Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 35 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 347
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Преди 5 дни подхраних със сръбска захранка едно семейство, което систематично беше окрадено през октомври и ноември. При почукване, преди седмица, не ми хареса това което чух и го отворих, като това което видях не ми хареса още повече. Пчелите се бяха качили върху рамките и надрамъчната табла, затова реших, че е по-добре да пробвам да спася ссмейството с външна храна. Знам, че не е добре да го отварям и храня сега, но ако не го направя, нямат шанс да оцелеят. Апропо, кошера и сега е с много пчели, т.е. относително силен.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Защо е окрадено като е силно?

    Поздравления за отварянето и подхранването.
    А, между другото, къде пише, че не трябва да се отварят и да се подхранват семействата сега?

  3. #23
    Ами никъде не пише или ако го пише, то определено не е вярно.

    В случая на колегата Драгошинов, това е било абсолютно наложително. Но да "подхранваш" сега само защото някой си по някаква причина го е направил, си е пълна глупост.
    За това питам, кое налага хранене сега.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Защо е окрадено като е силно?
    Идея си нямам. И мен това ме мъчи два месеца. Октомври този кошер имаше покрити 8-9 пити с пчели и 11 пити с мед, а сега са 5-6 пити с пчели. На 2 метра имам юлска отводка с много люти пчели, където намирах само мъртви нападатели, а кошера е много спокоен. Може това да е причината - анемичноста на пчелите.
    А относно сръбската захранка, мисля че е точен аналог на домашно напровените питки с мед и пудра захар.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    А относно сръбската захранка, мисля че е точен аналог на домашно напровените питки с мед и пудра захар.
    Ако прочетеш на пликовете с храната състава и ще се убедиш ,че грешиш.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Защо е окрадено като е силно?

    Поздравления за отварянето и подхранването.
    А, между другото, къде пише, че не трябва да се отварят и да се подхранват семействата сега?
    Привет мадам iris!На мен пък ми е интересно,нъде пише че е добре да се отварят и хранят през декември?
    1.От колко време практикуваш хранене от декември?
    2.Резултатите по добри ли са от тези на колегите ти в същия район?Под резултати имам в предвид кг мед от презимувало с-во!
    3.Според теб задължително ли е да се хранят през декември и защо!?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    На страница 105 и страница 106, глава Зимна проверка на семействата и оказване на помощ, Продуктивно пчеларство.
    А също и в някои пчеларски списания.
    Може би има и други места, където го пише, но за тези първо се сещам.
    Но не се сещам къде пише обратното, затова попитах, провокирана от Драгошинов, който знае, че не е добре отварянето и храненето сега.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    много изчерпателен отговор...
    1000 пчелари - 1000 технологии

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Надявам се да си го оценил. wink;
    Цитат Първоначално публикувано от syzi

    "Здрави пчели в 21 век",Й.Кантар

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колегата Пламен Ганев дали е чувал за спасително хранене с цел спасяване на семейството. Много правилно е постъпил колегата по горе. Той ще стане пчелар, защото се интересува как зимуват пчелите му и предприема действия, които много пчелари с голям трудов стаж, не биха предприели от страх. Пчелите трябва да се преслушват и да се взимат адекватни мерки за спасяването им от смърт от глад. От студ пчелите не умират, това трябва да го знае всеки пчелар и да се учи да отваря и да проверява пчелите си през зимата, не казвам да размества рамки и да разбутва гнездото, а само да прави осведомителни прегледи за няколко секунди. Ако един пчелар , дори и съботно-неделен преслушва всяка седмица пчелите си и на следващата разбере, че някое семейство е затихнало, това семейство може да бъде спасено, ако се прибере на топло и се понапръска с топъл захарен сироп и да му се подредят запасите.
    А с времето добрия пчелар ще се научи по бръмченето на пчелите да разбира в кое семейство има проблем. Не ви трябват слушалки, само допрете ухо на корпуса и ще чуете жуженето на пчелите.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 3 от 35 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •