Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 13 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 130
  1. #81
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    Не е много. Точно толкова колкото трябва е. Има си формули по които се изчислява това. В преработен вид формулата преставлява моларната концентрация, която се търси умножена по моларната маса на веществото и това ни дава колко грама от веществото имаме в 1 литър разтвор. n*M = m; При литиевият хлорид е 42,39*0,025 = 1,06г; при литиевият цитрат 209,92 * 0,025 = 5,248г.
    Литиевият хлорид си има плюсове и минуси, както всеки един препарат за третиране на акара. Всеки решава кое е по-добре за него в борбата с акара. При литиевият хлорид имаме много високи резултати за много кратко време (3 дена), но за сметка на незначително съкращаване на живота на пчелите. Според мене унищожаването на акара преди зимуването на пчелите ще допренесе за тяхното по-леко зимуване и по-ниска смъртност, въпреки съкращаването на живота им с няколко дни до седмици, но дали съм прав ще разберем след като излезе следващата научна статия по тази тема. Ако някой реши да прави експерименти в тази насока и има нужда от помощ, съвет или методология съм готов да му помогна с каквото мога.

  2. #82
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Колега ShackM,

    Ами дали няма да им отражение и върху поведението на пчелите? Става дума, ако имаме ненормално поведение след третиране, то за какво оползотворяване на паша можем да говорим, еле пък и ако се променят нещата при снасянето на майката и отглеждането на ларвите от отглеждачките?

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    За Шуслеровата сол мисля че грешиш. Ако е D6 е с разреждане 10 -6 - 0.000001 грама активна субстанция в грам от продукта, ако е D12 означава, че активната субстанция в един грам препарат е 0.000000000001 грама.
    И според мен е така и концентрацията е абсолютно недостатъчна за ефекта, който се търси. 250мг мисля, че е теглото на таблетката, а не на литиевия хлорид в нея.
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията

    Ами дали няма да им отражение и върху поведението на пчелите? Става дума, ако имаме ненормално поведение след третиране, то за какво оползотворяване на паша можем да говорим, еле пък и ако се променят нещата при снасянето на майката и отглеждането на ларвите от отглеждачките?
    Въпросите са много повече от отговорите! Това трябва да се тества от поне петима опитни пчелари в продължение на две години. Да се наблюдава както действието му спрямо акара, така и за всички странични ефекти. Трябва да е добре обмислен и проведен експеримент с еднакви методи на действие от всички тестери, за да има съпоставимост на резултатите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #84
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Резултатите са добри само в лабораторни условия, на практика е неприложимо. За една пчела трябват 10 мл сироп. За 2 кг пчели есента, това са 20000 пчели по 10 мл, прави 200 000 мл или 200 литра сироп. Сметките не излизат. Ако се даде необходимата доза 10.6 мг Литиев хлорид за 1 пчела това са 212 грама Литиев хлорид. Тази доза е неприложима и от медицинска и икономическа гледна точка.

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Аз използвам 300 мл 60 % МК за едно семейство, което ми струва 0.94 лв. с ДДС. Висока ефективност, ниска себестойност. За какво ми е да експериментирам с Литиев хлорид или други недоказани методи ? Има и опитни станции за това.

  6. #86
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Така е! Никак не се връзва. Ако обаче и там се приложат хомеопатичните методи? Какъв ли ще е резултата?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Аз използвам 300 мл 60 % МК за едно семейство, което ми струва 0.94 лв. с ДДС. Висока ефективност, ниска себестойност. За какво ми е да експериментирам с Литиев хлорид или други недоказани методи ? Има и опитни станции за това.
    Куров, 30мл или 300мл. Ако е 300 мл, за колко третирания става въпрос?

  8. #88
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Куров, 30мл или 300мл. Ако е 300 мл, за колко третирания става въпрос?
    С изпарител за 14 дни, изпарение на ден около 20 мл, прави тези 300 мл за семейство.

  9. #89
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Колега ShackM,

    Ами дали няма да им отражение и върху поведението на пчелите? Става дума, ако имаме ненормално поведение след третиране, то за какво оползотворяване на паша можем да говорим, еле пък и ако се променят нещата при снасянето на майката и отглеждането на ларвите от отглеждачките?
    Няма как да се използва преди пашата поради това, че най-вероятно ще убие незапечатаното пило и просто няма да има достатъчно пчели за пашата. В активният сезон приложението е почти невъзможно, без да се рискува отвореното пило в рамките на 2-3 дена от третирането, най-голям ефект следва да има третирането преди зазимяване, когато вече няма пило и ще убием най-много от акарите.
    За една пчела са необходими 10.6 µg LiCl, което е 1,06 × 10-5 гр LiCl. За 20 000пчели това е 0,212г LiCl , което от своя страна е точно 200мл разтвор за ефективното третиране на едно семейство.
    При средна цена 180лв за кг LiCl излиза, че третирането на едно семейство ще ни струва 4ст.
    п.п. Всички сметки са правени за концентрация 25милимола

  10. #90
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Най-искрено се надявам, някой случаен "посетител" на форума да не прочете с какво някои биологични пчелари малтретират пчелите си,......че ще се отврати от българския мед е най-малкото!!!

 

 
Страница 9 от 13 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •