Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 34 от 65 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 331 до 340 от общо 643
  1. #331
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето как изглеждат ханемановите решетки на финландците. Имат си специална конструкция и след слагане в кошера се получава не само работеща ханеманова решетка, но и втора прелка, през която пчелите влизат директно в медовите корпуси. Трябва да ви кажа, че пчелите хич не са глупави и много бързо се научават, че през втората прелка могат по-бързо да доставят меда. И започват да я използват интензивно.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC08879.JPG
Прегледи:      1048
Размер:	214.8 KB
ID:	77

  2. #332
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето как изглежда един финландски нуклеус отвътре:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC08871.JPG
Прегледи:      1047
Размер:	220.2 KB
ID:	78

    Има място за 6 рамки или за 2х3, ако се сложи междинна преграда. Аз практикувам така - в нуклеуса постоянно живеят две майки - такива, които ги чакаме да се оплодят и такива, които са вече оплодени, но чакат да бъдат разпределени по предназначение. Ако ми потрябва нова майка за някоя отводка, вземам едната от двете, а на втората майка давам шанс да се грижи и за 6-те пити с пило, мед или каквото там друго има по тях. Когато се роди нова майка, отново слагам преградата и на грижите на майката предоставям 3 пити докато се оплоди и докато чака назначение. Ако по някаква причина станат 6 пълни пити с пило, директно създавам ново семейство в нов кошер, а съществуващия нуклеус го заселвам с новородени майки с по една изградена пита и с по 2 нови за изграждане. Естествено давам и по малко млади пчели, за да не скучае майката.

    За зимата планирам всички нуклеуси да ги зазимя с по 6 рамки и една млада майка и така ще си имам млади резервни майки във всеки един момент от пролетта, ако нещо се обърка с някой кошер. Въобще идеята е целогодишно да си имам готови оплодени майки и те да живеят в тези нуклеуси, докато чакат да им дам собствен кошер със собствено семейство.

    Също така практикувам и слагането на стари майки в нуклеусите (ако има свободни нуклеуси) като идеята е да спомогнат за изграждането на някоя друга пита или пък да поддържат гнездото активно докато се родят младите майки. Така дори и една стара майка допринася с нещо за общото благо, преди да бъде окончателно пенсионирана.

  3. #333
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Матеев, за нашите ширини, мащабите ти са меко казано големи. Браво и успех!

  4. #334
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Браво за пчелина. Личи си , че е правен с мерак. Единствено краката на стойките , ако са обелени , мисля , че ще изкарат повече. Чувал съм , че под кората се развъждат дървояди и други буболечки.

  5. #335
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, развъждат се, но най-лошото, което могат да направят, е да изядат кората. Самата дървесина на акацията е отровна за тях, така че тя по презумпция си остава незасегната от вредители дълги години. Няма да съм жив да ги видя тези крака изгнили.

    Тази пролет много бързахме и затова почистихме една малка част от целия парцел, който е 50 декара. Наесен смятам да разредя целия парцел, като от всеки 10 акации ще оставя да живее само една. Това ще и даде шанс да стане огромно и мощно дърво с разкошна корона. От останалите (изсечените) дървета ще се сдобия със стотици кубици акациеви стъбла, от които мисля да направя колове и греди, с които да оборудвам със стойки всички останали пчелини. На практика в бъдеще стойките ми за кошери ще са изцяло от акациев материал, като по този начин се надвам да ме надживеят.

  6. #336
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ... От останалите (изсечените) дървета ще се сдобия със стотици кубици акациеви стъбла, от които мисля да направя колове и греди, с които да оборудвам със стойки всички останали пчелини. На практика в бъдеще стойките ми за кошери ще са изцяло от акациев материал, като по този начин се надвам да ме надживеят.
    Много яко дърво е акацията! Спомням си като дете как ходехме с лодка по островите по Дунава да сечем млади акациеви дървета за колци за доматите и фасула в градината ни. После ги белехме от кората с един специален инструмент и ги обгаряхме на огън в долната част, която се набиваше в земята. Караха по маса години, няма гниене, няма дървояди!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #337
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ето така изглежда една моя стойка за кошери:

    Прикачен файл 64

    Краката са от акациеви колове, като идеята е да издържат 100 години в земята без да изгният. Напречните греди са от чам и вероятно ще гният през годините и ще бъдат подменяни. Кошерите са повдигнати на 50 см. над земята с цел високата трева да не засенчва прелките. Идеята е да се коси по-рядко. На снимката гредите са по 4 метра, което означава, че могат да се наредят до 7 кошера, но аз редя по-малко, за да се обслужват по-лесно. Освен това в оставеното разстояние между кошерите може да се вмъкне друг нов кошер с цел разделяне на летящите пчели на две в случай на нужда. Имам пчелини с 4-метрови стойки за 7 кошера, имам и такива с 3 метрови за 5 кошера (3 основни и 2 допълнителни).

    Ето и снимка с вече наредени кошери. Тези на снимката са полски стиропорени ЛР кошери. Оказаха се доста добри. По много параметри превъзхождат финландсите кошери, но са по-скъпи от тях.

    Прикачен файл 65
    Матеев,идеята за акациевите колове 100 години в земята е супер,но няма да се осъществи,повяврвай ми!

  8. #338
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov Виж публикацията
    Матеев,идеята за акациевите колове 100 години в земята е супер,но няма да се осъществи,повяврвай ми!
    Абе хайде да не са сто - десет да са! Ама наистина трябва да се обелят и обгорят. Тоя номер го знам от баща си (селски човек с много опит). Така не се завъждат разни гадини под кората и няма гниете. Когато се прави акациева каца за туршия, дъските също се обгарят. Има някаква магия в това, ама не знам каква.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #339
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колега Mateev, дай малко повече инфо (ако може и снимки) за автоплатформите за превоз на кошери. И аз първоначално имах подобна идея, но после се отказах - пресметнах че ми е по изгодно да плащам за товарене и разтоварване върху една платформа отколкото изработката на няколко платформи за по 10 -15 кошера (и тия маневри на заден ход и повдигания при неравен терен ...)

  10. #340
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нямам снимки, но има две платформи вън пред вратата ми. Утре като съмне - ще ги щракна и ще ви ги покажа.

 

 
Страница 34 от 65 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •