Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 37
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    apolo_bg благодаря за до разяснението В общи линии съм го разбрал и осмислил като схема на работа от прочетеното в предните постове, но ще си направя труда и подробно да се информирам от книгата, естествено най-ценни са съветите и на практикува ли го.

    Цитат Първоначално публикувано от apolo_bg
    Според мен най-много майки се губят на предния вход.
    Аз в последната част на поста си разсъждавах на глас върху това ваше предположение. Сега прочитайки го повторно може и да не съм го разбрал правилно. Има ли изразена загуба на майки от отделението с вход ориентиран в същата посока като на основното семейство? Или това значи, че коя да е майка от четирите отделения се увлича от големия летеж на основното семейство?

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Най безпроблемно се опложда майката с вход назад. Следват страничните майки, но при разстояние м/у кашерите, както е при мен от 50 см. – вече има загуба. Най- зле е с предния вход, но това не значи, че там се губят всички майки.
    ИМАМ ПРЕДВИД ПЧЕЛН, КЪДЕТО КОШЕРИТР СА НАРЕДЕНИ В РЕДИЦА И СА МНОГО БЛИЗО ЕДИН ДО ДРУГ.
    Предполагам, че при друго подреждане и по-гилямо рстояние резултатите няма да са същите.
    Но при мен просто друга подредба е невъзможна.

    Дори има една теория, че се губят по-маложизнените майки!!?? (без коментар)
    Освен това при мен има наблизо пясъчни скали и съответно пчелояди. Има и водоем с водни кончета.
    Всички тези твари предпочитат по-едрата майка, ако трябва да избират майка-пчела.
    Така, че при всеки пчелин ще е различно, защото има различни под условия на главното дайствие – БРАЧЕН ПОЛЕТ.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА Благодаря ви за споделения опит Тази година ще го пробвам

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това се казва професионално изказване.
    Форума става все по интересен.
    Поздрави

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2010
    Мнения
    5
    Браво Аполо. Аз мислех да правя същото но само на две да е преграден най горния к-с ,като за няколко дни да ги преградя с плътна преграда докато си направят маточници и летяшите се върнат отпред долу.След това смятам да махна преградата и да сложа двойна х.р.Така ато се напълнят хубаво с пчели и пило двете отделения едното го отделям в друг кошер за отвотка,а останалото до края на сезона като двумайчино след което решаваш коя майка да оставиш.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Колега midis69
    Целта на двойната ХР (РОШФУСОВА ТАБЛА) е пчелите да контактуват по между си, а майките – не. Затова от долу трябва да има корпус или полукорпус, който да бъде общ за пчелите. В оригиналния метод там си остава старата майката на семейството, докато отгоре оплождаме младите.
    Аз нямам опит, какво би се случило, ако ХР е само една и не е табла, а на цяло решетка.

    Тъй като обаче, двойната ХР (РОШФУСОВА ТАБЛА) е най-скъпото в този метод и изработката и е доста трудоемка, естествено ще има опити за импровизации.
    Тук вариантите са няколко. Аз също мисля да пробвам с една решетка, но да махам майката от долу.
    Това обаче е вече вариант на оригиналния метод на Рошфус и въобще дали трябва така да се нарича?
    Може би ще се намерят колеги, които да споменат техен опит.

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Здравейте,
    извинете ме за лаишкия въпрос, но как се заселват тези 4-ри нови майки с пчели в рошфусовия корпус. apolo_bg е написал само, че се "формира оплодно семейство", но как ? Не мога да си обясня как пчелите, преминавайки през ханемановата решетка, не влизат в конфлик помежду си и с майките. Може би трябва тези отвори временно в началото да са затворени докато свикнат или...?

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Колега,прочети внимателно първите постове в темата където колегата apolo_bg много точно и ясно го е описал,дори и снимки е качил.Разгледай ги и помисли над въпроса си,дори ще ти помогна с конкретни смимки от посоченото място на които ясно се вижда разделеното дъно на 4,както и плодника с плътни разделителни дъски.Останалото е във въображението ти.

    Цитат Първоначално публикувано от apolo_bg

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Може би аз не съм задал въпроса достатъчно ясно и подробно или пропускам нещо при четенето.
    Ясно ми е, че всяко отделение има плътна преградна дъска. Ясно е, че отдолу е поставена двойна ханеманова решетка, за да нямат допир майките, но нали пчелите преминавайки през ханемановата решетка имат достъп на всякъде и могат да преминават във всяко едно отделение. Реално са излолирани само майките една от друга. Така не става ли проблем, просто защото пчелите са общи в цялото кошерно пространство?
    Ето и цитат от apolo_bg: "Целта на двойната ХР (РОШФУСОВА ТАБЛА) е пчелите да контактуват по между си, а майките – не. Затова от долу трябва да има корпус или полукорпус, който да бъде общ за пчелите."

    Та въпросът ми беше: Как пчелите от общото кошерно пространство приемат и каква е технологията за да приемат, на практика 5 майки без да ги убиват?

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Предполагам колегата, а и Венер работят със снерглова дъска и помощно семейство над нея. След като отнеме летящите пчели на помощното семейство маха снергловата дъска и слага тази рошфусова табла и съответния и копус и прехвърля питите с пило и млади пчели от помощното семейство и когато се предават маточниците да се погледне да не са напрявили някаде свиещеви. Майката от помощното семейсто може да се придаде някаде или да се остави в някое отделение от рошфусовия корпус без пило или на питата с преснте яйца. Всеки както си реши да експериментира може и по една пита с пило от други семейства. И аз сега умувам да си направя тази табла. Колега ти фазер ли си използвал за таблата аз мисля с фазер да пробвам ама се чудя дали 1 лист е достатачен или да слепя 2 защото ако е един той ще е 5 мм, а ти гледам си писал за 10 мм между вдете ХР. Предполагам ако не е двойна ХР може майки от горе и от доли да направат въргала на самата решетка. Много интересна тема колега много ти благодаря, че я сподели с нас.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •