Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 52
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kxa Виж публикацията
    А блокирането е запълването на всички килийки , така ли да разбирам. Нали имам поставени основи , да си изградят нови
    Да. Сваля сиропа и когато е в повече запълват всички свободни килийки. Не остав много място за снасяне и развитието се забавя. Търси се баланс спрямо силата на кошера. Трудно ще прецениж в началото, но целта е да имат приток на храна, запас и да остава място за снасяне. Когато си забелязал, че майката реди плътно пилото, но започне да го прошарва и в пропуснатите килийки има храна, много е вероятно храната да е в повече. Ще добиеш око, търпение!

  2. #32
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2017
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Община Панагюрище
    Здравейте, ще си позволя да използвам темата на колегата, за да не отварям нова. Аз също бях заложил няколко "капана" тази година. Наблюдавах си ги редовно, в един от тях понякога виждах да излизат по 1-2 пчели, мислех че си "крадат" восък, клей или някой и друга останала килийка с мед. Но това продължи около две седмици и реших да влача стълбата да го проверя . Хванало се е рояче, но много много малко, изградило е на две рамки площ колкото капачка от буркан, изграденото беше със запечатано пило, доста съм го изчакал . Нямаха дори 1 килийка нектар или прашец. Преместих го на новото му място, през ден му подавам по 250-300 мл. сироп, поставих му и магазинна рамка с мед, зад преградната дъска. Не съм го прехвърлил в кошер, понеже мисля че с толкова малко пчели ще се чувства по-добре във фибранения нуклеус (за 5 рамки ДБ, с голяма прелка и мрежа на дъното 10 см на 15 см.) Според вас това рояче с буквално 1 шепа пчели има ли шанс да доживее до пролетта? (липата премина преди 2-3 дни, очаквам да цъфне слънчогледа след 2 седмици.)

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Да , може да оцелее , но всичко зависи от теб .

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    То тва даже не е рояче, ами майка с голяма свита.
    Питата с мед що е зад преградната, не разбрах? Голяма прелка не им трябва, но това е лично мнение.
    Дай му люпещо се пило.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    То тва даже не е рояче, ами майка с голяма свита.
    Питата с мед що е зад преградната, не разбрах? Голяма прелка не им трябва, но това е лично мнение.
    Дай му люпещо се пило.
    Преди щях да направя точно това,но след съвета на моя Даскал го отчитам това за грешка вече по това време на сезона.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2017
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Община Панагюрище
    Когато съм искал да подсиля рояк или отводка, винаги съм поставял леко разпечатана пита с мед, но зад преградната дъска, не знам дали е най-правилния вариант. Доста е топло и за това съм оставил цялата прелка отворена (около 7-8 сантиметра), отгоре рамките са завити с вълнено платно. За съжаление пило не мога да придам, занесох го на ново пчелинче което направих тази година.Там имам само 2 отводки, а другите ми семейства са далече. Ще му дам шанс и ще пиша в темата как върви и дали ще тръгне изобщо . Благодаря ви за съветите

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2017
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Община Панагюрище
    Кое е грешка според вас, придаването на люпещо се пило? Моля не го приемайте като заяждане, просто всяка информация и мнение ще са ми от полза в даден момент

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Медара Виж публикацията
    Кое е грешка според вас, придаването на люпещо се пило? Моля не го приемайте като заяждане, просто всяка информация и мнение ще са ми от полза в даден момент


    Да охлабя кошер за да помогна на друг кошер за който не се знае от къде е и майката каква е.Как казва Модернизатора:
    ,,Заслужава ли си"?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #39
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Да охлабя кошер за да помогна на друг кошер за който не се знае от къде е и майката каква е.Как казва Модернизатора:
    ,,Заслужава ли си"?
    Ееее, светла мисъл в тъмния тунел. Ще помогне май критичния тон, напоследък отправен към теб. Знаех си аз, че само камшик оправя краставо магаре.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Преди щях да направя точно това,но след съвета на моя Даскал го отчитам това за грешка вече по това време на сезона.
    Нищо му няма на сезона. Тука темата е за тръгване от нула, па ти вече разсъждаваш от позицията на стопанин на сто-двеста-триста кошера. Началото на месеца, или миналия беше, ти ли викаше на таквиз шепи пчели с майка вътре - 25 лева, добре дошли? Напролет, тая майка щяла да струва колко един кошер, тъй викаше навремето Доктора от Враца.

    П.п. Абе къде изчезна тоз човек?

    П.п.п. Медара. Пита с мед зад преградна, някой трябва да пренася до пилото, май. Башка, евентуално и да го охранява. Имаш ли достатъчно излишни работници за такваз дейност? Съвсем трето и четвърто е, че ако тая медена пита е непосредствено до пилото, може и тя да се превърне на пило и това е добре дошло, ако имаш за цел изпролетяване.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •