Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 58 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 580
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Кой ще работи тогава?


    Е то докато напишем букварите ще има кой да работи.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    Как се справяте със мравките, една колония от много дребни мравки е направила пътека към кошера, изсипах 2 пакета сол за готвене около, кошера и под кошера, но като гледам това не им пречи изобщо. Сега взех някакъв препарат от пчеларския магазин "добол" дано свърши работа...
    Краката на кошера в купички отработенно машинно масло плюс яко грес по самите крака.Да няма никакво разливане на сироп и мед около кошера.Да няма и треви макар че са ориентир за очелите.Голяма напаст не пречат ако ходят само в хранилката ама друга работа е като за загнездят в таванката.

    От интернет /не съм всичко съм съгласен като ДДТ ама си е инфо:
    Мравки. Различните мравки са досадни неприятели на пчелите. Те безпокоят пчелите и се хранят с меда. В занемарените пчелини и кошери те се заселват и могат да образуват гнезда, а понякога нанасят големи щети, като нападат кошерите организирано. Има и такива мравки, които нападат и самите пчели или пилото и ги унищожават, тъй като са хищни и хранят себе си и личинките си с тях. Такава е например така наречената миризлива мравка, която е опасна за пчелните семейства в горските райони, където има пчелини.
    За борба с мравките се препоръчват различни средства — унищожа*ване на гнездата, недопускане покачването им в гнездата, отравяне с отровни средства и др. Гнездата може да се унищожат, като се залеят с гореща вода или петрол вечерно време и през пролетта. За да не се покачват-мравките, по кошерите, краката им се поставят в специални пръ*стени панички с петрол. Отровните примамки се правят от разреден мед или захарен сироп, в който се поставя мишеморка (А52О3) или други разтворими отрови. Отровните примамки се поставят в консервени кутии с капаци, които са надупчени, за да не могат пчелите да влизат в тях. Добро средство при много от мравките е напрашването с ДДТ. С него се напрашва почвата под кошера, пътя на движението на мравките, местата около гнездата и самите гнезда на мравките, но така, че да няма опасност на същите места да кацат пчелите. За отпъждане на мравките се препоръчва още натриване дъната на кошерите с лук, поставяне на дъното готварска сол или посипване около кошерите на калиев сулфат.
    Трябва да се има предвид, че някои видове мравки са много полезни, тъй като изтребват вредните насекоми. Затова не бива да се унищожават безразборно и повсеместно мравките освен в случаите, когато това действително се налага.

  3. #113
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Краката на кошера в купички отработенно машинно масло плюс яко грес по самите крака.Да няма никакво разливане на сироп и мед около кошера.Да няма и треви макар че са ориентир за очелите.Голяма напаст не пречат ако ходят само в хранилката ама друга работа е като за загнездят в таванката.

    От интернет /не съм всичко съм съгласен като ДДТ ама си е инфо:
    Мравки. Различните мравки са досадни неприятели на пчелите. Те безпокоят пчелите и се хранят с меда. В занемарените пчелини и кошери те се заселват и могат да образуват гнезда, а понякога нанасят големи щети, като нападат кошерите организирано. Има и такива мравки, които нападат и самите пчели или пилото и ги унищожават, тъй като са хищни и хранят себе си и личинките си с тях. Такава е например така наречената миризлива мравка, която е опасна за пчелните семейства в горските райони, където има пчелини.
    За борба с мравките се препоръчват различни средства — унищожа*ване на гнездата, недопускане покачването им в гнездата, отравяне с отровни средства и др. Гнездата може да се унищожат, като се залеят с гореща вода или петрол вечерно време и през пролетта. За да не се покачват-мравките, по кошерите, краката им се поставят в специални пръ*стени панички с петрол. Отровните примамки се правят от разреден мед или захарен сироп, в който се поставя мишеморка (А52О3) или други разтворими отрови. Отровните примамки се поставят в консервени кутии с капаци, които са надупчени, за да не могат пчелите да влизат в тях. Добро средство при много от мравките е напрашването с ДДТ. С него се напрашва почвата под кошера, пътя на движението на мравките, местата около гнездата и самите гнезда на мравките, но така, че да няма опасност на същите места да кацат пчелите. За отпъждане на мравките се препоръчва още натриване дъната на кошерите с лук, поставяне на дъното готварска сол или посипване около кошерите на калиев сулфат.
    Трябва да се има предвид, че някои видове мравки са много полезни, тъй като изтребват вредните насекоми. Затова не бива да се унищожават безразборно и повсеместно мравките освен в случаите, когато това действително се налага.
    Мерси, ще видя ако не пречат, няма да ги закачам значи.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Преди време когато давах захарен сироп се появяваха мравки в хранилките след спиране на сиропа изчезваха сами.Друга работа бе в два кошера в гората там едни голями черни мравки се бяха загнездили в таванката под стериопора и дразнеха пчелите предполагам че им краднеха от меда или просто се топлеха ама кошерите бяха чуствително по слаби от другите характерно за тези двата кошера че бяха на сянка за разлика от другите /не знам дали има връзка/ но пчелите са топлолюбиви същества и мравките май ги бъзикаха.

  5. #115
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Кристиян-не чети всичко което видиш за пчелите.Чети това и го запомняй,пиши си го в тетрадка ако трябва.Тебе те интересува в момента развитието на пчелно семейство (отводка) Тоест основи,градеж,къде се слагат,как да ги изградят правилно,Правилно подреждане на рамките в кошера.Няма ли място майката да снася в плодника ако е добра,сложиш ли магазин със изградени рамки и както казваш че подхранваш със сироп,ще се качи в магазина да снася,ако сложиш изградени рамки без ХР(Ханеманова решетка) от опит ти го пиша.Не съм опитен пчелар от 3г.но когато искаш бързо се научава и трябва смелост да опитваш Според мен ти трябва още 2 отводки,само с една трудно ще правиш сравнение.Аз почнах със 5 отводки.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Единственото средство от тия дето съм пробвал и действа безотказно при мравките срещу мен е доматито - колтуци, листа, стебла, отгоре на таванката или под кошера. И не само по кошерите, ами и покрай къщата кат видя че излизат мрави от някъде.
    Никви стиропори и прочие глупости не бих препоръчал за таванката - или гол фазер с отвор да могат пчелите да контролират отгоре, или брезент.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #117
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Кой ще работи тогава?
    Е как кой? Който и до сега - брата.

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    И той неще вече.За това търсим по лесен вариянт.Писане на буквари за начинаещи.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #119
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Мравките като се качат в кошера и направят купчинки яйца, а и по всяко време се взема горелката и леко им се стоплят краката. Действа безотказно.

  10. #120
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Кристиян-не чети всичко което видиш за пчелите.Чети това и го запомняй,пиши си го в тетрадка ако трябва.Тебе те интересува в момента развитието на пчелно семейство (отводка) Тоест основи,градеж,къде се слагат,как да ги изградят правилно,Правилно подреждане на рамките в кошера.Няма ли място майката да снася в плодника ако е добра,сложиш ли магазин със изградени рамки и както казваш че подхранваш със сироп,ще се качи в магазина да снася,ако сложиш изградени рамки без ХР(Ханеманова решетка) от опит ти го пиша.Не съм опитен пчелар от 3г.но когато искаш бързо се научава и трябва смелост да опитваш Според мен ти трябва още 2 отводки,само с една трудно ще правиш сравнение.Аз почнах със 5 отводки.
    Ами аз след като отворих кошера в него имаше следното: 4 пити пълни и от двете страни със почти запечатано пило, 1 пита пълна почти и от двете страни със мед но незапечатан и 1 изградена рамка без яйца по нея защото явно беше до преградната дъска само я бяха изградили и на нея имаше около 2 шепи пчели, аз направих следното - Питата с меда я сложих до преградната дъска тоест идва последна след нея е преградната до нея сложих изградената рамка след това една пита с пило и по средата сложих рамка с восъчна основа и това беше разместването и общо взето идва по следният начин: > преградна дъска> рамка с мед>рамка с изградена пита>рамка с пило>рамка с восъчна основа>рамка с пило>рамка с пило>рамка с пило и от тогава не съм ги пипал сега след 2 дена пак ще ги подхраня да не превишавам повече от 2 пъти на седмица сиропа и така подреден кошера добре ли е или съм объркал ?
    П.П. Който има фейс може да види във групата споделените от мен видеа и снимки на кошера и семейството в него аз се пиша Кристиян Алекссандровв > https://www.facebook.com/groups/1072...=group_comment

 

 
Страница 12 от 58 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •