Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 37 от общо 37
  1. #31
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Моля някой да сподели ако е постигнал добри резултати!

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Моля някой да сподели ако е постигнал добри резултати!
    То си е споделено и написано в темата
    Милен Михов

  3. #33
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Прикачен файл 1326Прикачен файл 1327Прикачен файл 1328Прикачен файл 1329Аз направих моите от военни сандъци с подръчни средства. На този му остава една боя и е готов.
    Това,не е рошфусов корпус.Дъното трябва да е с двойна ханеманова решетка и корпуса се слага върху работещо семейство,така използваш неговите пчели а тук са си 4 отделни отводки.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  4. #34
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    То си е споделено и написано в темата
    Споделено е само от Аполо, другите казват че ще опитат и към тях ми е молбата какви са резултатите.
    Този пост е редактиран от tihmr; 05.06.2015 в 11:42.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    02.05.2012
    Мнения
    3
    Пчеларски район
    пловдив
    аз направих на 16 кошера както е описано .първи и втори корпус ми са плодникови с ханеманова решетка отгоре медови корпус след това рошфусовата табла и отгоре рошфусовият корпус който го бях разделил на две половини.в рошфусовият корпус сложих разновъзрастово пило от прясно пило до запечатано.след един месец ги прегледах всичките и очаквах в поне от 50 процента от кошерите да имам млади майки и да са снесли поне на две три пити пило.но уви греда .във всичките рошфусови корпуси тъпчеха мед .просто останах като гръмнат и не мога да си обесня защо не стана.прочетох още един път целият написан материал бавно за да не пропусна нещо и стигнах до следното заключение .че доло в плодниковите корпуси не трябва да има майка.ще ви помоля ако може да поръсаждаваме по въпроса .благодъря ви предварително за търпението докато сте чели този материал.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Рошфусовият корпус се използва за оплождане на майки . В него се поставят зрели маточници .

    Ако искаш пчелите сами да заложат маточници на поставеното пило, трябва те да не усещат присъствието на майката . За целта трябва да отделиш рошфусовия корпус с плътна преграда поставена под рошфусовата табла , за едно денонощие. След като заложат маточници премахваш плътната преграда.

    Разгледай това http://www.delta-business.com/Calgar...ue%20Cobey.pdf ,

    може да ти е от полза .

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48

    Още за Рошфусовия корпус

    Цитат Първоначално публикувано от apolo_bg Виж публикацията
    [b]Колега galin_f[/b
    Имаме един корпус, разделен на 4 части с тънки прегради от фазер, под него още един, който е общ(в него може да е старата майка, но по-добре да я няма - въпрос на избор).
    Тоест пчелите от всички отделения контактуват по между си през двойната рошфусова ханеманова решетка, а майките не!.

    Основната идея е, че нямаме никакъв отпадък.
    Ако в едното отделение майката се загуби, пчелите се разпределят по другите отделения. Няма и как да се получи търтовка.

    Когато майките се оплодят и ги взема - оставям една, махам преградите и имам цял корпус с обединени пчели.
    По този начин аз отново си имам помощно семейство, но съм съумял да му сменя майката с млада, сменил съм с млада и майката на основното, пък и резервна за някъде другаде съм си отгледал.
    Всичко това е много по-трудно да се направи, ако решим да правим 4 нуклеуса за да оплодим 4 майки.
    И тази смяна на майките я правя точно когато вадя меда.

    Чрез горния финт си осигурявам млади майки, без по никакъв начин да си преча на медобера, което е основната ми цел.
    Може да се продължи по темата
    Всички добре да запомнят: Този нуклеусен корпус може да се ползва единствено по време на някакви паши. Най-доброто време е от рапицата до слънчогледа. То в България като че ли други паши няма. Е, някои си карат пчелите и на тютюн, но тове е друга тема. Преминат ли пашите пчелите трябва да не могат да преминават в другите отделения. Да, този нуклеусен корпус върши работа за разплод. Така е. Никой не прави майки като няма паши. Може да се правят късни майки, но по друг начин. През Август нуклеусите са силно уязвими от нападения, защото са слаби за защита. А по време на пашите пчелите не се нападат.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •