Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 21 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 203
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Имало ли е робство в България?

    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    ...
    Не бива да се забравя, че идеята за бога се насажда у религиозните от най-ранна детска възраст. Те не достигат до нея чрез разсъждения /като Стивън Хокинг например/, за тях тя е такава даденост, като за нас турското робство и за македонците Александър Македонски /пробвай да кажеш на някого, че не е било робство/.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    /пробвай да кажеш на някого, че не е било робство/.
    Нима ще твърдиш, че не е било робство? Остава да кажеш, и че турците не са клали българи. Пфф.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Нима ще твърдиш, че не е било робство? Остава да кажеш, и че турците не са клали българи. Пфф.
    А имало ли е някога империя, която да не си е клала поданиците? Поне аз не съм чувал за такава. Но ги е клала само в краен случай - ако нещо сериозно се бунтуват, иначе си ги е доила за данъци. Ако не успеят размирниците с бунта - остават в историята като разбойници, терористи, хайдути, партизани и т.н. Ако пък успеят - стават национални герои за нововъзникналата държава. Не е като да не сме си носели фесовете, начело с хаджиите, дето са ходили до Божигроб.
    Прочее, най-успешната запазена империя засега е руската - разпростряла се е на 1/6 от земната суша. И си е клала поданиците на воля. Ама тези същите не казват, че са под руско робство / с малки изключения, но такива ги "колят" със съвременни методи/.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Абе, не че ти дължа обяснение. АмА, през оная ми работа е коя империя, какво прави с тия дето ги поробва.
    По-важно ми е какво става с Българския Народ, с Българската Държава и с Българските Земи.
    А като те гледам какво пишеш, май се радваш, че България е била под робство.
    Айде много ти здраве.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Абе, не че ти дължа обяснение. АмА, през оная ми работа е коя империя, какво прави с тия дето ги поробва.
    По-важно ми е какво става с Българския Народ, с Българската Държава и с Българските Земи.
    А като те гледам какво пишеш, май се радваш, че България е била под робство.
    Айде много ти здраве.
    Чета важните аргументи, които изтъкваш, вземам си поука и обещавам вече да не правя неща през оная ти работа, че стереотипите, набити в главите от ранна детска възраст, най-често не подлежат на по-късна корекция. Който не вярва - справки в съседна Македония.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Не ми се подхваща темата за тази епоха, но все пак няколко думи от мен.
    За мен, като човек е обидно и крайно неуместно, историческите събития да се разглеждат единствено и само през призмата на правната система, придържайки се плътно към буквализма на терминологията, с която работи. Да вярно е, че българите в края на този исторически период са имали права, но и е вярно, че в началото са нямали съвсем никакви т.е. били са роби в буквалния смисъл на понятието. Обаче основанието да се говори за робство обхващащо всичките пет века е геноцида, който е извършен в/у българския народ. Въпросът не опира просто до това дали са имали или нямали права. Като всеки завоевател османците са спазвали принципите откакто свят светува - да бъдат избити всички, които на някакъв по- късен етап биха могли да възстанат против тях, съответно ясно е, че фокусът пада най- вече в/у елитите и интелигенцията. И в това отношение уви османците наистина успяват, което е голяма рядкост в световната история изобщо. Де факто те избиват цялата българска аристокрация - приемствеността на всички ... да ги наречем знатни или исторически родове е прекъсната завинаги, с което българската държавност бива безвъзвратно унищожена. На практика именно поради тази причина след освобождението ни внасят княз от Европа - не, че към днешна дата, а още по османско българите остават без нито един наследник на царските фамилии, дори така спрягания Буров не е никакъв аристократ.

    Казано с други, доста горчиви думи - България след освобождението, вече няма нищо общо с България преди падането й под османска власт. За това е робство - защото България, като национално самосъзнание, като историческа наследственост, е унищожена. Това днес не е България - както например и Израел не е Юдея. Тези хора, които днес наричат себе си евреи и наследници на Мойсей - живеят в една огромна самозаблуда.

    Но да се върна в началото - в правото няма термин обозначаващ тези особености и специфики в историческите събития. Не е коректно правната система да бъде висшия коректив на историята.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    ...Като всеки завоевател османците са спазвали принципите откакто свят светува - да бъдат избити всички, които на някакъв по- късен етап биха могли да възстанат против тях, съответно ясно е, че фокусът пада най- вече в/у елитите и интелигенцията. И в това отношение уви османците наистина успяват, което е голяма рядкост в световната история изобщо. Де факто те избиват цялата българска аристокрация ...
    Говорим за османците, не за болшевиките. И изобщо не е рядкост в световната история да изчезнат даже развити цивилизации под напора на по-мощни завоеватели. Типичен пример е Набатейското царство, на останките от което се любуваме в Петра. За траките и тяхната държава научаваме само от находките и ръкописите.
    След разпадането на османската империя народите отново остават с националната си идентичност, за разлика от много други случаи. Например по местата на мавърския халифат в Испания, след падането му, никакви мюсюлмани не са останали по тези земи. Испанската империя, като много цивилизована и толерантна, ги е изкоренила до крак от родните им места. Не се е церемонила много и с евреите. Та сравнението определено поставя османската империя в списъка на общо взето толерантните общества през онези векове /да не забравяме, че тогава феодалните селяни са били един вид роби и под своя, и под чужда власт/. Да се запази един народ 500 години, ако толкова дълго е бил подложен на асимилация и унищожение, е невъзможно. А кланетата са си неразделна част от човешката история, даже по нашите земи са по-малко от другаде.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не искам да оневинявам турците (османлии ) но ако бяха постъпили като арабите, нямаше да има сега не само българи,но и гърци,сърби, румънци, унгарци плюс разните там чак до Виена.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Да се запази един народ 500 години, ако толкова дълго е бил подложен на асимилация и унищожение, е невъзможно.
    Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил. След освобождението на тези земи има шепа хора, които са без идентичност, без лидери, без обединяващ императив, без ценности и с минало на роби. Историята ни от тогава до ден днешен е изтъкана само от предателства и тежестта на тази проклета просешка паничка за подаяния отвън - нямаме нищо от онова, което прави от дадена група индивиди, народ с едно общо име. Ние ще доживеем времето, когато ще има повече българи в чужбина, отколкото в България - къде го този народ, българския? Ние сме българи, само формално. Вече в съзнанието и на най- глупавите изплува прозрението, че тука държава няма да стане - защо няма да стане? Защото не сме онези българи, които са били завладени от "толерантните" османци.

    Вече живеем във времена, в които можем да обикаляме света по- свободно. Където и да иде човек в Европа ще намери история - ще намери архитектура, ще намери наука, ще намери изкуство, ще види как тези цивилизации и общества са имали развитие, докато там са писали пиеси и симфонии, хората тук са гледали добитък и с това се изчерпва всичкото им битие. Защо се е получило така - нима българите, които са били основен фактор, та цяла Европа се е съобразявала с тях, са били глупави и некадърни? Не - не е това: били са роби, но са имали права, за да плащат данъци и да издържат империята, Османската, не Българската, и именно защото е Османска, не са си мръднали пръста за културно- цивилизационното развитие на местното население.

    Виждаш ли сега как те връщам на твоя пост - за това казах, че не ми се пише по този въпрос. Мислиш, че си открил топлата вода и заявяваш "ха осмели се да кажеш на някого, че не е имало робство" - не бива да провокираш така лековато, толкова тежка тема, защото най- напред нямаш смелостта да осъзнаеш, че няма български народ. И не - не те виня за това, защото .... гадно е, но това е истина, която рано или късно ще трябва да си признаем, а не да я заобикаляме на гърба и злочестата съдба на българите, които са живели в робство: това е гавра, макар и в/у паметта на отдавна напуснали този свят хора, но да се настоява, че не били живели в робство, е гавра от най- обидните. За това и така започнах - че се изказвам, като човек. Човешкото в мен, доколкото го има, не ми позволява да отрека робството, на което са били подложени българите.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2017
    Мнения
    22
    Странна тема за този форум, но от друга страна винаги ми е било интересно как си представят хората османското робство.

 

 
Страница 1 от 21 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •