Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 37
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    С фазер няма да OSB, но аз лично предпочитам МДФ поне 6мм. Имам десетина такива вече няколко години много добре се държат.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Днес сформирах Рошфусов корпус.Това ми е първия опит и реших да споделя-по опитните да кажат ако съм сбъркал някъде или може да направя още нещо.
    Преди четири дни осиротих един сравнително добър кошер.С майката направих една сборна отводка,а основния кошер оставих да заложи маточници. На четвъртия ден развалих запечатаните.Бяха направили маточници на четири пити и не ми се наложи да изрязвам.Рошфусовия ми корпус е разделен на три отделения а не на четири както е по Венер.
    Едната пита с маточници сложих в най долния корпус на кошера, а другите три в рошфусовия,като добавих и по една пита с мед и прашец.Ако някой практикуващ тоя метод има някакви забележки ще се радвам да сподели.


  3. #23
    Изключително ми допада метода . Тази година е моят ред да го пробвам . Ще направя обаче така : когато имам запечатани маточници от семейство което се е развило на два корпуса правя 8 отделения 2корпуса х4 . Старата майка в отводка на друго място . Кошера за този метод още от сега е на 20-тина метра от другите . След като се оплодят майките които според Венер са средно 5 от 8 връщам нормалните корпуси на семейството с 1 майка а другите отиват по предназначение. Аз съм оптимист и ще заложа на 7 от 8 майки . Мисля че правилно съм разбрал метода все пак ако пропускам нещо казвайте. Няма да изброявам предимствата на метода защото по горе за описани прекрасно.
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  4. #24
    Здравейте колеги, като начинаещ в произодството на майки за собствени нужди, метода ми допада много, но дали някой има информация, ако в отделенията на рошфусовия корпус се предаде младо пило(а не запечатани маточници) дали ще заложат маточници? При положение, че майката е изолирана в плодника с ханеманова решетка, а рошфусовия корпус е оформен в магазин(втори) с един общ между него и плодника.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Моя приятелски съвет е да си избереш друг начин за производство на майки и въобще да не се занимаваш с тоя Рошфусов корпус.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес си направих едно сандъче разделено с продупчен фазер на на 4 отделения подобно на РОШФУСОВ корпус.
    Идеята ми е, във всяко отделение да сложа по една пита с мед и една с люпещо се пило и един запечатан маточник.
    След като се оплодят майките ги взимам като оставям само 1 и махам преградите и става отводка.
    Въпроса ми е дали ще станат качествени майки?

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Ще разбереш след като пронесат, аз миналата година направих нещо подобно/само,че вместо маточник сложих неоплодени майки/,

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0488.jpg
Прегледи:      851
Размер:	221.4 KB
ID:	1199

    сега като гледам как се развиват тези семейства, мога да кажа че са чудесни майки.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз в момента съм стеснил ( на 2 пълни корпуса) едно семейство или по точно не го разширих и го храня постоянно. Чакам да изпадне в роево състояние и заселвам това сандъче, като мисля да направя още 2 такива.
    И след акацията взимам от всеки кошер по 3 пити с пило и придавам оплодената майка.

  9. #29
    Колеги, бихте ли споделили малко повече информация за тези сандъчета, как са направени и какъв е принципа на работа с тях,

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0055.jpg
Прегледи:      863
Размер:	92.7 KB
ID:	1326Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0056.jpg
Прегледи:      848
Размер:	177.1 KB
ID:	1327Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0054.jpg
Прегледи:      859
Размер:	176.8 KB
ID:	1328Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSCI0058.jpg
Прегледи:      852
Размер:	153.9 KB
ID:	1329Аз направих моите от военни сандъци с подръчни средства. На този му остава една боя и е готов.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •