Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 151
  1. #111
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Едва ли,ще можеш да получиш,бързи и адекватни отговори.
    Ха, ха...бързи и адекватни отговори винаги ще получи, но е важно до колко са адекватни въпросите? Много често въпросите са толкова неконкретизирани, че се чуди човек от къде да ги подхване за да даде добър отговор.

  2. #112
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Бъдещ ни колега gln, огледай се в района, в който си решил да пчеларстваш, дали има кошери - ако има, значи има смисъл да подхващаш новото занимание, ако няма - значи районът е беден на паша( навремето един стар рибар така ме учеше на рибарлъка - ако няма рибари на съответния язовир или река - значи няма и риба, и не си губи времето там).

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Привет на всички, от около един месец чета и гледам клипове относно отглеждането на пчели, работя пет дни в седмицата, чудя се ако пробвам с няколко кошера в свободното си време, дали ще успявам да се справя, и на какво разтояние най-много трябва да са кошерите от домът ми, за да мога да ги обслужвам пълноценно и навреме, понеже живея в София, и ще трябва да ги разположа извън градът, родом съм от Пазарджик, но това разтояние ми изглежда голямо за отглеждането им, и то за начинаещ като мен , благодаря Ви предварително.
    Отивай да помагаш на някой опитен пчелар, все ще му трябва помощник за събота и неделя. Ползата взаимна - за него помощник, за тебе практическо познание, софрата после както решите. Аз съжалявам, че не постъпих така, преди да си взема кошерите. Сега вече нямам време заради моите кошери.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #114
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Отивай да помагаш на някой опитен пчелар, все ще му трябва помощник за събота и неделя. Ползата взаимна - за него помощник, за тебе практическо познание, софрата после както решите. Аз съжалявам, че не постъпих така, преди да си взема кошерите. Сега вече нямам време заради моите кошери.
    По голям процент от колегите не могат и да допуснат мисълта да ходи някой из пчелина им. А и каква работа ще го накара да му върши? То ще му е неудобно да го кара. Не е работник и да му плаща, че му работи, а за едни кой знае какви ли знания. Аз докато седна да си почина и ще му напълня главата, но едва ли ще запомни нещо. Иска се продължителност в тази работа. Някак си май не се получава.

  5. #115
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    100
    От както се помня, т.е от 1985 някъде ( роден съм 1979 ), до преди 2-3 години, един дядо от село гледаше трисетина кошера ( човека почина на около 80г., т,е гледал ги е от 45 годишен ), след толкова години гледане, явно е имало паша, един друг дядо гледаш пчели, почина по същото време, съпругата му продължава да ги гледа и ми обяснява, че вади м/у 25-30кг. мед при добра година, при лоша на половина, тя гледа 5-6 кошера. Благоаря на всички Ви за съветите , аз продължавам да чета, прадядо ми е бил пчелар, дядо и баща ми не, е аз мисля да се пробвам, традицийте трябва да се спазват , атносно опита, мисля да се уча в/у собствен кошер, а не да създавам проблеми на някой опитен пчелар.

  6. #116
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Ако е за 5 кошера за мед за него и родата, най-лесно е да ги инсталира в края на двора. През Април слага магазините. През Май поглежда, ако пълнят и запечатват, вади мед или слага друг магазин. И така до края на лятото. Есента третира, и ако имат достатъчно мед, не ги бара до пролетта. Нищо сложно за 5 кошера. Колкото мед му дадат-толкова. Като роят, ако е там хваща рояка. Ако не е-жив и здрав. Яде собствен мед.

  7. #117
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    мисля да се уча в/у собствен кошер,.
    Е, това е най - правилното. Четеш и действаш. Каквото стане. Все пак не си доктор. Те докторите така действат и както виждаш - кой жив, жив, кой ......+.Нали?

  8. #118
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    100
    На мен това ми е първоначалния замисъл, да сложа 5 кошера, ако се оправям мога да ги увелича на 10 максимум и после да ги преместя някъде в селата около гр. Елин Пелин, за да са ми по-близко и да мога да ги обслужвам и през работните дни, а не само събота и неделя

  9. #119
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    На мен това ми е първоначалния замисъл, да сложа 5 кошера, ако се оправям мога да ги увелича на 10 максимум и после да ги преместя някъде в селата около гр. Елин Пелин, за да са ми по-близко и да мога да ги обслужвам и през работните дни, а не само събота и неделя
    При пчелите няма събота и неделя и работни дни. Май не схвана това което написах. За 5 кошера научаваш най-основните операции. И по-рядко ги обслужваш. Ядеш мед и се радваш, че имаш кошери.

  10. #120
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Замисъла ти е супер да почнеш с 5 кошера аз лично така почнах.Тук във форума ми помогнаха доста колегите,има естествено и бъзици някой ще те измайтапи но не го приемай лично Аз доста четох най вече във интернет,снимки,клипове,на това което ме интересува,не се затрупвай с инфо ще се объркаш.Действай разумно и първата година се учи и си пиши в тетрадка,всичко за кошерите.Преди да си закупиш кошери,прочети с кой вариант ще работиш.Успех

 

 
Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •