират и това е. Когато тръгне пресен прашец и пресен нектар ( захарен сироп ) стават нещата.

  3. #293
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Ако пчелното семейство бъде зазимено с по-голямо количество мед от необходимото, има опасност, част от този мед да остане неизконсумиран, да се застъпи с меда от новата реколта и да кристализира в питите. А зимуване на кристализирал мед е известно, до какви последици ще доведе.

  4. #294
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    . А зимуване на кристализирал мед е известно, до какви последици ще доведе.
    До какви последици ще доведе? Щото при мен зимуват само на захаросан слънчогледов букет. И вероятно най-отгоре на венеца пролетен букет. Според мен няма да доведе до нищо. Нищо по-различно.

  5. #295
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз всички пити с мед, които са останали напролет, и с които разширявам гнездото,, ги разпечатвам с валяка със шпорчетата, и ги напръсквам със зах.сироп, за да го изядат/оберат меда....трудоемко е, но го правя във всички кошери....иначе да се зазимяват семействата със стар/кристализирал/миналогодишен мед си е живо убийство!!

  6. #296
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Аз всички пити с мед, които са останали напролет, и с които разширявам гнездото,, ги разпечатвам с валяка със шпорчетата, и ги напръсквам със зах.сироп, за да го изядат/оберат меда....трудоемко е, но го правя във всички кошери....иначе да се зазимяват семействата със стар/кристализирал/миналогодишен мед си е живо убийство!!
    Пробвай като разпечатиш меда (с валяк или с повдигач) с една обикновена бояджийска четка да намажеш няколко пъти разпечатеното. С топла вода в една паничка. Така ми се струва по-лесно.

  7. #297
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ..иначе да се зазимяват семействата със стар/кристализирал/миналогодишен мед си е живо убийство!!
    Това пък къде го чете. Често се пише как пчелите изкарали 160 милиона години без нас. Тогава кой им е махал стария мед. Незнам дали писах някъде, но тази година оставих няколко семейства на рапица- за експеримент. За сега са живи.

  8. #298
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Твърди се, че захаросания мед и слънчогледовия (щото съдържал много прашец) запълвали червото на пчелите зимата. При мен тази година облитаха около 5-ти Ноември. После около 5-7 Декември. А сега около коледа и вчера и онзи ден не се и показаха извън кошера. Нищо, че беше 15-17*. А пък за миналата година няма да споменавам. Така, че не бих казал че е вярно това. Поне при мен.

  9. #299
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    В пчеларските книги пише, колко опасно е за пчелите зимуването на кристализирал мед. В интерес на истината, това винаги съм го приемал за безспорна истина. Не съм си помислял да рискувам, за да проверя дали наистина е така. Този пост ме наведе на размисъл по въпроса. Мисля, през активния сезон да направя следния експеримент: Тъй като нямам пита с кристализирал мед, ще поставя на открито чиния с рапичен мед, покрита с марля. Ако пчелите успеят да приберат кристализиралия мед, логично е и през зимата да успяват да се хранят с него. Ако обаче, прибирането на меда ги затрудни, и през зимата, трудно ще успеят да се хранят с него.

  10. #300
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    В пчеларските книги пише, колко опасно е за пчелите зимуването на кристализирал мед. В интерес на истината, това винаги съм го приемал за безспорна истина. Не съм си помислял да рискувам, за да проверя дали наистина е така. Този пост ме наведе на размисъл по въпроса. Мисля, през активния сезон да направя следния експеримент: Тъй като нямам пита с кристализирал мед, ще поставя на открито чиния с рапичен мед, покрита с марля. Ако пчелите успеят да приберат кристализиралия мед, логично е и през зимата да успяват да се хранят с него. Ако обаче, прибирането на меда ги затрудни, и през зимата, трудно ще успеят да се хранят с него.
    Експеримента ти ми се вижда неиздържан. Според мен голяма част от меда ( да не кажа 100% ) в кошера е кристализирал. Пчелното кълбо покрива част от меда, затопля го и го втечнява. За усвояването спомага и влагата, която поема. Мека е зимата (експеримента ми няма да е меродавен ), но ако моите оцелеят, ще е с 100% рапица-2017г.

 

 
Страница 30 от 35 ПърваПърва ... 202829303132 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •