Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 99
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Хайде да кажа аз. Може да използваш сяра, но по безопасно за теб е с горелка. Ха, кое е по - безопасно? Надвечер когато са се прибрали всички пчели вдигаш капака и им подаваш пламъка както са на питите. След това преместваш кошера на по далечно място и сваляш питите от рамките и гориш. Рамките и кошера обгаряш. Като наблягаш на по - скритите места. Това е.


    А можеш да извкаш ветеринаря/преди това изваждаш меда/.Така ще вземеш и някой левец за работата с гурелката.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    69
    Ха-ха вече го ударихте на майтап, а аз съм като попарен. Не съм пироман, пеосто искам да съм сигурен че няма да предизвикам епидемия.... и ветеринар да викна той колкото мен знае ще каже проба... а с тая проба я камилата я камиларя като всичко в БГ...

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Няма майтап.По изгодно е да имаш отводки с АГ на някой пчелин.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #34
    Потребител
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    69
    Европейски гнилец

    а) Етиология -Срептококус плутон Грам+, не образува спори.

    Има и други видове “съпровождащи” бактерии. По-разпространен 5-6 пъти повече от американския гничец. Протича остро и хронично.

    б) Клинична симтоматика:

    прошарено пило, предимно незапечатано;
    материята няма характерната точливост и миризма като американския гнилец;
    Ориентировъчен метод за разпознаване между двата вида

    Капачето над умрялата личинка се разтваря в спирт:

    при европейския се разтваря напълно (личинката е умряла без да изпреде нишка);
    при американския се наблюдава белезникава мрежица;
    в) Терапия

    Изолиране на майката с ханеманова решетка на 2-3 пити, взети от здрави пчелни семейства.
    Подхранване с натриев бензоат и витамин В-12.
    След излюпване на пилото прехвърляне в дезинфекциран кошер и подмяна с восъчни основи на питите, които се изземват напълно.
    Магазинните пити се изграждат наново (восъчни основи).
    През август наново лечебно подхранване.
    Този начин на лечение някои прилагал ли го е?

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Може и да е ЕГ може и мехурчест да е трябва си лаб.изследване.
    От практиката която имам, все повече се замислям, защо е необходимо да се занимаваш с пострадали семейства? Унищожаваш и създаваш. Иначе само си губиш времето и средствата.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Има мъдрост в думите ти . Но човека питаше защо умрелите се катерят нагоре в килийката та затова писах ама на снимка трудно да се каже има типични и атипични форми с ясна и не толкова ясна клинична картина отделно ЕГ може да е и на запечатаното пило нали са няколко модела то и АГ май са няколко вида Може и натравяне да доведе до умиране на летящата пчела или слаба отводка с много пило и малко пчели от там простудяване на пилото и после ЕГ може и от глад липса на нектар и прашец да доведе до сухо пило от там слаба имунна система има пчели няма имунитет и айде идват вирусите а има и вирусни гнилци . Та май пчелите трябва да си ядат мед и прашец а развиването с чукундур да е в някакви норми.Но това са си мой мисли повлияни от Сибирската пчеларска школа.

    .................................................. ....
    https://vdommed.com/o-pchelah/bolezn...nej-pchel.html
    При развитии этого заболевания личинки пчел сначала приобретают желтоватый оттенок, а затем меняют положение в ячейках.


  7. #37
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Има мъдрост в думите ти . Но човека питаше защо умрелите се катерят нагоре в килийката та затова писах ама на снимка трудно да се каже има типични и атипични форми с ясна и не толкова ясна клинична картина отделно ЕГ може да е и на запечатаното пило нали са няколко модела то и АГ май са няколко вида Може и натравяне да доведе до умиране на летящата пчела или слаба отводка с много пило и малко пчели от там простудяване на пилото и после ЕГ може и от глад липса на нектар и прашец да доведе до сухо пило от там слаба имунна система има пчели няма имунитет и айде идват вирусите а има и вирусни гнилци . Та май пчелите трябва да си ядат мед и прашец а развиването с чукундур да е в някакви норми.Но това са си мой мисли повлияни от Сибирската пчеларска школа.

    .................................................. ....
    https://vdommed.com/o-pchelah/bolezn...nej-pchel.html
    При развитии этого заболевания личинки пчел сначала приобретают желтоватый оттенок, а затем меняют положение в ячейках.

    Тези няколко години вероятностите за измиране на летящата пчела дал Господ. Оттук и оставане на пилото без храна, вентилация и др. води и до измирането му което води вече до бума на всички болести. Преди като, че ли нямаше такава заболеваемост. Не се налагаше да се чете главата в книгите за болестите, а сега сме все там. От едно спираш да лекуваш и започваш следващата рецепта.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от nihihihi Виж публикацията
    ТОВА НЕ Е ЕПИЗОД ОТ НЯКОИ ФИЛМ....
    Както си преглеждам кошерите днес отварям един да видя как е нектара има ли нужда от нещо (кошера е МК) на втория етаж гледам няма много пчели.Мисля си тука мед няма да има и почвам да дигам рамките малко мед една две пило и се заглеждам в едната с тук там пило, пчели няма загледах се в някой килийки умрели ларви но не на дъното а ще кажеш че искат да излязат...първата ми мисъл не е добре работата връщам се на рамката с пило и с пчели и гледам някоя друга ларва по този начин и гледам пилото тук там с дупчица и леко хлътнало една клечка веднага и бъркам кафеникава точеща се слуз свалям да видя как е долу там има пчели но разбутах ги същото нещо .... затворих кошера и прекратих... веднага изгорих ръкавиците и повдигача....
    оттук на татака ми е ясно вечерта сяра в пушилката дупка и горя НО... тая дупка колко далече трябва да бъде и да очаквам ли да копая дупки всеки ден докато не остане ни един?
    Колега , на кое да вярвам ?
    На този пост или на клипчето ?
    Сега , когато настане топло и сухо време може и да се окажеш в небрано лозе .

  9. #39
    Потребител
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    69
    Това което видях при прегледа това написах...направих клип и снимки за да покажа и събера мнения защото не съм се сблъсквал... откакто започнах да се занимавам с пчели и започнах с две отвотки не съм внасял или изнасял нищо и никои не е идвал...чета много и гледам да прилага прочетеното но незнаех как да реагирам на това....
    Незнам какво искаш да кажеш с това лозе (може да разясниш и на съвети не отказвам) .... аз мисля да направя така както четох за ЕГ смяна на дъно и корпус с чисти нови рамки и восъчни основи и нова майка, ще мина и през ветеринаря да предпише и някое от лекарствата за случея. Ако греша казвайте
    Незнам какво да правя с рамките с пилото да ги топя или да ги горя, меда и пергата ставали за ползване или не.

  10. #40
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от nihihihi Виж публикацията
    Ето едно клипче нз дали ще го отвори обаче...
    https://drive.google.com/file/d/14hL...w?usp=drivesdk
    Това не е Американски гнилец. Мяза на Европейски,+ неотоплено пило. Изключително много пило за шепата пчели които обикалят по рамката.Проблемът ти е тръгнал много по рано при неправилно разширение.Маиката явно е добра за да снася толкова много и пчелите не могат да я ограничат.Трудно е да се даде рецепта.;На чуждо дупе и 100 тояги са малко;.Но моят съвет е :Максимално свиване,ако трябва да остане и на 3-5рамки.Най силно поразените рамки(с пило) в огъня.Повече от две крайни с мед не трябват.За лекарства трябва да питаш ветеринар.Все пак от филма не се добива представа за силата и състоянието на цялото с-ство.

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •