Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 29 от 35 ПърваПърва ... 192728293031 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 281 до 290 от общо 347
  1. #281
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от boqn.bg87 Виж публикацията
    ......Желанието ми е, компетентните колеги да споделят на коя фирма производител на храна се доверяват.....
    Към момента - нищо, правено в България! За съжаление.
    Няма да споменавам фирми за да не прозвучи като реклама или клевета.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #282
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    По моя опит: зазимяваме с 30-35 кг мед (до 50% возможно с сиропа) да остане не по малко от 20-25 на пролетно развитие (и ВИНАГИ в кошера има не по малко от 15 кг мед) + да зимуват на 2-3 МК корпуса (2 ДБ корпуса) да има място и за 5-6 рамки прашец + мрежесто отворено дъно....после 5 месяца (от октомври до март) гледам по интересни неща от колку то под опашка на всяка пчела. ;-)
    Успех.

  3. #283
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    По моя опит: зазимяваме с 30-35 кг мед (до 50% возможно с сиропа) да остане не по малко от 20-25 на пролетно развитие (и ВИНАГИ в кошера има не по малко от 15 кг мед) + да зимуват на 2-3 МК корпуса (2 ДБ корпуса) да има място и за 5-6 рамки прашец + мрежесто отворено дъно....после 5 месяца (от октомври до март) гледам по интересни неща от колку то под опашка на всяка пчела. ;-)
    Успех.
    Това колко зими си го практикувал?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #284
    Наблюдател
    Регистриран
    29.02.2016
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    гр.Мъглиж,Област Стара Загора
    Когато съм на компа ще го направя , но все пак ще се радвам за мнения отностно храните... Йодната тинктура разредена с инвертиран сироп служи за профилактика за нозематоза - вярно ли е или не? Четох на няколко места и гледах видео клип на колега третиращ ги именно за това,но по думите му с 30% йодна тинкрура , а в аптеките откривам само 5% -ва ... Реших да се посъветвам с пчелар собственик на 200 кошера и магазин за пчеларски инвентар , храни и т.н . Отговора му беше: "Това се дава против варовито пило!.." ... Та кое е вярно и кое не ??... Малко може би излизам от темата , но желая да получа и съвети , как да правя профилактика с храната ...

  5. #285
    Наблюдател
    Регистриран
    29.02.2016
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    гр.Мъглиж,Област Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Към момента - нищо, правено в България! За съжаление.
    Няма да споменавам фирми за да не прозвучи като реклама или клевета.
    Напиши ми лично по темата .. Благодаря !

  6. #286
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Кога е най-подходящия момент за започване на подхранване с питки с протеини?
    https://www.konikaroma.com/produkti/...va-pita-pasta/
    Мисля, че ако започна да подхранвам още през януари, има опасност да ги подтикна за започнат да гледат пило прекалено рано? Ако закъснея, пчелите ще хранят пилото от запасите на мастното си тяло, докато се появи принос на прашец.

  7. #287
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Всичко зависи от прогнозата за времето през първите дни на февруари. Вече има такава, но не може да се разчита, че е точна. За масното тяло, не се бой за сега.
    Този пост е редактиран от rosty_sz; 08.01.2018 в 10:22.

  8. #288
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    Също така зависи от това какви са медените запаси в кошера и да ли семейството има достатъчно храна.
    Аз лично все още нямам точно изградено мнение по въпроса кога е наложително да се храни едно семейство.Общо взето когато зимата е по-мека както е сега им правя преглед първите седмици на януари и ако видя семейства, на които пчелите са излезли върху рамките храня. Ще прикача снимки от вчерашния ми преглед и какво имам предвид. Прегледа беше извършен при температура 1-2 градуса по-рано сутринта. Сега, да ли тези 5-6 семейства от 50 ,които изглеждаха така са гладни или просто са разпуснали кълбото за мен е загадка? Също ми е чудно, да ли след като са излезли пчелите върху рамките в предната час на рамките и на зад имат мед-кълбото ще го усвоява движейки се на зад?! За мое успокоение им слагам храна. Друго важно нещо е ,че започнеш ли да храниш-храниш до пролетта. Това е мое мнение и ще се радвам по-опитните колеги да ме коригират ако е нужно .Поздрави!
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20180107_102900.jpg‎   IMG_20180107_103906.jpg‎   IMG_20180107_103126.jpg‎  

  9. #289
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    В един съветски учебник за студенти-пчелари прочетох, че за нормалното развитие на силното семейство през пролетта се изразходват около 30кг. мед. Т.е. според мен зазимяването с много мед - 20-25кг., не е никак излишно, а се оказва дори и недостатъчно, ако сме решили изобщо да не подхранваме напролет, разчитайки, че сме зазимили семействата с много мед( около 25кг. - един пълен ЛР корпус).

  10. #290
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ..... през пролетта се изразходват около 30кг. мед. ..
    Къде това ? в БГ или в Сибир ? Да не чекаш после цяло лято захаросан мед. За пролетно развитие иска захарен сиропец .

 

 
Страница 29 от 35 ПърваПърва ... 192728293031 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •