Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    01.11.2015
    Мнения
    8

    кошер, разделен на две - входове?

    Здравейте, колеги Планирам да разделя един празен кошер на две части с фазер така, че да се получат две половини за по 4 рамки. Ще го ползвам за запасни майки един вид, или да възстановя някое семейство при нужда, да ползвам някоя пита с пило и т.н. Понякога там ще слагам старата майка от друг кошер, на който искам да я подменя, а понякога ще слагам маточник с 2-3 рамки пило, за да си направя отводка. Въпросът ми е - задължително ли трябва входовете на двете малки семейства да са на срещуположните страни (в този случай трябва да пробия дупка в задната част на кошера) или е възможно и да си оставя готовата прелка и да я разделя просто с някаква дъсчица или нещо подобно? Разбира се, ще го оцветя различно и ще има отделни таванки.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от SNAKE Виж публикацията
    Здравейте, колеги Планирам да разделя един празен кошер на две части с фазер така, че да се получат две половини за по 4 рамки. Ще го ползвам за запасни майки един вид, или да възстановя някое семейство при нужда, да ползвам някоя пита с пило и т.н. Понякога там ще слагам старата майка от друг кошер, на който искам да я подменя, а понякога ще слагам маточник с 2-3 рамки пило, за да си направя отводка. Въпросът ми е - задължително ли трябва входовете на двете малки семейства да са на срещуположните страни (в този случай трябва да пробия дупка в задната част на кошера) или е възможно и да си оставя готовата прелка и да я разделя просто с някаква дъсчица или нещо подобно? Разбира се, ще го оцветя различно и ще има отделни таванки.
    Направи нова прелка, както си замислил. Цвета не е достатъчен ориентир за пчелите, а по-скоро за пчеларя

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от SNAKE Виж публикацията
    - задължително ли трябва входовете на двете малки семейства да са на срещуположните страни ...
    Не е задължително. Сложи някаква вертикална преграда и нямаш проблем. Боядисай с различен цвят.


    Снимка0338.jpg

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    01.11.2015
    Мнения
    8
    Благодаря за отговорите..и аз си мисля първо да опитам с вертикална преграда и еднопосочна разделена прелка, и ще видя как ще се движат. Предполагам,че ако има проблем, едното семейство ще изостава значително, но не ми се вярва чак толкова да им се отрази

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    А може и да се чудиш, защо майката не се е завърнала от брачен полет.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Имам такъв кошер който беше 12 рамков,разделих го на 3 части с фибран 2см и съм го направил всяка част с отделна подкапачна дъска с 3 отделни входа е от 3 различни страни,според мен ако го ползваш за оплождане на майки най добре е да е на всяка страница с вход, иначе рискуваш майката при връщане от брачен полет да влезе във съседния вход и да бъде убита.Това имаше и на предвид колегата в по горния пост.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от SNAKE Виж публикацията
    Благодаря за отговорите..и аз си мисля първо да опитам с вертикална преграда и еднопосочна разделена прелка, и ще видя как ще се движат. Предполагам,че ако има проблем, едното семейство ще изостава значително, но не ми се вярва чак толкова да им се отрази


    На преградата можеш да монтираш ХР и ако искаш да ги обиденяваш,но има един момент когато едната майка ще увлече към нея пчелите и едната ще изчезне.
    Семействата работят заедно супер.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не е задължително. Сложи някаква вертикална преграда и нямаш проблем. Боядисай с различен цвят.


    Снимка0338.jpg


    Атанасов направи си един 16 рамков бре приятелю. Поне и мед ще вадиш доволно.Ако искаш ела да ти подаря 2 в тях си гледам тръвните.
    А за боядисването може и да него прави има си и други начини.Напримерно цифра 1 на входа с маркера.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Дака,поогледай пак.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Колегата atanasov ни е показал 4 /или 8/ сандъчета поставени заедно, а той, както знаем е в крак с технологиите. Все пак, ако говорим за един сандък стандартен който да разделим на две и с възможност за обединяване, аз бих му дупнал втората прелка отстрани. Така например едното семейство ще е на топла конфигурация за зимата и т.н., например само.А така и М при всички случаи ще бъдат допълнително улеснени, не бива да разчитаме само на Дарвиновата теория.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •