Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 39 ПърваПърва ... 13212223242533 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 384
  1. #221
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от P.Dinev Виж публикацията
    Имам два кошера с напукана и лющеща се стара боя, как мога да почистя старата боя и да го боядисам като пчелите са вътре? Удачно ли е това да се направи сега или пролетта е подходящият сезон?
    Купуваш нов кошер, боядисваш го и местиш пчелите в него. Стария свободен го попритягаш, боядисваш и настаняваш в него другото семейство и така стъпка по стъпка. Догодина заселваш празния кошер и си готов.

  2. #222
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от Oregon Виж публикацията
    Имам колега пчелар, който казва,че от автоемайл лак е много по-доволен. Вашето мнение по въпроса? Знам,че е вреден за пчелите, но сигурно е доста по дълготраен от боята на водна основа?
    На мен всички сандъци са ми боядисани с автоемаил лак и съм си мн доволен боядисани са на 2 ръце и засега не виждам на пчелите да им пречи.Имам боядисани дървени черчевета с автоемаил лак на повече от 10 год. е не са мръднали и боята нито се е напукала нито се е олущила.

  3. #223
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Дървените повърхности, боядисани с автоемайл лак, изглеждат много добре Боята издържа на атмосферни условия, но за да бъде трайно покритието, трябва основата да е много добре подготвена. Този тип боя е предназначен за метални повърхности - има слаба еластичност! Когато дървесината е суха и почти няма свивания и разширявания заради климатичните промени в околната среда, може да издържи с автоемай лак

  4. #224
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    Дървените повърхности, боядисани с автоемайл лак, изглеждат много добре Боята издържа на атмосферни условия, но за да бъде трайно покритието, трябва основата да е много добре подготвена. Този тип боя е предназначен за метални повърхности - има слаба еластичност! Когато дървесината е суха и почти няма свивания и разширявания заради климатичните промени в околната среда, може да издържи с автоемай лак
    Не съм специалист но логично е да има еластичност всяка една ламарина на колите може мн лесно да хлътне а съм виждал със един лек удар ламарината да се изправи и на боята да и няма нищичко .А и много е по добра от боята на водна основа все едно боядисваш с латекс или фасаген има си блясък ,UV защита и за мен няма база за сравнение но... всеки си има мнение и протмоне.

  5. #225
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Това, което съм написал за боята, съм го чел в спецификациите от производителите. Говорил съм и с технолози.... Старата дограма вкъщи беше боядисана с автоемайл лак. Отново напомням - важно е какво има под боята!

  6. #226
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Днес бях на тема боядисване цял ден и съм загрял
    Издънката днес беше, че вече съм горд собственик на 4 кошера с цвят розова праскова.
    Циганите точно този цвят търсят за фасадата.
    Другата година някоя колежка може да им се зарадва много, че не ми се пребоядисват.
    Цялата процедура беше следната:
    3 ръце дълбоко проникващ импрегнант(докато спре да попива)
    3 ръце основа(можеше и с 1 ръка да мина, но имах излишно количество)
    3 ръце боя за дърво с UV защита за външно
    Ако и цвета бях докарал
    Дори боята да падне някога, то основата ще остане и при това запечатване на дървото няма как да влезе вода.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #227
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    При толкова много ръце, в един момент май ще почнеш да си нарушаваш принципите Оня, за кошера в печката
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #228
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    3 ръце дълбоко проникващ импрегнант(докато спре да попива)
    3 ръце основа(можеше и с 1 ръка да мина, но имах излишно количество)
    3 ръце боя за дърво с UV защита за външно
    Точно обратното мнение http://www.bushfarms.com/beeslazy.htm#stoppainting
    Кое е "правилно" не се наемам да кажа. Тук има специалисти по дървообработване (Тотевски пусна блестяща статия за дървесина) да кажат те доколко си струва да се инвестрира в боя. Аз сигурно ще оставя някой корпус небоядисан за проба. Scutellator даваше, че боята пази от UV.

  9. #229
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Моите кошери съм ги минал 2 ръце с ленено масло и отгоре с восъчна вакса за запечатване и така си остават с естествения цвят на дървесината. След време, ако започнат да потъмняват, което е възможно може би ако се олющи ваксата, ще ги мина с боя на водна основа. Принципно ми препоръчаха всяка есен да ги минавам отново с вакса.

  10. #230
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    При толкова много ръце, в един момент май ще почнеш да си нарушаваш принципите Оня, за кошера в печката
    На там вървят нещата
    Другата година ще смятам отново.
    Трябва да направя поне още 200-300 кошера, че да сметна всичко до стотинката.
    Корпуса отива в печката, ако има измятане по него. - само тогава
    Рамките са на 100% за подпалки.
    Дъното,подпокривната и капака ще ме надживеят.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 23 от 39 ПърваПърва ... 13212223242533 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •