Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 35 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 347
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Колегата Пламен Ганев дали е чувал за спасително хранене с цел спасяване на семейството.
    Какво е спасително хранене?За пръв път го чувам!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз не знам, защо изобщо се хабиме да пишем ???
    То някои хора явно са във форума само да правят забележки и да се правят на интересни.
    Не всички колеги са професионалисти като Пламен Ганев и им се налага понякога да спасяват семейства през зимата, вместо да ги оставят да умрат.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Един приятел нарича "Руска рулетка" отварянето на кошери по какъвто и да било повод през октомври, ноември, декември, януари и първата половина на февруари. Аз обаче съм на малко по-друго мнение - пчелно семейство в беда е по-вероятно да загине от неотваряне и неоказване на помощ, отколкото от отваряне и опит за оказване на помощ.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #34
    Колега честно да Ви споделя от миналия сезон не съм писал точно поради причината която изтъкваш от сарказъм ирония и др.на разни "професори" мрънкачи
    да ме пита дали съм 89 годишен или 89 набор и при това модератор.Късно но да споделя защо това е форум да споделим опит и да изпреварим времето на учене.Тази стопанска година от 9 семейства направих 4-ри отводки,закупих 15 отводки на 4ри рамки,сложих им по четири изградеи пити и имам изкарани 26-27 тенекета мед.И това всичкото за мен къто двугодишен,стъпващ в трета стопанска година е постижение със много хранене.От 3.01 независимо какво е времето аз съм сложил първата 1-1.5кг питка от кристализирал мед и така докъто вляза в сиропа.Като добавка съм ползвал ЧИКТОНИК,Витамикс,Кобалт и сухо мляко.Не се сърдя на никой,просто споделям...Обидно е,обезмисля се форума!Единствена подкрепа имах като млад пчелар от buci,vanHagnem и г-н Гръков.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    Подхранване със готови храни

    Здравейте колеги.Аз миналата година ползвах на Евротом без прашец,моите пчели не го приеха добре.

  6. #36
    Бреей как сте се "захапали" тук. Да го страх човек да се изкаже - ще го пишат в някой лагер и после окопна война.
    Гената ми е приятел, дано не се обиди, ако се обиди ще трябва да се извинявам лично, но моето мнение е, че на пчелина през зимата му трябва покой. Това с осведомителните бързи прегледи, с усилие на волята (и мен много ме човъркаше отвътре) съм го спрял. Не си представям примерно bacho_ivan с 2х300 кошера да ги обикаля през ден зимата и да се осведомява набързо за всеки.


    Какво може да се случи на кошера през зимата:
    0: Номер нула защото за мен е извън класацията. Най-важното е. Обезпокоявани от чести отваряния пчелите стоят доста по-активни, което се отразява на консумацията. Ще кажете - не ни се свиди. Обаче повече консумация, значи по-рано напълнено дебело черво, диария, нозематоза, паратиф.
    НЯМА да успеят да се облекчат за някой кратък топъл ден. За това са нужни няколко облитания(питайте Ангел Грънчаров), а време за тях може и да няма. Затова аз пестя ресурса "дебело черво". За простудяване или загуба на майката не ми се говори. Макар и малък, според мен шанс за това при зимно ровене в кошера има.
    1: Загуба на майка. Причина - зазимена стара или болна майка. Виновник - пчеларя, Време за реакция - есента. Няма нужда от бърз осведомителен преглед а от топла стая , запасна майка и сума ти разправии...
    2: Слабо семейство(отводка) - вече не зазимявам такива. Евентуално нуклеуси със запасни майки по 3 накуп. Те се зазимяват и им се дава храна отгоре и толкова. При тях е още по-вредо ръчкането.
    3: Мишка. Причина - няма мишепредпазител,виновен - пчеларя, време за реакция - есента.
    4: Птица (личен опит). Причина - природна; виновен - световния ред, време за реакция - есента (силните зазимени семейства от опит знам преживяват това), резултата най-често е диария. Пак има какво да се желае от пчеларя и пак не е нужно да действа зимата а по-рано.
    5: Глад;
    5а) Малко есенни запаси. Питайте корифеите тук за по-компетентно мнение. Аз зазимявам ДБ с пити с поне 40% мед (средните) и с повече на другите, крайните съвсем пълни, лежак с по 2 семейства и пак с много мед, ЛР ми е най-трудно но поне 4/5 корпус мед. Какво да го преглеждаш като знаеш че няма мед. Слагаш суха храна и се чувстваш доволен че си направил икономия или се самоубеждаваш, че захарта е по-полезна от меда. Няма нужда от бързи или бавни прегледи. И пчелари с които може да не сме съгласни но които са си извоювали правото да ги уважаваме като мнение (например Венер) казват че е по-добре сироп есента отколкото суха храна зимата/пролетта. -Това е не буквален, но цитат.
    5б) Студено време пречи на кълбото да стигне до запасите. Причина - лошо подредено гнездо или малко запаси. Виновен - пчеларя, време за реакция -есента; Не може да се установи с бърз осведомителен преглед, затова такъв е излишен. Още по-малко в най-големия студ когато това става.
    5в) Грабеж. Не става през зимата или ако става е признак за лоша селекция. Пак няма нужда от преглед а от тръба на входа, храна отгоре, по-добра селекция (ако крадците са от твоя пчелин) и зазимяване на по-силни семейства. При нас крадат най-много жълтите. Събрат здраво, но предимно от другите кошери .
    5г) Глад заради свършили есента запаси, примерно поради дълго циганско лято. Ами не чакаш да дойде зимата за да видиш че са останали без храна, а като знаеш че е била топла, дълга и суха есента даваш погача по-рано.
    6: Циганин (с бяла или черна кожа, все е тая) - няма спасение, най-малко чрез бърз осведомителен преглед. Iris ги знае тия, там и полиция не помага.
    7: Влага - не се решава от бърз осведомителен преглед и пак е есенен проблем.
    8: Паднал кошер, отлетял капак .... - няма нужда от преглед

    В тази връзка и аз мисля че "спасително хранене" е по-добре да се преименова на "изправително хранене", за да е ясно че изправя някоя кривина на пчеларя и да не ни оставя в самозаблуда. Хора сме, кривим често, но и да си го признаваме е нужно, инак няма да се учим, а все едно ще вършим и все ще грешим.
    През зимата 2 или 3 пъти ги обикалям със слушалката и трябва наистина да се обезпокоя много от това което чуя, за да отворя някой.

    Моля пак да не ми се обижда никой. Това е моето мнение.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Затова аз пестя ресурса "дебело черво"
    Зазимяването на преобладаващо захарен мед увеличава тоя ресурс.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #38
    Ааа да - по-малко минерали, по-чисти захари, по-лсно усвояване, по-малко отпадъци. Продължавам да не съм убеден в правотата на тезата. Според мен (не мога да го докажа) това се компенсира с по-голямо количество изядена храна и допълнително с намаляване виталността на пчелите. Не заради лошите качества на захарта, а точно заради добрите на инвертирания сироп. Грубо казано - научени на лесно, ставали по-мързеливи, което им изиграва лоша шега в края на краищата. Петър БОНЕВ говореше, че на този аспект му е обърнато внимание от едни финландци, на които той не поискал да повярва.

    А и на страната на меда са хилядолетия еволюция, доказали че и с мед става.
    Другата причина е че моя мед захаросва трудно. Тоест, на мен ми изглежда доста подходящ да си го ядат зимата.

    Пестя ресурса с всички сили колега Зуница
    Но силите са ми малко и не успявам с всичко. Например не успявам да приключа рано със сиропа есенно време а го проточвам почти до края на септември. Признавам го като осъзната грешка, която не зависи само от мене.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Валка, много си прав, много добре си описал ситуацията. Но все пак проблема, за който си говорим засяга младите и неопитни пчелари и другите, които нехаят за пчелите си. Все пак всички млади пчелари се страхуваме за пчелите си и затова е този спор, но с времето и с практиката, се поуспокояваме и намаляваме честите и безмислени прегледи и хранения. Много добре го казваш, че вече не зазимяваш слабо семейство, и аз стигнах до този извод, на петата година от моята практика.Когато един добър пчелар знае, че е зазимил силни семейства и с добри запаси в обсега на кълбото, тогава може и да си пие винцето спокойно и да чака средата на февруари, за първия осведомителен преглед. Естествено и правилното третиране против вароа якобс или деструктор, както се е казвало преди време.
    А и не говоря за отваряне посред зима, а само за долепяне на ухо до корпуса и според звука пчеларя да усети къде всичко е наред и къде трябва пчеларя да се намеси - спасително.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Продължавам да не съм убеден в правотата на тезата.
    Колега Вальо, ще се опитам да те убедя.
    http://beekeping.ru/wintering_bees_in_syrup.html
    http://www.apiworld.ru/khochu-vsye-z...arnym-siropom/
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 4 от 35 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •