Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 27

Тема: Новак

  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    А ще може ли отговори на въпросите ми, който ги зададох?
    Пак казвам аз съм новак, не съм образован по тази тема, но имам голямо желание да започна.

    "
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?"
    Сам каза, че за оборудване ще дадеш 2000 лева. Не каза колко кошера ще искаш да ти е пчелина. Дай някаква цифра и веднага ще ти направим сметка.

    Със семейства ще ти е лесно. Тук всели втори би ти взел парите.
    Дали можеш да се справиш сам? Повечето пчелари така са започнали и се справят в повечето случаи.

    А времето което трябва да отделяш е в зависимост от броя кошери, желанието ти да работиш по тях, но с една дума. Много.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    А ще може ли отговори на въпросите ми, който ги зададох?
    Пак казвам аз съм новак, не съм образован по тази тема, но имам голямо желание да започна.

    "
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?"
    За 2000хил. може да си купиш долу горе 5бр. 1000лв.пчелни семейства и 1000 ти трябват за обурудване да речем нови кошери центруфуга книги рамки основи препарати за Вароатозата и Нозематозата и т.н. ама сега не е времето за купуване всяка грешка може да доведе до гибел на семействата през зимата.Напролет е по добре.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2018
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Община Струмяни
    Аз обмислям да почна със само 2-3 кошера като за начало и също така ще Ви послушам няма да се хвърлям на някое скъпо оборудване.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    Аз обмислям да почна със само 2-3 кошера като за начало и също така ще Ви послушам няма да се хвърлям на някое скъпо оборудване.


    И да не ни забравиш да ни потърсиш на лична като вземеш да купуваш.Най хубавата и евтина стока е при назе.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2018
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Община Струмяни
    Ще ви уведомя как вървят нещата след зимата като се прибирам в България. Надявам се до тогава да навсляза по-навътре с нещата.
    Обмислях го много сериозно и стигнах до извода, че е по-добре да почна от най-трудното за да мога да се образовам и да видя всичко как се прави.
    Благодаря на всички, които се включиха в темата.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Първо си завърши образованието и тогава си вземи кошери с пчели. Имаш време до тогава да се образоваш теоретично, а като се връщаш в БГ може да ходиш на стаж в близък пчелин в твоя район, ще видиш и практиката. Моят съвет е да се запознаеш с пчелари в региона си.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Andro Виж публикацията
    Здравейте,

    Аз съм Андро на 19 години.
    Работя и уча в чужбина.
    Напоследък се чудя какъв би бил животът ми, ако се върна в България след като завърша обучението си тук в чужбина. Имам планове, който са доста интересни. Искам да работя от България за чужбина и като хоби да си гледам пчели. Имам доста наследени земи, който не се ползват от никой в няколко балкански селца и се чудя дали мога да си ги гледам там.
    От къде ми е дошло желанието за пчелите? - Дядо ми (бог да го просто) е бил пчелар. Аз бях много малък и не го помня добре, но помня как си играех около кошерите и много им се радвам и явно това ме подтиква към този занаят.
    Искам няколко мнения от вас, защото аз имам възможност да се сдобия с хубава технология. Ще прикача повече информация под темата.
    Въпросите са ми следните въпреки, че изчетох доста теми.
    Колко трябва да ми е началния капитал?
    От къде мога да се снабдя със семейства пчели?
    Възможно ли е сам да се справя с тази задача?
    Колко време трябва да отделям ?
    Оборудването, което ще закупя ще ми струва около 2000~ лева, но това мен не ме притеснява. Казва се FlowHive. Не знам дали е позволено да прикача видео, но мисля, че повечето от вас ще отделят време да го проверят. Самото оборудване спестява много работа. Ако може всеки да изкаже мнение независимо какво е то. Приемам всякакви съвети и критики.
    Мисля да осъществя всичко в близките години и да се надяваме нещата да потръгнат.
    Последното нещо, което искам да попитам и не намерих отговор за него. Евентуално ако искам да превърна това хоби в бизнес възможно ли е продукцията да се изкарва и в чужбина с доставчици или с договор към някоя фирма?
    П.П Намерих стари книги у дома за пчеларство и започнах да ги чета за да се образовам поне малко. Скоро ще се свържа със хора, които са в този занаят от доста години.

    Благодаря Ви за вниманието!
    Поздрави,
    Андро
    Тази система не става за пчеларстване, това е просто атракция в двора на някой любител. За другите въпроси всичко е относително и сам трябва да прецениш. Ще ти дам един прост пример, тази година 2ма закупиха по 20 пчелни семейства, единия започна с 30.000лв. като е пчелин красота, всичко на Lyson и кошерите невероятна израбитка а другия с 2.000лв. като всичко е старо и разбито. Така че всичко зависи от теб, какво искаш, с какво разполагаш и.т.н.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    @Andro Аз се занимавам с пчеларство от 2 години, така че може да се каже, че и аз съм новак.
    Започнах с начален капитал 4к лева, с 10 дървени кошера система ДБ. Понатрупах опит и моето мнение е, че пчеларството е скъп занаят. Първо трябва да си подсигуриш добри условия за пчеларстване - пчелин с добра паша и 2 помещения с добра хигиена - едното работно с течаща вода за центрофуга, маса за разпечатване, восъкотопилка и т.н. и едно за склад - кошери, магазини и други. Аз започнах без такива помещения и първото лято беше много трудно. Препоръчвам ти да се насочиш към полистиролни кошери, аз имам и такива и дървени и виждам разликата, по-лесно се работи с полистиролни. Подсигури си необходимия инвентар и тогава започвай, може да набавяш всичко и в движение, но е по-трудно.
    А дали можеш сам? Абсолютно. Колко време ще отделиш на пчелите зависи от теб, но поне в началото препоръчвам да си по-често около кошерите докато посвикнеш с тях и придобиеш опит.
    Успех!

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Младеж, въпросите ти са малко ...
    Та, решил си да се запишеш на шофьорски курс и питаш, дали ще вземеш изпита. Ако го вземеш (изпита), каква кола да си купиш.
    Горното е един пример, свързан с твоите въпроси.
    Няма как някой да ти каже, би или не би се справил като пчелар. Всичко зависи от теб самия. Щом имаш капитал и най-важното - желание, нищо не ти пречи да пробваш. Ако те ощастливи и природата, тогава може да се хвърлиш и в по-дълбоката вода. Успех!

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз до колкото разбрах Новака иска да се пребере в БГ след като се изучи,да се засели на село и да си отглежда пчели.Моята работа ако беше да работя от компа бих си взел кошер от 2к лв.Вие направо му разказахте играта.Едно е да се занимаваш с пчели друго е да печелиш от пчели.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •