Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 21 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 203
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил. След освобождението на тези земи има шепа хора, които са без идентичност, без лидери, без обединяващ императив, без ценности и с минало на роби. Историята ни от тогава до ден днешен е изтъкана само от предателства и тежестта на тази проклета просешка паничка за подаяния отвън - нямаме нищо от онова, което прави от дадена група индивиди, народ с едно общо име.
    Не съм съгласен с тези думи. Погледнато от позиция на днешната реалност, може да се изпадне в такъв песимизъм, но дали в началото на '90те щеше да звучиш така? След освобождението от какво? Да попитаме Захари Стоянов или Иван Вазов или... хайде да не се връщаме чак до Паисий. Шепа хора без идентичност няма как да възродят държава за 50-60 години!!! И е нелеп паралела с Испния. Там
    говорим за КРАЛИЦА, която сменя крал (къде и кога си е отишло робството?) и с армията СИ и рамото на испанската ктолическа църква, гони маврите, евреите, и голяма част от прогресивните хора. Не става сравнение. И въобще такива теми... Гледната точка на странични за българина хора може да е всякаква. На нас са ни късали ританките за тези пет века по всякакъв начин
    и това е РОБСТВО! Много грешки са направени. Вярно е. Но е нелепо днес да прекръщаваме историята. БЪЛГАРИТЕ от онова време са казали, че са се ОСВОБОДИЛИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО!!! Нямаме право да подменяме техните думи, защото не сме преживяли живота им и съдбата на предците им.
    Този пост е редактиран от rumenggr; 14.12.2017 в 20:39.

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Хм. А днешните американци, дали имат нещо общо с престъпниците и бездомниците, които са заселили континента преди 300г. +, -. Но пък Българите въпреки 550г. робство са запазили Езика си, Писмеността си, Религията си, Музиката си. Пазят си и Историята. Само едно е кофти, че не си извличат поуки от нея.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    . ..Но пък Българите въпреки 550г. робство са запазили Езика си, Писмеността си, Религията си, Музиката си. Пазят си и Историята....
    Да за щастие са запазили всичко това, но не защото са много печени и голяма работа. Станало е защото султана не е искал друго. В този смисъл трябва даже и да сме благодарни ( поне на късмета си ). Горе споменах арабите, ако бяха те, сега само във Ватикана, в някой ръкопис щеше да пише за Българи.

    пп. Минали са 140 г. няма смисъл да ровим и то от някакъв патриотизъм, непочиващ на исторически факти.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил...
    били са роби, но са имали права, за да плащат данъци и да издържат империята, Османската, не Българската, и именно защото е Османска, не са си мръднали пръста за културно- цивилизационното развитие на местното население.
    ...нямаш смелостта да осъзнаеш, че няма български народ.
    Малко цитата зле изглежда, изваден от контекста, но не ми се оправя сега, та извинявай, но:
    Четох новонамерения ръкопис на Петър Богдан във вариант Божидар Димитров: http://macedonia.kroraina.com/bd/pbb_1.html
    Въпреки пристрастността му на католически духовник, считащ и принизяващ българите като схизматици, от цялото писание личи една империя, населена от турци, българи, гърци, сърби, власи, арменци, евреи и прочее /за македонци не се говори, но може да е цензура на Божидар Димитров/. Ясно ги различава като народи, като личи, че българите са предимно селско население, с малки изключения. Селяните при феодализма, без оглед на народност и вяра, са били почти като роби на земевладелеца /феодала/, включително и в Османската империя. Разликата със Западна Европа е тази, че при османлиите земята е била собственост на султана, а не на местния феодал, един вид е била държавна. Тук може би се крие и разковничето защо османската империя, отначало превъзхождаща средновековните европейски държави, постепенно е западнала, българите и другите народности заедно с нея. Всички те селяни, пак без оглед на народност и вероизповедание, са наричани с общото име "рая", т.е. производители на храната. Чак в по-късни времена това наименование придобива значението, което сега ние и турците му придаваме. Ако на участта на феодалния селянин казваме робство, то да, роби сме били, защото в империята сме били селско население. Но роби са били и всички феодални селяни в Европа заедно с нас. Руснаците, като си избиха елита и аристокрацията след октомврийската революция, да не са изпаднали от историята? Все още са сила и си държат империята, ако и китайците постепенно да се заселват в далечния изток.
    Всичките народи, произлезли от тази постепенно западнала османска империя, оттогава се мъчат /включително и турците/ да наваксат пропуснатото. Допреди комунизма ние, българите, сме се справяли успешно със задачата и до втората световна война, въпреки катастрофите в името на националното обединение, сме успявали да поддържаме темпото заедно с останалите народи от тази група. За зла участ съдбата отново ни запраща в друга, още по-ретроградна империя и е илюзия, че за 3 десетилетия след нейния край ще успеем отново да наваксаме пропуснатото. В това време гърци и турци ни изпревариха. Сега нещата пак стават, но бавно и мъчително, не бъди чак такъв песимист. Пътувал съм и по други краища на света и съм видял колко много по-напред сме от повечето свят.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Именно - тъкмо това обясних в предния ми пост, че българския народ не се е запазил....
    Кандо, няма как това да е вярно! Няма как без национално самосъзнание сега да има България. Друг е въпроса, че светът се отвори и вече нещата се омешавиха много. Паралел с Испания не може да има, ама никакъв. Там арабите са позволили на местната интелигенция да си управлява пак, като васали. Арабите са строили в тази страна, а не само да са вземали. При нас кое е построено от турците за 500 години, малките селски купулообразни мостчета???
    Да се запази една нация като мислене и идентичност 500 години, и да се се каже после че няма такава нация е меко казано неуместно! Реално, изтребването на интелигенцията след падането под Турско робство, отрязва ръцете на нацията, но това изтребване е започнато още от Цар Борис I! Действие, което за мен е едно от най-големите престъпления в историята на нацията ни! Пресен пример е днешна Македония. Там след 1944г. се започва масово гонение на Българите и по-специално на интелигенцията. Избити и изселени са хилияди Българи от там, а България стои отстрани и ръкопляска!!! Положението сега е такова, че в Македония, Българите много малко, и Македония вече не е Българска, колкото и да се тупаме в гърдите, но там Шиптарите ще си вземат своето след някое друго десетилетие! Имах приятел от Сърбия в университета, Българин по корени от западните покрайнини. Веднъж като се бяхми напили, знаете ли какво ми каза? Аз съм Българин, цялата ми рода е Българска, но България ни изостави, сега съм Сърбин!!!
    Този пост е редактиран от nikawr; 15.12.2017 в 14:08.

  6. #16
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Кандо, няма как това да е вярно! Няма без национално самосъзнание сега да има България. Друг е въпроса, че светът се отвори и вече нещата се омешавиха много. Паралел с Испания не може да има, ама никакъв. Там арабите са позволили на местната интелигенция да си управлява пак, като васали. Арабите са строили в тази страна, а не само да са вземали. При нас кое е построено от турците за 500 години, малките селски купулообразни мостчета???
    Да се запази една нация като мислене и идентичност 500 години, и да се се каже после че няма такава нация е меко казано неуместно! Реално, изтребването на интелигенцията след падането под Турско робство, отрязва ръцете на нацията, но това изтребване е започнато още от Цар Борис I! Действие, което за мен е едно от най-големите престъпления в историята на нацията ни! Пресен пример е днешна Македония. Там след 1944г. се започва масово гонение на Българите и по-специално на интелигенцията. Избити и изселени са хилияди Българи от там, а България стои отстрани и ръкопляска!!! Положението сега е такова, че в Македония, Българите много малко, и Македония вече не е Българска, колкото и да се тупаме в гърдите, но там Шиптарите ще си вземат своето след някое друго десетилетие! Имах приятел от Сърбия в университета, Българин по корени от западните покрайнини. Веднъж като се бяхни напили, занете ли какво ми каза? Аз съм Българин, цялата ми рода е Българска, но България ни изостави, сега съм Сърбин!!!
    Не си прав, че турците не са построили нищо в България. Толкова джамии направиха, че това което го даваш за пример е нищо в сравнение с тяхното взето на куп. Вече няма населено място без тяхно присъствие. Новия начин на превземане, тихо, бавно, но сигурно. А ние спим, но когато се събудим ще е много късно. А имало ли е робство? Имало е и още как.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Я да ви питам господа патриоти : защо руснаците, а и после българите (1878г. )не са изклали и изгонили турците, чийто потомци са днешните БГ мюсюлмани ?

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58
    Чудесен въпрос,с нетърпение чакам да прочета смислен отговор.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2017
    Мнения
    22
    Дебата ми става много интересен. Може ли да помоля всеки който е писал по тази тема да пусне по един кратък пост с професията си. Бкагодаря

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Я да ви питам господа патриоти : защо руснаците, а и после българите (1878г. )не са изклали и изгонили турците, чийто потомци са днешните БГ мюсюлмани ?
    Чанко, какви турци да колят, като те са си българи бе, само изповядват различна религия. Той Ердоган е по бял от тебе, каква кръв мислиш тече в неговите вени? Ако си направи генетичен тест, като нищо ще излезе с по добри генни от тебе, от тези българските.

 

 
Страница 2 от 21 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •