Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 58 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 580
  1. #171
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2017
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Община Панагюрище
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    Така е и аз предположих, но бях длъжен, да попитам по опитните... Мерси
    Ползвам таванки от 2 см фибран трета година. Да пчелите го заклейват, но се сваля без проблем и без счупване. Естествено, трябва да си малко по-внимателен.

  2. #172
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Здравейте отново. Без да изпадам във подробности за изминалите 2 месеца, през които, смятам грижливо се отнасях към моят кошер, ще карам по същество ... От около 2 седмици забелязвам, че във кошера ми има дефицит на хранителни запаси, което ще рече, че от общо 7 пити, покрити със пчели, сега вече са 5 пити покрити, и то не изцяло със пчели, но това е разбираемо и не ме кара да се съмнявам във числеността на семейството, тъй като се знае, че все пак изхвърлят търтеите а те са си цифра във всеки кошер, та към храната. Забелязах че имам 6 пити, да речем на 3 пити има венец около 3 см и другите 3 пити са със незапечатан мед, който предполага се запечатват сега, и това ме кара да се притеснявам, защото е близо до критичното състояние на зимните запаси. Въпросът ми е. Какво бихте ме посъветвали да направя, за да увелича хранителните запаси, аз направих следното. От 4 дена им сипвам през ден захарен сироп, съотношение 2:1 захар- вода, за около 20 часа го изпиват, току що им сипах пак и смятам до към 25-26 да продължа със това съотношение концентрат, защото друго не ми хрумва, а няма и кой да ми помогне в практиката, всичко сам правя с четене, но само с четене не става което е факт. Вече при свършен факт го правя и само с четене, защото нямам избор. Последното нещо което предприех за храна е, че днес купих 3 плика х2,5 кг APIFONDA - немска храна. Моля, ако някой има желание да ми помогне със съвети, да го направи. Благодаря предварително П.С. Изпуснах една от питите която е със добър венец, и се разкачиха телчиците които държат восъчната основа, тази пита сложих зад пределната дъска да я оберат и я хвърлям. Правилно ли е ?

  3. #173
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    Здравейте отново. Без да изпадам във подробности за изминалите 2 месеца, през които, смятам грижливо се отнасях към моят кошер, ще карам по същество ... От около 2 седмици забелязвам, че във кошера ми има дефицит на хранителни запаси, което ще рече, че от общо 7 пити, покрити със пчели, сега вече са 5 пити покрити, и то не изцяло със пчели, но това е разбираемо и не ме кара да се съмнявам във числеността на семейството, тъй като се знае, че все пак изхвърлят търтеите а те са си цифра във всеки кошер, та към храната. Забелязах че имам 6 пити, да речем на 3 пити има венец около 3 см и другите 3 пити са със незапечатан мед, който предполага се запечатват сега, и това ме кара да се притеснявам, защото е близо до критичното състояние на зимните запаси. Въпросът ми е. Какво бихте ме посъветвали да направя, за да увелича хранителните запаси, аз направих следното. От 4 дена им сипвам през ден захарен сироп, съотношение 2:1 захар- вода, за около 20 часа го изпиват, току що им сипах пак и смятам до към 25-26 да продължа със това съотношение концентрат, защото друго не ми хрумва, а няма и кой да ми помогне в практиката, всичко сам правя с четене, но само с четене не става което е факт. Вече при свършен факт го правя и само с четене, защото нямам избор. Последното нещо което предприех за храна е, че днес купих 3 плика х2,5 кг APIFONDA - немска храна. Моля, ако някой има желание да ми помогне със съвети, да го направи. Благодаря предварително П.С. Изпуснах една от питите която е със добър венец, и се разкачиха телчиците които държат восъчната основа, тази пита сложих зад пределната дъска да я оберат и я хвърлям. Правилно ли е ?
    Докато има прашец им давай сироп, а след това питките и си ОК. Питата, ако е с запечатан мед може и като последна да я оставиш, нищо, че е със скъсани телове. Ако не е запечатана е добре да я оберат и да я махнеш. Сиропа му прави малко сметка колко слагаш за да не прекалиш, макар, че има ли място няма проблем.

  4. #174
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    По това време на годината не бих използвал захарен сироп въпреки наличието на прашец в природата. Според мен по-добре използвай инвентиран сироп пак на немската фирма, защото той не изтощава в такава степен пчелите. Сипвай всеки ден за да може да складират колкото могат повече и да направят добър венец над кълбото. Правилно си постъпил за скъсаната пита. Ако много се е разтекъл мед от скъсаната пита, е добре да стесниш входа за няколко дни, с цел да не предизвикаш нападение. Питките ги дръж за януари.

  5. #175
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Аз не те съветвам да сипваш или даваш никакъв сироп, защото е вече късно за това. Слагай един плик Апифонда, срязан отдолу по дължина и 3 см. широчина, там където се е оформило кълбото и повтаряш упражнението м. Януари, ако е изядена храната. Избягвай да отваряш кошера, когато на теб ти се иска, защото причиняваш вреди на семейството. Консумацията на храна в този пириод е нищожна, така че не се притеснявай. И последно, не те съветвам да ползваш сироп есен и пролет, а само м. Август, защото излишно изтощаваш пчелите и повишаваш влагата в кошера.
    Относно Инверта по тово време на годината също съм скептик , тъй като това от една страна е както търговска реклама, така и действието му върху едно слабо или средно по сила семейство е отрицателен .

  6. #176
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Благодаря ви за адекватните съвети, помагате ми много със съветите, които ми давате и го оценявам. Колкото до сиропа им сипвам за 24 часа унижощават 400 мл захарен сироп, съотношение, захар-вода 2:1. Напълно разбирам че ги изтощавам, но съм на мнение, че по добре да ги поизтощя но да наваксат със запаси за зимата, отколкото да не ги изтощя а да ги пратя на сигурна гладна смърт ... Другото което ме тревожи е, че не откривам никъде майката, макар и след обстоен преглед на кошера, дано причината да е във това, че съм начинаещ и просто не мога да я намеря тъй като не е маркирана, иначе други признаци за осиротяване няма, само този факт, че колкото и добре да наблюдавах всички пити не успях да я открия.

  7. #177
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    Благодаря ви за адекватните съвети, помагате ми много със съветите, които ми давате и го оценявам. Колкото до сиропа им сипвам за 24 часа унижощават 400 мл захарен сироп, съотношение, захар-вода 2:1. Напълно разбирам че ги изтощавам, но съм на мнение, че по добре да ги поизтощя но да наваксат със запаси за зимата, отколкото да не ги изтощя а да ги пратя на сигурна гладна смърт ... Другото което ме тревожи е, че не откривам никъде майката, макар и след обстоен преглед на кошера, дано причината да е във това, че съм начинаещ и просто не мога да я намеря тъй като не е маркирана, иначе други признаци за осиротяване няма, само този факт, че колкото и добре да наблюдавах всички пити не успях да я открия.
    След като взимат сиропа е наред. Има майка.

  8. #178
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    . ...Напълно разбирам че ги изтощавам, но съм на мнение, че по добре да ги поизтощя но да наваксат със запаси за зимата, отколкото да не ги изтощя а да ги пратя на сигурна гладна смърт ...
    Каквото и да дадеш ще отиде в запас. Какво се случва със захарния сироп подаден късно, по това време? Ако семеството е силно, би трябвало отдавна да е готово за зимата. Вероятно е най-много средно. Наливаш сироп, те го свалят, обогатяват с ензими и разстилат по питите, но за да работят ензимите им трябва и жега. Пчелите не гледат пило, не е необходимо да подържат висока температура. Вечер, нощем и сутрин е студено, свиват се на кълбо и зарязват сиропа, който е в страни. Той изтива и инвертиране почти няма. Въпреки студа водата от сиропа се изпарява и остават кристали чиста захар. Една част става на камък в килийките, друга част ще изхвърлят и една част ще я хапнат някакси. И какви запаси им осигури? Изтощи ги и храната им е под въпрос!!! Колегите ти казаха да не даваш вече захарен сироп, а инвертиран и има защо!!!
    пп Правилно си решил да им осигуриш храна, но теорията в случая малко ти куца. Не се плаши от инверта. Ако е качествен, върши работа. Това, което ти пиша съм видял с очите си, а е и описано. Зимувал съм и на инверт. Некачествения инвертиран сироп също е провал!!!
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 20.10.2018 в 16:07.

  9. #179
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2018
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Врачеш
    Така и ще направя, мерси за което, но не е ли късно вече за какъвто и да е сироп. Със храната която съм взел, Apifonda- твърда, 3 пакета по 2,5 кг с нея има ли някакъв шанс, защото не зная на какъв принцип я приемат твърдата храна, затова питам ...

  10. #180
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Кристян Виж публикацията
    Така и ще направя, мерси за което, но не е ли късно вече за какъвто и да е сироп. Със храната която съм взел, Apifonda- твърда, 3 пакета по 2,5 кг с нея има ли някакъв шанс, защото не зная на какъв принцип я приемат твърдата храна, затова питам ...
    Щом вече си взел питките слагай направо 2 броя и си карай нова година на спокойствие. А за сироп според мен вече е достя късно

 

 
Страница 18 от 58 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •