Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 166
  1. #141
    Наблюдател
    Регистриран
    03.08.2014
    Мнения
    43
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    За сега не се прави на майстор и не пипай.Когато времето позволи прегледай за пило и майка.След това пътища много в зависимост от това, което установиш.
    Благодаря за съвета!

  2. #142
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колега ,ти си направил своя извод .За мен ще е интересно да повториш опита ,но със сироп примерно 16 градуса и пак да споделиш.
    Колегата използва вътрешна хранилка ако не си забелязал виж снимките и сиропа ще го вземат без проблеми защото температурите в момента са си мартенски вече друг е въпроса защо трябва да се почва с сироп толкова рано след като няма сигурен приток на прашец единствения вариант, е че е решил да пробва разни заместители просто за експеримент.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да ве колега ,виждам я хранилката ,не съм кьорав.Дебата е не дали ще го вземат сиропа ,а дали трябва да е топъл или студен.За мен топъл сироп е около 40 градса.Ако се приготвя на едно място ,а на друго налива може да падне и под 10 градуса.Освен да не съм разбал за какво си пишете.

  4. #144
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Да ве колега ,виждам я хранилката ,не съм кьорав.Дебата е не дали ще го вземат сиропа ,а дали трябва да е топъл или студен.За мен топъл сироп е около 40 градса.Ако се приготвя на едно място ,а на друго налива може да падне и под 10 градуса.Освен да не съм разбал за какво си пишете.
    Именно какво значение има каква ще е температурата на сиропа след като е вътре ,а както знаем пчелите поддържат температура особено, когато имат пило и даването на храна също повишава температурата.Аз лично правя сиропа с студена вода и никога не го затоплям.

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Чакайте сега. Питах дали е по-добре да е топъл сиропа за да го вземат по-лесно пчелите и да не губят излишна телесна топлина за да го затоплят те. Защо да се тормозят пчелите да затоплят сиропа като може да се даде топъл. Понеже пчелина ми е стационарен имам ток и винаги си затоплям водата с най-прости нагреватели от тези за кофа и го давам леко топъл. Но никога не съм мерил колко е топъл, просто загрявам бъркам и като се разтвори захарта наливам. Също и не завирам водата. Пролет, лято, топло, студено все си топля водата защото захарта се разтваря за няколко минути при топла вода.
    А относно подханването, става дума за експеримент само на 3 кошера в момента. Щях да го започвам към 15-20 февруари, но реших да използвам тези високи температури. Днес имаше поголовно облитане, даже някои кошери носеха първия прашец за годината.

    П.С. Днес проведох и другия експеримент. 3 купички с по 120 мл сироп, една с PH-4, една с PH-5 и една без киселина. Оказа се поне за мен изненада, че сиропа без киселина го взеха 2 пъти по-бързо от другите два. Утре ще го повторя, но ще разменя местата на купичките за да разбера дали не от мястото на поставяне. Ако се повтори резултата значи чисто вкусово пчелите не харесват подкиселен сироп.
    Следващия тест ще е за соевото мляко.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      615
Размер:	109.0 KB
ID:	3164
    Винаги може по-добре.

  6. #146
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Именно какво значение има каква ще е температурата на сиропа след като е вътре ,а както знаем пчелите поддържат температура особено, когато имат пило и даването на храна също повишава температурата.Аз лично правя сиропа с студена вода и никога не го затоплям.
    Според мен сиропа трябва да се дава с такава температура, каквато е температурата на нектара в природата

  7. #147
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    Според мен сиропа трябва да се дава с такава температура, каквато е температурата на нектара в природата
    В хладно време пчелите предпочитат по-топъл нектар, макар и доста по-рядък, отколкото с високо захарно съдържание, но студен. По този начин по-лесно си поддържат телесната температура, като изразходват по-малко енергия за това.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #148
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    Според мен сиропа трябва да се дава с такава температура, каквато е температурата на нектара в природата
    Тъй! С'я, първо, зимното подхранване със "сиропа" под каквато и да е форма е оксиморон. Второ, даваме сироп за да облекчим пчелите, наместо да ходят на майната си да събират, да могат от хранилката да заместят. В тоя ред на мисли, сиропа, като му дойде времето, трябва да е най-близо до нуждите на пчелите ни - т.е. да го преработят с най-малко усилия за затопляне и т.н.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  9. #149
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    В случая не визирах зимно подхранване с захарен сироп, а когато се стабилизира времето и има нектар в природата , ако целим с подхранването да симулираме паша, то е добре да бъде сиропа именно затоплен до около 30 - 35 градуса . Аз винаги го наливам топъл поради простата причина че го правя на момента.

  10. #150
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Между другото някой пробвал ли е нектар?, не е толкова сладък А някой пробвал ли е така наречената дресировка при пчелите при паша и има ли смисъл от нея. И също бих искал да питам след като пчелите се поддават на дресировка дали тези качества могат да се предават през поколенията .

 

 
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •