Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 30
  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата

    Пчелна отрова

    Пчелната отрова е четвъртият продукт от пчелите. Тя е секрет от двете отровни жлези на пчелата. Пчелната отрова представлява прозрачна течност с кисела реакция, горчив вкус, характерна миризма и добре изразени бактериоубйствени свойства. Относителното и тегло е 1,1313. Тя е устойчива спрямо нагряване и изстудяване. При нагряване до 100 С в продължение на няколко дни и при замразяване не отслабват токсичните и свойства. При запазване от влага изсушената пчелна отрова не се променя в продължение на месеци, даже и години. Тя е устойчева спрямо основи и киселини, но е много чувствителна спрямо някои ферменти и силни окислители (калиев хиперманганат, кислородна вода, перхидрол и др.).
    Действието на пчелната отрова няма нищо общо със съдържащата се в нея минимална количество мравчена киселина, както се е мислело някога. Тя има твърде сложен химичен състав. Представлява смес от много вещества – главно вода и белтъчени (апитоксини), хиставин, няколко органичи отрови, киселини (солна, ортофосфорна и мравчена), етерични масла (които предезвикват болката и паренето), магнезий, мед, сяра и други недостатъчно изучени вещества, едни от които предезвикват възпалителните явления, други – спазми, нервни явления, сънливост притъпяване на съзнанието, задух, разтваряне на червените кръвни телца и др. Някои изследователи смятат, че активния принцип на пчелната отрова са безбелтъчни сапотоксини и кантаридинови съединения.

    Токсичните свойства на пчелната отрова са значително по-слаби през зимата, отколкото през лятото. Действието на пчелната отрова за човека и различните животински видове е твърде различно. Пчелната отрова притежава и целебни свойства при ревматизъм, ишиас, подагра невралгии, артрити, миози, ломбаго, сух плеврит, трахома, сенна хрема и др. При ревматизма пчелната отрова се смята като специфично средство. За използване лечебния ефект на пчелната отрова най-често се прибягва до непосредствено жилене. Под контрол на лекар най-често се поставят първо две пчели, след два дни – четери, след още два – шест, докато се стигне да 12-16 ужилвания. На мнозина този прост начин на лекуване е помогнал. За да се улесни приложението на пчелната отрова, както и да се избягват отбелязваните понякога нежелателните усложнения от непосредственото използане при лекуване със самите пчели, понастоящем се прибягва до използването на специални лекарствени препарати приготвени от пчелната отрова, събирани в нарочно обзаведени големи пчелини.

    Пчелната отрова се добива в чисто състоятие и екстрати от нея във вида на разтвори или мази или комбинации с други лекарства се предлагат като специалитети под различни наименования (апикозан, апизантроп, форапин, форапин-линимент, именин и др.).

    Начин за добиване.

    За добив на пчелна отрова се използват уреди, които чрез слаби токови импулси стимулират пчелите да отделят отрова, без обаче да губят жилото си. По този начин се събира отрова, като се щадят пчелите, като се изключи стреса от токовия удар, разбира се. Установено е обаче, че пчелите бързо се възстановяват от получения шок и възвръщат нормалния си режим на работа.
    Има данни, че в резултат на възбудата от електрическите импулси се увеличава яйцеснасянето на майката, което се обяснява с факта, че пчелите предават възбудата си на майката и по такъв начин се увеличава силата и продуктивността на семейството. Електрическите импулси оказват стимулиращо въздействие и върху восъкоотделянето.

    Пчелна отрова се събира два пъти месечно в топли, слънчеви дни, в месеците май-юли от силни и здрави семейства. "От една пчела може да се получи 0,4 – 0,8 mg пчелна отрова. Това количество зависи от възрастта на пчелата, годишното време и пашата. Младите пчели все още не продуцират пчелна отрова или тя е в съвсем малко количество. Към 14 – 16 ден тя достига своя максимум, но с напредване на възрастта им количеството на отровата намалява. През пролетта и лятото и при добра паша пчелите изработват най-голямо количество отрова."
    Съхранението на пчелната отрова се извършва в херметизирани стъклени съдове, при ниски температури - най-добре в хладилник.

    Ето и клип от който се вижда начин за добиване на пчелна отрова.


  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    От моите земляци, които пробвали (няма пазар) да се занимават с тази отрова, познавам следващо - пчелите стават много злобни и ако не предпазват дихателните пътища (с маски , когато тоя белия прах събират/почистват от уред), то имат после ГЛОБАЛНИ!!! проблеми с бели дробове.
    Успех.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Колега Дончев , вие някога да сте опитвали събирането на пчелна отрова ?
    Аз , пробвах през 1992 и не мисля да повторя .

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Колега Дончев , вие някога да сте опитвали събирането на пчелна отрова ?
    Аз , пробвах през 1992 и не мисля да повторя .
    Колега Иванов, при по интензивна работа с пчелите събирам доста отрова, но не знам как да я отделям все още от себе си. Иначе сериозно на въпроса - не и нямам и намерение да го правя. Прашец също не събирам, защото ми се струва трудоемко/отнемайки много време/, а и при мен няма толкова много прашец. Просто ще ощетявам семействата.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Колега Дончев , и аз не събирам прашец .
    Събирам само перга от питите , които отиват в склада .
    Първо - пергата с мед е топ стимулант за човека .
    Второ - нищо не плесенясва през зимата .

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Когато пчеларя приема антибиотик, възможна ли е реакция след ужилване?

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Не може да се отговори с да или не. Всеки организъм е индивидуален. Аз съм пил антибиотик и съм имал ужилвания без да има необичайна реакция.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Когато пчеларя приема антибиотик, възможна ли е реакция след ужилване?
    Не.Проверено върху мен самия.Принципно алергичен към аналгина откакто се помня.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Когато пчеларя приема антибиотик, възможна ли е реакция след ужилване?
    При мен лично не, но докато приемах антибиотика ме сцепваха от ужилвания-толкова, колкото през цялата година не съм получавал.
    Keep Walking...

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Ей - за тази пчелна отрова едно маце ме побърка да ми иска. Ала не познавам нито един човек, който да се занимава с това - пък мацето си струва. Ако се появи някой знаещ, моля да пише в темата - бих искал да видя на терен как става този добив.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •