Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 151
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    17.05.2016
    Мнения
    28
    Здравей Александър, аз също съм от Варна. С пчели започнах да се занимавам миналата година. Започнах с няколко капана за рояци в две села(няма да казвам кои). Миналото лято хванах два рояка. И двата иззимуваха, но единия без майка и стана търтовка и не можах да го спася (защото НЕ послушах съвет на delta ). Тази година хванах още 7 роя, като два ги събрах своевременно, защото бяха слабички). Преди 10 дена прибрах едно семейство от изоставен кошер в изоставен двор. Равносметката за тази година е 8 зазимени семейства ( 4 много силни, другите ще ги броим на пролет ). От миналогодишното семейство извадих 57 килограма мед. Моя съвет към тебе е да си закупиш семейства или отводки както си решил, но и да си заложиш няколко капана. За целта прочети всички теми за капани за роеве, но наблегни на писаното от delta. Ако искаш ми пиши на лично да ти кажа аз как ги правя, но преди да ми пишеш прочети всичко по темата. Не бързай, имаш много време през зимните месеци да прочетеш много интересни неща във форума. Лека вечер.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rimisark Виж публикацията
    ..... но единия без майка и стана търтовка и не можах да го спася (защото НЕ послушах съвет на delta ). ..
    Колега и аз загубих търтовка, би ли дал линк към този съвет на dеlta. Благодаря.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колега и аз загубих търтовка, би ли дал линк към този съвет на dеlta. Благодаря.
    Две пити с разновъзрастово пило с пчели в центъра през една по възможност от различни семейства ако искаш можеш и повечко да сложиш може и да разпечаташ търтиевото пило.
    Изпитано работи!
    Благодарност към Делтата за споделения опит

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Две пити с разновъзрастово пило с пчели в центъра през една по възможност от различни семейства ако искаш можеш и повечко да сложиш може и да разпечаташ търтиевото пило.
    Изпитано работи!
    Благодарност към Делтата за споделения опит
    Майка, или те си правят?

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    20.11.2017
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    с.Приселци - община Аврен
    Абе с доста цветчета съм си играл лятото и в гимназията ама до опрашване не съм стигнал слава на Бог... Благодаря на всички много сте ми полезни. Пуснал съм темата за да взимам съвети от по-компетентните и да мога да се насочвам в различните раздели на форума. rimisark благодаря и на теб ще ти пиша просто искам да се образовам да не съм съвсем бос.. Все пак пчеларството си е наука

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Майка, или те си правят?
    Аз го правих без майка в повечето.
    Пробвах и една търтовка с майка и стана номера ама майката я сложих първо над плодника с нейните си пчели и пило а питите долу в плодника от друго с-во да са три миризми.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Майка, или те си правят?
    С майка е най-безболезнено и бързо влиза семействоро в кондиция. Аз понеже съм на пчелина само събота и неделя го правя както каза Георги, две пити с пчелите и пилото в центъра през една, майката в клетка с малко захарно тесто, така че да я освободят след ден два и затварям. След 6-7 дена при прегледа майката си щъка и осеменява нормално.
    Само че с този метод есентта и в периоди без паша трябва да се внимава, защото нападението над търтовъчния кошер е почти сигурно и прелката трябва да се стесни на минимум или да се закара на друг пчелин.
    Метода го сподели Делта и е безотказен, благодарности и от мен!

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Когато се смесят пчели от 3 семейства, не се бият. Това съм го научил от един опитен пчелар, още на времето, когато бях начинаещ. Но никога не съм го изпробвал на практика, защото се опасявам, да не пренеса майката на нормалното семейство в търтовката. От практиката съм се убедил, че ако на дадена рамка не съм видял майката, не е гаранция, че тя не е на нея.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Когато се смесят пчели от 3 семейства, не се бият. Това съм го научил от един опитен пчелар, още на времето, когато бях начинаещ. Но никога не съм го изпробвал на практика, защото се опасявам, да не пренеса майката на нормалното семейство в търтовката. От практиката съм се убедил, че ако на дадена рамка не съм видял майката, не е гаранция, че тя не е на нея.
    Не става въпрос за бой между пчелите, а затова, че като вкараш две рамки пчели в кошера все едно вкарваш два Троянски коня! Вкарваш и стара летяща пчела събирачка освен младите, и тази стара летяща вече знае къде има мед. При липса на паша, паша става търтовката и тогава нападението е сигурно. Просто трябва да се внимава за нападения.
    Колкото до това дали ще прехвърлиш майка, ами внимаваш повечко... Аз например първо намирам майката и после вземам питата с пчелите. Така съм на 100% сигурен, че майката няма да бъде прехвърлена.
    Този пост е редактиран от nikawr; 22.11.2017 в 08:11.

  10. #30
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Когато се смесят пчели от 3 семейства, не се бият. Това съм го научил от един опитен пчелар, още на времето, когато бях начинаещ. Но никога не съм го изпробвал на практика, защото се опасявам, да не пренеса майката на нормалното семейство в търтовката. От практиката съм се убедил, че ако на дадена рамка не съм видял майката, не е гаранция, че тя не е на нея.
    Добре де. Казваш - когато бях начинаещ. Надолу като чета поста ти и се чудя сега, дали още не си начинаещ? Не искам да се засягаш, но как ще пренесеш майката или как няма да я видиш, че не е на дадената рамка? Значи в случая, докато не намериш майката не би трябвало да се извършва манипулацията - обединяването.

 

 
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •