Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 130
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236
    Колеги, благодаря за споделените мнения. От тях разбрах, че трябва през април отново да експериментирам. Предлагам и на вас да направите същото. Аз лично, ще дам на пет кошера по 3мг. литиев хлорид. Това ще го направя два пъти през четири дни. Литиевия хлорид ще го дам разтворен в сиропа. По това време давам по 500 мл. сироп на кошер. И 10 дена след това ще проверя дали има акар. Призовавам да пробвате и вие, и след това да споделяме мненията си.

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    вдраев,

    Не разбрах само, когато си третирал през август, имаше ли някакви лоши последствия върху третираните семейства? Опиши моля те, наблюденията си! Интересно ми е, защото знаем, хлора е бойно отровно вещество, а съединенията му също са доста токсични и трепят микробите наред. Както знаем, даже с третиране със 60% мравчена киселина, може, при неспазване на температурен режим, т.е. много топло с температура над 25 гр., да опукаме доста от третираните семейства и затова е нужно да се третира с МК само през нощта. Все пак, литиевия хлорид е масово неекспериментиран химикал и крие доста рискове. Ти, като био пчелар, не те ли е страх в един момент цялата ти партида с мед да се окаже не по стандарти?

    Моля да опишеш в подробности какво си наблюдавал! Как е пилото, респективно изхвърлено пило, как са пчелите, раздразнени, изхвърлени мъртви, снасяне на майката, промяна в поведението им непосредствено след третирането с литиев хлорид? Тези неща са важни, защото... Ами защото, тази есен, през септември, когато третирах с амитраз, за първи път през живота си наблюдавах масово излизане на пчелите от кошерите непосредствено по време на опушването с амитраз, но това беше, когато температурата на въздуха беше над 27-28 градуса и в резултат имах две майки, които на другата седмица бяха спрели да снасят и пчелите през шибания септември бяха заредили маточници. В последствие се оказа, че майките са си там, но са били спрели да снасят.

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236
    Аз споделих, че съм доволен. Няма как да разискваме, ако не пробват и други. Ето, пробвали сте с амитраз и не сте доволен. Аз също съм пробвал с него и не останах доволен. Какво ви пречи да пробвате и с литиев хлорид? Така към 10-ти май ще споделим мнения. Ако сте земеделски производител, но не био, мога да споделя на лични препарата, от който съм най-доволен и то в продължение на доста години. А също и да обясня по какъв начин го използвах.

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Колега,в по-надолу споменаваш за 5мг.на 1 лит. сироп.Къде и как ги измерваш,аз досега се рових и калкулирах и не стигнах до никъде.Дай някаква насока да се ориентирам.Предварително ти благодаря.Поздрави.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Сиропът, в който се разтваря това съединение на метал от Менделеевата таблица, от какво се състои?

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236
    Когато правех опита бяха ампули,ама тук писаха откъде да си купя на грамаж.Така,че сега ще пробвам наново със солта.Важното е дозата за един кошер- два пъти (интервал от4-5дни) по 3милиграма на кошер т.е. за един кошер ти трябват6мг.Имам идея кой да ми измери такива грамажи, но не съм говорил още с него.А тва за менд.таблица,приятелю,аз не съм изобщо в час.Моля ви, не ме карайте повече на пиша,за мен това е много трудно,а и няма какво повече.

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от вдраев Виж публикацията
    Когато правех опита бяха ампули,ама тук писаха откъде да си купя на грамаж.
    Абе то е написано откъде да си купим, ама дали е възможно. Производителят http://alphachim.com/laboratory-chem...-litiev-hlorid пределно ясно си го е написал, "Алфахим ЕООД не предоставя химикали на частни лица". Пък и ми е интересно дали литиевия хлорид се разтваря лесно във вода.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    ...Интересно ми е, защото знаем, хлора е бойно отровно вещество, а съединенията му също са доста токсични и трепят микробите наред...
    Колега, ти натриев хлорид не ядеш ли? Верно, че трепе наред, но само в много високи концентрации /за туршия е екстра/.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #49
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    За да бъде ефективен литиевият хлорид трябва да се прилага с концентрация 25ммола за литър! Което след кратки сметки излиза че в 1 литър разтвор трябва да сложим 1.06г литиев хлорид. По-малка доза ще бъде неефективна и няма да получим достоверни данни. (има правени изследвания и с по-ниски дози, и ефекта не си заслужава, естествената смъртност на акара се доближава до смъртноста в следствие на литиевият хлорид). Литиевият хлорид се разтваря идеално във вода. Ако имате някакви въпроси по химичната част мога да помагам.
    п.п. Според изследванията литиевият хлорид не се натрупва в меда, восъка и т.н.
    https://www.nature.com/articles/s41598-017-19137-5
    Това е научната статия по изследването.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ShackM Виж публикацията
    https://www.nature.com/articles/s41598-017-19137-5
    Това е научната статия по изследването.
    Даже са си харесали повече литиевия цитрат -"Всички концентрации на литиев цитрат показват значително по-висока акарицидна активност в сравнение с LiCl, но няма разлика в смъртността на пчелите", или поне аз така го разбирам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •