Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 58 от 58 ПърваПърва ... 848565758
Резултати от 571 до 580 от общо 580
  1. #571
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F...B5%D0%B7%D0%B0
    Партеногенеза (от гръцки: παρθένος (partenos) „девствен“ и γένεσις (genesis) „раждане“
    е вид размножаване, при което жизнеспособни индивиди се развиват от неоплодени яйцеклетки. Среща се при някои низши растения, безгръбначни и гръбначни животни (влечуги, риби — например акулите и много рядко при някои птици), при пчелите.

    П.П.При акулите често явление при птиците само е загатнато но и при пчелите си го има по това пчелите са по близко до акулите от колкото до кокошките.
    Мисля, че е по - точно това - арреноточна партеногенеза.

  2. #572
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Мисля, че е по - точно това - арреноточна партеногенеза.
    Идеята бе че нещо де важи за кокошките може и да не важи при пчелите.

  3. #573
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Идеята бе че нещо де важи за кокошките може и да не важи при пчелите.
    Тогава би трябвало да се разгледат другите видове партеногенеза. Дори във всеки дял от партеногенезата има отделни разклонения според хромозомите.....митозата/мейоза - дали са преминали през нея/тях или отсъства. Нещо такова беше....голяма дъвка е.

  4. #574
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Тогава би трябвало да се разгледат другите видове партеногенеза. Дори във всеки дял от партеногенезата има отделни разклонения според хромозомите.....митозата/мейоза - дали са преминали през нея/тях или отсъства. Нещо такова беше....голяма дъвка е.
    Ооооооооо това генетика само съм я зачитал за обща култура ама нещо нищо не вдевам то не че нещо ме бърка

  5. #575
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ооооооооо това генетика само съм я зачитал за обща култура ама нещо нищо не вдевам то не че нещо ме бърка
    Като дойде Учителя Дано, как му "вика" майстора, ще ни я разясни изцяло.

  6. #576
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Днес направих още две отводки - имам тазгодишен рой, който гради доста по бавно, но държи 3-4 пити пило/ЛР/, майката активна, пъргава и снасяща, а онзи ден хоп два маточника за самосмяна - та отидоха на отводки, тъкмо гепах по три пити пило на брадатите кошери.

    Гледам нещо и се чудя дали някой в България е експирементирал с подобна технология на "центрофужене":


    https://3dprint.com/59718/3d-printed-flow-hive/
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  7. #577
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F...B5%D0%B7%D0%B0
    Партеногенеза (от гръцки: παρθένος (partenos) „девствен“ и γένεσις (genesis) „раждане“
    е вид размножаване, при което жизнеспособни индивиди се развиват от неоплодени яйцеклетки. Среща се при някои низши растения, безгръбначни и гръбначни животни (влечуги, риби — например акулите и много рядко при някои птици), при пчелите.

    П.П.При акулите често явление при птиците само е загатнато но и при пчелите си го има по това пчелите са по близко до акулите от колкото до кокошките.
    Някъде бях чел, че е постигната партеногенеза експериментално, в лабораторни условия, при бозайници, ама не се сещам каде.

  8. #578
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Търси се някой с готовност да ми обясни как се зарежда нуклеус. Направих фалстарт - изръсих му една рамка млада пчела, боцнах им един зрял маточник в предпазител, сложих им твърда храница и зачаках... Младата пчела тръгна да излиза и да пълзи по нуклеуса, но без да облита, обаче си цвръцкаха като при първо облитане, направиха го мазало и от вън и от вътре - маточника зарязан гол, а те си висят единия ъгъл... абе неам думи, грозна картинка, никакъв градеж за седмица, маточника явно занемарен и неизлюпен, сумати пчела се беше залепила на твърдата храна, останалите живи бяха по-малко от третинка от това дето стърсих... Явно така не се правят нещата! Ако не ви се пише и линк ще ми свърши работа.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  9. #579
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Търси се някой с готовност да ми обясни как се зарежда нуклеус. Направих фалстарт - изръсих му една рамка млада пчела, боцнах им един зрял маточник в предпазител, сложих им твърда храница и зачаках... Младата пчела тръгна да излиза и да пълзи по нуклеуса, но без да облита, обаче си цвръцкаха като при първо облитане, направиха го мазало и от вън и от вътре - маточника зарязан гол, а те си висят единия ъгъл... абе неам думи, грозна картинка, никакъв градеж за седмица, маточника явно занемарен и неизлюпен, сумати пчела се беше залепила на твърдата храна, останалите живи бяха по-малко от третинка от това дето стърсих... Явно така не се правят нещата! Ако не ви се пише и линк ще ми свърши работа.
    И аз така ги залагам , но затварям нуклеуса за 2 дни и през това време се е излюпила майка и като го отворя всичко е наред в повечето случаи.Зареждай пак, но го затвори за 2 дни, за да остане пчелата на маточника.Даже не се занимавам да го слагам в клетка. Зареждал съм много пъти и с излюпена майка и пак се получава, просто трябва да е затворен и да не могат да излезнат пчелите. Проблема ти е, че няма пило в нуклеуса и няма какво да ги задържи в него.

  10. #580
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Мерси - следва рестарт.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

 

 
Страница 58 от 58 ПърваПърва ... 848565758

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •