Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 58 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 580
  1. #91
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ами аз лично не съм съгласен с тезите на въпросния автор. Защо? Ами ще ги снася 10 дни, но докато се затопли ще имам 1000 пчели, които всяка една изхранва 17 ларви, а когато ги няма колкото и да снася майката е все тая. Няма да има кой да гледа пилото......и т. н., и т. н....да не изреждам повече, че току виж съм засенчил автора.
    П.П. И ние не изнасилваме пчелите, а ги подбуждаме за по - ранно развитие. Ха, ха...изнасилваме!? Янчо, Янчоооо.
    А това са и доводите му ... Към края на януари и през февруари, някои мераклии пчелари, бързат да подхранят пчелните си семейства.Тези неопитни пчелари правят всичко възможно да накарат пчелните си семейства, колкото може по-рано, да започнат да произвеждат пчели и допускат голяма грешка. През това време семейството не трябва да бъде отваряно и рамките изваждани. Раздразването на пчелите да започнат да изваждат пило им струва много. Първо то ги принуждава да "развалят" кълбото в това време с още ниски температури, когато трябва да са в покой. Но не е само това, освен събуждането и раздвижването на пчелите, те трябва да започнат да консумират мед и особено пчелен прашец, за да се увеличи температурата на тялото, защото само при температура от 35 градуса се задействат жлезите, които ще произвеждат пчелно млечице. В цялата област, където са яйцата и личинките денонощно трябва да се поддържа тази температура,тя трябва да се разширява до настъпването на висока външна температура. Едно невежо отваряне на кошера през това време нанася щети на пчелите. Втора още по голяма грешка е подхранването със захарен сироп през това време на годината. Още по-голяма е вредата от ранното подхранване със захарен сироп. Пчелите не могат да оползотворят захарта, която е сложен захарид - 50% гроздова и 50% плодова захар. За да се оползотвори тя трябва да се "разцепи" от един фермент, наречен инвертаза, а за да се отдели той пчелите трябва да достигнат до 35 градуса. Още за преработката на сиропа е необходимо голямо количество кислород, с който пчелите мъчно се снабдяват през гъстото кълбо. Необходимо е и голямо количество пчелен прашец, който при липса пчелите си набавят от "мастното си тяло", което ги изтощава силно. Така, вместо засилване на пчелите се получава обратен ефект. Запомнете, не подхранвайте пчелите си преди температурата да е станала 15 - 20 градуса и пчелите да носят пресен прашец на крачката си. При добре подготвени от есента пчелни семейства не откривайте кошерите преди 1 март, като може тогава да ги подхраните със захарен сироп. Не изнасилвайте пчелите рано да започнат да изваждат млади и недъгави пчелички. Ако майката снесе 500 - 1000 яйца за 10 дни, то като се стопли времето и се появи прашеца, тя ще ги снесе за 2 - 3 дни. Не безпокойте пчелите преди да се е затоплило трайно

  2. #92
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Това за коя година се отнася? Ако има рапица и искам да я хвана пашата няма как да не почна подхранване още през февруари.С новия ми метод на пчеларстване ми трябват не 50 а 60 дена да развия семейството.А кажи ми как да го развия поне на 10-12 рамки ДБ до 1 май ако не почна прегледи и подхранване още феруари?
    п.п.Да допълня ,че храня само с мед пролет.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #93
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Това за коя година се отнася? Ако има рапица и искам да я хвана пашата няма как да не почна подхранване още през февруари.С новия ми метод на пчеларстване ми трябват не 50 а 60 дена да развия семейството.А кажи ми как да го развия поне на 10-12 рамки ДБ до 1 май ако не почна прегледи и подхранване още феруари?
    п.п.Да допълня ,че храня само с мед пролет.
    А братока с какво храни?

  4. #94
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Това за коя година се отнася? Ако има рапица и искам да я хвана пашата няма как да не почна подхранване още през февруари.С новия ми метод на пчеларстване ми трябват не 50 а 60 дена да развия семейството.А кажи ми как да го развия поне на 10-12 рамки ДБ до 1 май ако не почна прегледи и подхранване още феруари?
    п.п.Да допълня ,че храня само с мед пролет.
    Само не разбрах, кой да обясни? Станчо Георгиев или Кристиян?

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А братока с какво храни?
    Не храни той.Оставя им в плодниците да си имат.Добре,че не ни съвпадат отпуските.Цял ден въртя каквото намеря.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #96
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Само не разбрах, кой да обясни? Станчо Георгиев или Кристиян?

    Аз не съм много по четенето.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #97
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Как се справяте със мравките, една колония от много дребни мравки е направила пътека към кошера, изсипах 2 пакета сол за готвене около, кошера и под кошера, но като гледам това не им пречи изобщо. Сега взех някакъв препарат от пчеларския магазин "добол" дано свърши работа...

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    Как се справяте със мравките, една колония от много дребни мравки е направила пътека към кошера, изсипах 2 пакета сол за готвене около, кошера и под кошера, но като гледам това не им пречи изобщо. Сега взех някакъв препарат от пчеларския магазин "добол" дано свърши работа...


    Нафта.Не само за мравки и за бълхи ако имате помага.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #99
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Нафта.Не само за мравки и за бълхи ако имате помага.
    Е нафта. Няма ли да пречи на пчелите този мирис ?

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    Е нафта. Няма ли да пречи на пчелите този мирис ?


    Може и да пречи,но аз не знам това да ли е така.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 10 от 58 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •